Domů
Komoditní trhy
Cena zemního plynu v Evropě uzavřela na rekordním maximu
Zdroj: Pixabay

Cena zemního plynu v Evropě uzavřela na rekordním maximu

Komoditní trhy
2 komentáře
16. prosinec 2021, 23:16
ČTK

Cena klíčového evropského termínového kontraktu na zemní plyn zakončila dnešní obchodování na 145 eurech (téměř 3700 Kč) za megawatthodinu. To představuje její nejvyšší závěrečnou úroveň v historii, informovala agentura Reuters. Obchodníci uvedli, že cena reagovala na údaje, podle kterých by v pátek neměl plynovod Jamal dodávat žádný ruský plyn do Německa.

Dodávky z Ruska pokrývají více než třetinu spotřeby zemního plynu v Evropě. Většina těchto dodávek se uskutečňuje prostřednictvím plynovodů. Kromě Jamalu ruský plyn transportují plynovod Nord Stream, který vede po dně Baltského moře, či plynovody procházející přes Ukrajinu, píše agentura Reuters.

V letošním roce byla dokončena výstavba plynovodu Nord Stream 2, který však ještě nezískal povolení k zahájení provozu. Šéf Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Jochen Homann dnes uvedl, že rozhodnutí ohledně schválení provozu nepadne dříve než v červenci příštího roku.

Moskva se letos stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému schválení provozu plynovodu Nord Stream 2. Rusko však taková obvinění odmítá.

pmh ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
17. prosinec 2021, 00:03

Ale cena uhlí pro domácnosti je zhruba 5x levnější než plyn, protože je to domácí zdroj.... To bylo loni oslav jak se odcházelo od uhelné energetiky a tady jsou ty konce. Prostě energetika je věda a tady se stalo to ,že zástupci tupého stáda začali dlouhodobě ignorovat energetiky a výsledkem je katastrofa. Začalo to tím ,že nebylo dopřáno sluchu pana Ministra Grégra , který už v roce 2002 říkal že je třeba začít s přípravami stavby nové JE na Severní Moravě - moudrý to člověk. Dnes by se ta elektrárna otevírala. Tehdy sklidil posměch teď došlo na jeho slova. Někteří už mají co chtěli ty "levné OZE" co už konečně dokázali vytlačit část klasické energetiky a Němci odstavují "zbytečné a drahé" jaderné elektrárny co jim "blokují" el. síť samozřejmě bez reálné náhrady. Pro někoho to bude vystřízlivění a víte kdo za to může vy sami svojí účastí ve volbách o tom to je.

Jiří Vápeník
17. prosinec 2021, 12:17

Souhlas. Úroveň evropských politických debat strašně nasákla ideologií. To je špatně, pro nás všechny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se