Domů
Ropa
Polský Orlen využíval tankery dovážející do Asie ruskou ropu, díky tomu dostává nižší sazby na import arabské ropy
Ruský tanker
Zdroj: Farid mernissi / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Polský Orlen využíval tankery dovážející do Asie ruskou ropu, díky tomu dostává nižší sazby na import arabské ropy

Ropa
Bez komentáře
2. září 2023, 16:23
Daniel Grecman

Jak informuje zahraniční portál Reuters, polský energetický gigant Orlen využíval v uplynulých měsících tankery, které dopravily do Asie ruskou ropu. Ty následně na své zpáteční cestě přepravily ropu pocházející z arabských států do rafinerií Orlenu v Polsku nebo Litvě. Mělo se tak stát nejméně v deseti případech. Orlen je díky tomu schopen dopravit ropu za nižší náklady.

Mnoho ropných gigantů se kvůli sankcím západních zemí distancuje jednak od importu ruské ropy, pak ale také od tankerů mající co dočinění s ruskou ropou. Využívání tankerů, které nejsou provozovány ruskými společnostmi a dodávají ruskou ropu, není samo o sobě pod pravidly vyhlášenými skupinou G7 porušením sankcí (pozn.: jednotlivé státy či bloky mohou uplatňovat a uplatňují další omezení, např. EU zakázala import ropy do bloku po moři). To platí za předpokladu, že respektují cenové stropy skupiny.

Cenové stropy mají za cíl limitovat příjmy Ruska z prodeje ropy. Rusko je totiž jedním z největších světových exportérů a jeho produkci není možné nahradit jinými zdroji. Navíc patří mezi významného člena skupiny OPEC+, což situaci dále komplikuje. Strop je nastaven na 60 USD/bbl. Cena ropy Brent je v současnosti nad 87 USD/bbl. Situace, tedy dodávky ropy pod cenou na trhu, využívá Indie nebo Čína, kam se ruský export ropy přeorientoval.

Podle obchodníků se i přesto mnoho ropných gigantů drží od tankerů dříve přepravující ruskou ropu preventivně dále. Tím je po nich menší poptávka a jsou nuceny nabízet své služby, resp. cenu za přepravu, levněji. V opačném případě by zpáteční cestu tankery absolvovaly „nalehko“.

„Všechny naše aktivity, včetně těch zahrnující přepravu ropy, jsou v souladu se sankcemi,“ uvedl Orlen ve svém prohlášení k tématu s tím, že všechny plavidla jsou pečlivě prověřována.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se