Domů
Komoditní trhy
Analytici: Evropě se navzdory sankcím nadále daří dovážet velké objemy nafty
FSRU Independence, dodaná v březnu 2014 do litevské Klaipedy. Zdroj: Wikimedia Commons / AB Klaipėdos Nafta/ CC BY-SA 4.0
Zdroj: Wikimedia Commons / AB Klaipėdos Nafta/ CC BY-SA 4.0

Analytici: Evropě se navzdory sankcím nadále daří dovážet velké objemy nafty

Evropě se stále daří dovážet velké objemy nafty, přestože Evropská unie začátkem tohoto měsíce zavedla embargo na dodávky tohoto paliva z Ruska. Dovoz nafty do Evropy by tak v únoru mohl mírně překonat lednovou úroveň, zejména díky dodávkám z Blízkého východu a z Asie. Ty by se v únoru mohly vyšplhat na maximum za sedm let. Vyplývá to z odhadů analytické společnosti Vortexa.

„Absence ruských barelů pravděpodobně otevřela příležitost pro dodavatele sídlící východně od Suezu,“ uvedla podle agentury Bloomberg analytička Pamela Mungerová ze společnosti Vortexa.

EU embargo na dovoz ropných produktů z Ruska zavedla 5. února. Už o dva měsíce dříve vstoupilo v platnost unijní embargo na ruskou ropu. Embarga jsou součástí reakce EU na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu.

Evropa kvůli blížícímu se embargu začala už v závěru loňského roku dovoz nafty výrazně zvyšovat. Ziskové marže u nafty v Evropě tento měsíc postupně klesají, k čemuž přispívají dostatečné dodávky a nižší poptávka související s mírnou zimou, uvádí Bloomberg.

Průměrná cena nafty v České republice se podle čtvrtečních údajů společnosti CCS za uplynulý týden snížila o 27 haléřů na 36,60 koruny za litr. V následujícím týdnu by ceny podle analytiků mohly dál klesat.

Rusko bylo dlouhá léta hlavním dodavatelem nafty do Evropy. Produkce evropských rafinerií není dostatečná k pokrytí poptávky ze strany velkého množství naftových automobilů provozovaných v Evropě. Loni se Rusko podle údajů společnosti Refinitiv podílelo na dovozu nafty do Evropy téměř polovinou, přestože se evropské země i podniky snažily omezovat obchodní vztahy s Ruskem v reakci na jeho útok na Ukrajinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Michal K.
24. únor 2023, 17:35

aby to nahodou nebola "premalovana" ruska nafta

Anton Meško
25. únor 2023, 08:30

Môže byť aj ruská, premaľovaná, ale skôr je to tak, že India a Saudská Arábia, kupovali lacnú ruskú ropu a lacné ruské produkty. Saudská Arábia jednoznačne potom vyťaženú ropu predávala do Európy za vyššie ceny. India a Saudská Arábia zarábala na úkor Európy.

Ja sledujem pohyb cien na ČS Buchlovice, kde spoločnosť Wena-Trade predáva diesel od včera v cene len 33,70 korún za liter.

Anton Meško
25. únor 2023, 08:33

Ospravedlujem sa nie od včera, ale od dnes rána 25.2. 5 hod 00.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se