Domů
Komoditní trhy
Ceny ropy se kvůli obavám o dodávky dál prudce zvyšují, Brent je pod 120 USD

Ceny ropy se kvůli obavám o dodávky dál prudce zvyšují, Brent je pod 120 USD

Komoditní trhy
1 komentář
3. březen 2022, 11:52
ČTK

Ceny ropy dnes pokračují v růstu na mnohaletá maxima. Přerušení obchodu a problémy s přepravou kvůli sankcím na Rusko totiž vyvolávají obavy o dodávky. Zásoby ropy ve Spojených státech se přitom snížily několikaletá minima. Cena severomořské ropy Brent v Asii vzrostla nejvýše od února 2013, cena americké lehké ropy WTI je pak nejvýše za 11 let.

Krátce před 09:00 SEČ si Brent připisoval asi 5,5 procenta a obchodoval se kolem 119,20 dolaru za barel. Cena WTI přidávala 4,9 procenta na 116,05 dolaru za barel.

Cenový růst následuje po dalším kole amerických sankcí vůči ruskému rafinerskému sektoru, což zvyšuje obavy, že vývoz ropy a zemního plynu z Ruska může být dalším cílem. Doposud Washington proti tomuto vývozu nezasáhl, protože vláda prezidenta Joea Bidena zvažuje dopady na světové trhy s ropou a ceny energií v USA.

Australská banka ANZ zvýšila krátkodobý cíl pro cenu ropy na 125 USD za barel. Dodala, že nedostatek dodávek by mohl znamenat další růst cen.

Rusko v prosinci vyváželo 7,8 milionu barelů ropy a ropných produktů denně. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je Rusko třetím největším producentem ropy na světě a největším vývozcem na světové trhy.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenci v čele s Ruskem se na středečním zasedání podle očekávání dohodli, že v dubnu zvýší těžbu ropy o dalších 400.000 barelů denně. Skupina zvaná OPEC+ tak bude pokračovat v postupném zvyšování produkce, na jehož podobě se dohodla loni v červenci. Odmítla přitom volání po větším množství ropy, přestože ceny suroviny se prudce zvýšily v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu.

Statistika rovněž ukázala, že zásoby ropy v USA dál klesají. V důležitém ropném překladišti Cushing v Oklahomě byly nejnižší do roku 2018 a strategické rezervy v USA klesly na téměř 20leté minimum. A to ještě před jejich dalším uvolněním, které oznámil Bílý dům společně s dalšími průmyslovými zeměmi, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentkvěten119,20112,93,93
New York – NYMEXWTIduben116,05110,60

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Stehlik
3. březen 2022, 15:21

To je nějaká blbost . To my jsme uvalily sankce na rusko . Né přece rusko na nás .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516