Domů
Komoditní trhy
Ceny uranu spadly na 11leté minimum

Ceny uranu spadly na 11leté minimum

Vysoká nabídka uranu na světových trzích již delší dobu tlačí ceny této komodity dolů. Významný podíl na přebytku jaderného paliva na trhu měla příliš vysoká očekávání rozvoje jaderného průmyslu, a to zejména v Číně.

Cena uranu U3O8 spadla na počátku tohoto týdne na necelých 25 dolarů za libru, což je podle dat společnosti Ux Consulting nejméně od roku 2005. Globální trh s uranem je stále ovlivněn událostmi v jaderné elektrárně Fukushima z roku 2011, kdy ceny uranu klesly o téměř 60 %, rovněž z důvodu, že Japonsko značně snížilo svůj výhled pro poptávku po jaderném palivu.

Vývoj ceny uranu U3O8. Zdroj: The Ux Consulting Company, LLC

„Primární dodávky z dolů stále zaostávají za poptávkou, ale rozdíl tvoří hlavně sekundární dodávky – včetně prodeje vládních zásob a znovuobohacování. Příliš vysoké zásoby umožnily společnostem vybírat si podle ceny,“ cituje server ft.com Edwarda Stercka, analytika u BMO Capital Markets.

Nízké ceny uranu rovněž nutí světové těžaře omezovat svou produkci. Prodeje kanadské společnosti Cameco, vlastníka největšího uranového dolu na světě, během prvního čtvrtletí letošního roku poklesly o více něž 15 %. Nižší prodeje se rovněž odrazily na hodnotě akcií společnosti, jež se propadly o téměř 20 %.

Autor úvodní fotografie: Alberto Otero García

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se