Domů
Komoditní trhy
IEA: Ceny energií mohou opětovně prudce vzrůst
Trading, cena, ceny
Zdroj: Pixabay

IEA: Ceny energií mohou opětovně prudce vzrůst

Šéf Mezinárodní energetické agentury (IEA), Fatih Biroll, se nechal slyšet, že se ceny energií mohou během zimy znovu prudce navýšit. Muselo by však dojít ke kombinaci dvou faktorů, a to silné poptávky po energiích ze strany Číny a chladné zimě na severní polokouli. V tomto případě by dle Birolla byly nuceny intervenovat na energetickém trhu národní vlády nadále tak, jako tomu je v letošním roce.

Varování ze strany IEA navazuje na nedávnou zprávu německého energetického regulátora o tom, že energetická krize ještě neskončila, a to ani přes dobrý stav naplněnosti evropských zásobníků s plynem.

"Co se týče naplnění zásobníků, jsme nyní na jiné úrovni než loni... Ale největším faktorem zůstává počasí," uvedl Klaus Mueller, prezident německého síťového regulátora, začátkem června pro agenturu Reuters. "Energetická krize ještě neskončila," dodal.

O aktuální napjatosti trhu s komoditami informují zástupci společností či organizací, a to jak státních, tak soukromých, poměrně pravidelně - psali jsme například zde nebo zde. A to nejen v případě trhu se zemním plynem. Velmi napjatá je i situace na ropném trhu. Zraky se proto, vyjma předpovědí počasí, upínají také k Číně a její poptávce po energiích.

"V případě, kdy by byla čínská ekonomika velmi silná a na trhu nakupovala velký objem energie, přičemž by navíc nastala tvrdá zima, tak může dojít k silnému nátlaku na ceny zemního plynu, což zase zvýší zátěž pro spotřebitele," přemítal Birol stav na trhu v rozhovoru pro BBC.

Investiční banky jako je Goldman Sachs si nicméně všímají toho, že čínská poptávka po energiích, jakožto i tamní ekonomika obecně, se nezvedá dle předestřených plánů a jsou v domnění, že výhled spotřeby je i pro budoucí období stále nadhodnocen.

Evropská komise již v reakci na výrazný pokles cen energií vydala doporučení, aby se cenové stropy na energie, které do určité míry ochraňují koncové spotřebitele, do konce letošního roku zrušily – psali jsme zde. Důvodem jsou státní deficity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
miro novak
5. červenec 2023, 10:21

skor uverim radoby energetikovi, blahovi ci Vaneckovi nez nejakemu odbornikovi z IEA.

Zbyněk Poisl
5. červenec 2023, 11:40

Slovo: "Mohou," je zcela nepatřičné! Ceny energií vzrostou nejen prudce ale hlavně hodně a to zcela jistě a celkem brzy!

Pravoslav Motyčka
5. červenec 2023, 20:50

Podle současných futures kontraktů budou zimní ceny el. energie u nás mezi 140-150 Eury. To je cca 3,6kč / kWh přitom fixace na 1 rok pro spotřebitele stojí více než zimní ceny na burze.

Filip
6. červenec 2023, 04:44

Nejvíce bych se obával letos zavřených německých elektráren...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se