Domů
Ropa
EU se podařilo snížit závislost na ruské ropě, Rusko si však našlo nové odběratele
Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu
Zdroj: Evropský parlament

EU se podařilo snížit závislost na ruské ropě, Rusko si však našlo nové odběratele

Ropa
13 komentářů
8. květen 2023, 09:02
Daniel Grecman

Podle dat Mezinárodní energetické agentury (IEA) se Rusku daří držet ropný export přibližně na úrovni, na které byl před jeho invazí na Ukrajinu. Tržní podíl Ruska na evropském ropném trhu znatelně poklesl, a to především v důsledku zákazu dovozu ropy a některých ropných produktů do EU po moři, který je v platnosti od 5. prosince 2022, v případě ropných produktů pak od 5. února letošního roku. Dle EU má zákaz pokrývat 90 % importu ruské ropy do EU. Tyto a další sankce EU, USA a mnoha západních zemí jsou přesto efektivní, jelikož se tržby Ruska citelně propadly.

Rusku se daří udržet svůj ropný export

Navzdory západním sankcím se Rusku daří udržet jeho ropný export. EU například zakázala dovoz ruské ropy a některých ropných produktů do bloku, pak se ale také přidala k zemím (např. země G7), které podporují a vymáhají dodržování cenového stropu zavedeného na ruskou ropu a ropné produkty.

Výchozí hodnota cenového stropu na ruskou ropu činí 60 USD/bbl a je měnitelná v závislosti na aktuálních podmínkách na trhu. Vymáhání pak může přicházet v podobě zákazu pro evropská plavidla přepravovat ruskou ropu, pokud by měla být prodána nad cenovým stropem.

V únoru dosáhl ruský export ropy a ropných produktů na úroveň 7,5 mil. barelů za den (bpd). Při srovnání se stejným obdobím loňského roku jde dle dat IEA o srovnatelnou hodnotu. Jak se to tedy Rusku podařilo, když dříve podíl jeho exportu do EU činil přibližně polovinu celkového exportu?

Orientace na Asii

Ruský export ropy a ropných produktů do EU dosáhl v únoru 600 tis. bpd, přičemž ve stejném období loňského roku zaznamenal cca 4 mil. bpd. Jak ukazují data IEA, tak ruský export se navýšil především do Indie a Číny. A to o 1,6 mil bpd v případě Indie a 0,5 mil. bpd v případě Číny. O přesměrovávání dodávek jsme psali již dříve např. zde. Rovněž se navýšil export do Afriky nebo Turecka.

Pokles tržeb

Přestože se Rusku daří držet export na relativně stabilní úrovni, o jeho tržbách to již říci nelze. Důvodem jsou výše zmíněné zavedené a vymáhané cenové stropy, pak ale také fakt, že i jeho stávající odběratele jsou si vědomi, že Rusko má problém svou ropu udat a požadují tak podstatnou slevu oproti trhu.

Ruské tržby za prodej ropy poklesly v únoru na 11,6 miliard USD ve srovnání s 20 miliardami USD zaznamenaných v loňském roce. Zavedené sankce lze dle představitelů EU považovat za vysoce efektivní, jelikož se sice zachoval ruský export, který však ani nelze z globálního hlediska nahradit, ale citelně poklesly tržby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jimi
8. květen 2023, 11:13

A tak to bylo zamysleno. Ruska ropa nezmizela z trhu - nenarostla cena.

Rusko nevydelava - maximalni cena $60/barel. Vyrobni naklady plus delsi doprava lodi misto potrubim = necelych $60/barel.

Vydelava na tom Indie, Turecko, Cina, SAE…

Ruske prijmy z tezby surovin jsou za letosni prvni kvartal o 45% nizsi nez loni (podle ofiko udaju z ruskeho ministerstva financi).

