Domů
Komoditní trhy
Ceny ropy kvůli obavám z šíření nového koronaviru v Číně klesají

Ceny ropy kvůli obavám z šíření nového koronaviru v Číně klesají

Ceny ropy dnes klesají o zhruba dvě procenta. Mohou za to obavy, že šíření nového koronaviru v Číně by mohlo zbrzdit ekonomický růst a snížit poptávku po pohonných hmotách. Ztráty částečně omezila zpráva o vývoji zásob v USA.

Kolem 17:40 SEČ cena severomořské ropy Brent ztrácela dvě procenta a obchodovala se za 61,94 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu klesala o 2,2 procenta na 55,49 dolaru za barel.

Čínské úřady dnes ve snaze zabránit šíření nového koronaviru a vypuknutí globální pandemie uzavřely město Wu-chan, které je páté největší v zemi. Čína již ohlásila přes 600 nemocných a 17 mrtvých. Možnost pandemie vyvolala vzpomínky na onemocnění SARS v letech 2002 a 2003, které vypuklo rovněž v Číně, narušilo ekonomický růst a způsobilo propad v cestování.

Podle údajů amerického úřadu pro energetické informace EIA se zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu snížily o 405.000 barelů. Zásoby benzinu však po 11 týdnech nepřetržitého růstu stouply na rekord, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

březen

61,94

63,21

New York – NYMEX

WTI

březen

55,49

56,74

Komentáře

(5)

energetik II

25. leden 2020, 14:48

Dnes 25. ledna je v Číně zatím 41 mrtvých. Čína má 140 krát více obyvatel jak ČR, v přepočtu je to tedy 0,3 mrtvého v ČR. Tedy pokud dnes nějaká babička v Brně uklouzla na náledí a přitom si zlomila vaz a zemřela, tak je tímto případem ČR statisticky více "postižena" jak Čína tímto novým koronavirem. Prostě jen "máme více mrtvých" v přepočtu na počet obyvatel. Zatím bych tedy osobně celý případ nezveličoval , když vypukne chřipková epidemie u nás, tak si bohužel vždy vyžádá životy nějak oslabených jedinců = staří, nemocní, .... děti. A když to pak vynásobíme těmi 140 , tak nám to může vyjít třeba i na 5000 mrtvých v Číně.

Carlos

25. leden 2020, 19:12

Loudile,

ta situace není prdel, jednak je to zcela nový virus o kterém víme málo, jenom že úmrtnost je prozatím kolem 3-15 procent u případů v nemocnicích, v izolaci je 60 milionů lidí, zastavuje se doprava... To Vám přijde málo? Kdyby to byla obyčejná věc, tak to asi nedělají. Město o 11 milionech má zcela jistě více než 1300 lůžek na infekčním, staví dva špitály o nějakých 1000 lůžkách každý. To asi nebude banalitka, že? Máte izolovaných 5% populace, to je asi jako by se u nás uzavřelo Brněnsko, nebo Ostravsko.

Navíc 1300, nebo kolik je poslední číslo, je těch podchycených, kolik je jich teď reálně? Jestli je inkubační doba 2 týdny, kdyby týden jste byl nakažlivý a nakazil jen 1 náhodného člověka denně, umíte si to spočíst? Klidně tu může být dnes přes 9000 nakažených, za týden 63 tisíc, za.... Hoďte si to do excelu. Navíc omezená doprava znamená omezení výkonu ekonomiky může se dotknout přepravy pracovní síly, materiálu... To se projeví. Navíc existují nějaká neoficiální čísla, které mluví ne o tisíci, ale o desítkách tisíc nakažených.

Tady s tím něco smrdí.

energetik II

26. leden 2020, 12:18

Čínský totalitní režim má mnohem více možností si s tím poradit, než kdyby tohle nastalo v demokratické zemi. Já sám si pamatuji z dětských let nejméně patery celorepublikové "chřipkové prázdniny" = cca. 2 miliony dětí nechodily tehdá v ČSSR /ČR/ 14 dní do školy. To je 15 % obyvatel , v Číně = 200 milionů.

Jan Veselý

26. leden 2020, 13:17

Nevyšší čas, aby totalitní režim taky zapracoval na hygienických standardech.

" Takže není třeba dělat u nás preventivní kroky?

V našich podmínkách mohou být sporadické případy a kolem nich, pokud jsou úzké kontakty, může být klastr (shluk). My máme ale jiné hygienické standardy, i zdrojová zvířata musí na lidi působit v časové řadě delší dobu, aby se proces udržoval. Nemáme podmínky k tomu, aby se tady virus udržel, aby vzniklo sekundární ohnisko jako v Číně. Když bylo případů SARS po světě osm tisíc, u nás nebyl žádný.

Carlos

26. leden 2020, 15:18

Někdy by se to počešťování nemělo přehánět. Ten klastr mne celkem vyděsil.

Otázka je jak se to teď šíří, jestli nejsme za nějakou kritickou hranicí, kdy to pojede samo v lidské populaci. Jestli to náhodou už není tak zmutované že se to bude šířit i při kratším kontaktu. Nehledě na to, bůh ví jaká je situace v Číně reálně, jestli to náhodou není x10, nebo x100, či x1000.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.