Domů
Komoditní trhy
Cena černého uhlí na následující rok klesla v pondělí na dvouleté minimum

Cena černého uhlí na následující rok klesla v pondělí na dvouleté minimum

Evropské ceny uhlí klesly v pondělí na dvouleté minimum v důsledku vysokých zásob v uhelných terminálech, nízké spotové poptávce a obavám ze zpomalování ekonomiky. Podle zahraničního serveru Montel navíc vše nasvědčuje pokračování klesajícího trendu.

Zatímco v září loňského roku atakovala cena nejbližšího ročního kontraktu na černé energetické uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) hranici 100 USD/t, začátkem tohoto týdne klesla již pod 64 USD/t a aktuálně se tak pohybuje na svém dvouletém minimu.

Podle zahraničního serveru Montel jsou hlavními příčinami současných nízkých cen uhlí zejména vysoké zásoby v evropských uhelných terminálech a nejistoty způsobené výhledem v oblasti spotové poptávky po uhlí v Asii.

Poptávka po uhlí a s tím související růst ceny by však mohl nastat v případě vysokých letních teplot v Číně, které by vyvolaly nárůst spotřeby elektřiny pro chlazení.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) s dodávkou v roce 2020. Zdroj: ICE

Obchodní napětí mezi Čínou a USA

Kromě nízké poptávky po uhlí v Asii a Evropě působí negativně na cenu uhlí pokračující obchodní spor mezi Čínou a Spojenými státy a s tím související klesající ceny ropy.

„Prudký pokles cen ropy společně s klesajícím ekonomickým růstem představuje další riziko poklesu cen uhlí,“ uvedl pro server Montel nejmenovaný komoditní analytik.

Podle vedoucího technických analýz v Montel Toma Høvika by v důsledku výše popsaných skutečností mohla v tomto týdnu spadnout cena nejbližšího ročního kontraktu na dodávku uhlí ARA až k hranici 62 USD/t.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se