Anton Meško
9. květen 2023, 08:55

Pokles príjmov z ťažby surovín "v Rusku v 1.štvrťroku 2023 "až" o 45% len potvrdzuje, že sankcie EU voči Rusku stále nie sú tak účinné, aby Rusko ukončilo vojnu na Ukrajine. Naopak dôsledky pre Európu sú také, že náklady na suroviny vzrástli násobne, viď aj príspevok zo 7.5.: Zákaz dodávok ruskej ropy stojí PKN Orlen denne milióny USD.

Jirka94535
9. květen 2023, 10:10

Máš nějaký zdroj ohledně výrobních nákladů? Nedávno prodávali za 30 a vydělávali. Nezdá se mi, že by rozdíl mezi přepravou potrubím a tankerem byl tak propastný, ale mohu se mýlit.

Kdo na tom vydělává a pokles příjmů nerozporuji.

Richard Vacek
8. květen 2023, 12:55

Skvělá zpráva, kterou ocení hlavně naši motoristé u čerpacího stojanu.

Petr prochaska
8. květen 2023, 18:02

Naši motoristé ne, ale motoristé v Číně a Indii ano.

Pravoslav Motyčka
8. květen 2023, 14:20

Rusko se v podstatě plynule přeorientovalo na nové zákazníky jistě za cenu snížení ceny. Na druhou stranu ten pokles ceny vede k rychlejšímu růstu hospodářství Asie a k rychlejšímu úpadku moci USA. Čína patrně letos poroste okolo 6% EU+USA bude v recesi. Do 10 ti

let bude mít Čína v paritě kupní síly větší ekonomiku než USA + EU dohromady. Naše neschopnost vytvořit funkční bezpečnostní systém v Evropě vede k vazalství k USA a tím k našemu úpadku. Před 15 ti lety EU plánovala dohonit USA dnes se můžeme bavit o tom kdy EU dohoní Čína a za 15 let o tom kdy EU dohoní Indie Vietnam a další státy Asie. Zatím je ještě čas s tím něco dělat a ekonomicky se zvednout za 20 let až budeme ekonomicky mezi Čínou a Indií a mladí lidé se budou stěhovat pryč pak jako z Ukrajiny tak už na to bude pozdě.

Zdeves Pavel
8. květen 2023, 15:35

Z dlouhodobého pohledu je to jen další prohra EU. Kdo bude mít levné zdroje, bude určovat ekonomický vývoj.

Jan Stehlik
8. květen 2023, 17:47

EU nějaký ekonomický rozvoj nezajímá . Tu zajímá sodovkáč , 72 pohlaví či zakřivené banány :-)

Jo a ty náboje do děl budeme vyrábět se zelené energie . Heeil gréta :-)

Michal K.
9. květen 2023, 09:01

presne tak. ekonomicky rozvoj je pre looserov. my sa budeme radsej rozvijat v gender ideologii a v rozpravkach o zelenom plyne

Michael Sanitrnik
8. květen 2023, 20:04

A na takový nesmysl jste přišel kde? Rusko, ale třeba i Venezuela nebo Nigerie mají levné zdroje odjakživa a neurčují vůbec nic. Levné zdroje nejsou ani nutná, ani postačující podmínka prosperity.

Anton Meško
9. květen 2023, 08:55

Pokles príjmov z ťažby surovín "v Rusku v 1.štvrťroku 2023 "až" o 45% len potvrdzuje, že sankcie EU voči Rusku stále nie sú tak účinné, aby Rusko ukončilo vojnu na Ukrajine. Naopak dôsledky pre Európu sú také, že náklady na suroviny vzrástli násobne, viď aj príspevok zo 7.5.: Zákaz dodávok ruskej ropy stojí PKN Orlen denne milióny USD.

Michal K.
9. květen 2023, 08:59

My rusku ropu nechceme. My si ju dovezieme z Indie !

Michal K.
9. květen 2023, 09:04

keby len ropa. ale aj plyn. Nemci sa minule chvalili, ze nakupili o 30% menej plynu za o 100% vyssie ceny

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se