Domů
Komoditní trhy
Ceny zemního plynu jsou rekordní. Odborníci se obávají, jakou situaci přinese nadcházející zima
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Ceny zemního plynu jsou rekordní. Odborníci se obávají, jakou situaci přinese nadcházející zima

Před vysokými cenami zemního plynu a relativně málo zaplněnými zásobníky varují ředitelé společností Enel a OMV. Současné ceny komodit v Evropě mají již nyní vliv na inflaci, a pokud by byla nadprůměrně chladná zima, mohou být ceny plynu v zimě ještě vyšší.

Evropské domácnosti i podnikatele čeká složité období kvůli nebývale vysokým cenám komodit, shodují se ředitelé nadnárodních energetických společností. Pro některé z nich to přitom může být problémem na cestě ke zotavení se z důsledků pandemie.

Hlavním tahounem mezi komoditami je přitom cena zemního plynu. Ta přímo ovlivňuje nejenom cenu elektřiny, ale odborníci se shodují, že stojí i za nárůstem cen emisních povolenek. Kvůli vysoké ceně zemního plynu se totiž mnohem častěji vyplatí vyrábět z více emisně náročného uhlí, a to i přes vysokou cenu emisní povolenky.

Vysoká cena plynu je přitom pro toto období relativně netypická, protože jeho spotřeba bývá obvykle nižší. Jedním z důvodů jsou obecně nižší dodávky plynu do Evropy - tankery se zkapalněným zemním plynem stále častěji míří do Asie, namísto do Evropy, a nelze se spoléhat ani na domácí produkci. Nizozemsko, hlavní producent zemního plynu v EU, omezuje těžbu v ložisku Groningen a těžba je omezena i z ložisek v Severním moři.

Někteří analytici zároveň poukazují na to, že i evropský hlavní dodavatel, ruský Gazprom, do Evropy dodává méně plynu, než by mohl. K tomu může mít Gazprom řadu důvodů, od tlaku v politické rovině na dokončení plynovodu Nord Stream 2 až po čistě ekonomický.

Cena v podstatné části dodávkových kontraktů Gazpromu se totiž odvozuje od cen v obchodních bodech, přičemž výsledná cena je určena z různých kontraktů (na následující den, měsíc nebo rok). Případné dodatečné dodávky plynu do Evropy by proto mohly snížit ceny v evropských obchodních bodech, a tím snížit tržby z již existujících kontraktů Gazpromu.

Vysoké ceny plynu podporuje i stav zásobníků v Evropě. Ty jsou po minulé, relativně chladné zimě zaplněné mnohem méně než obvykle. Zatímco v průběhu loňského jara jejich zaplnění podle dat Gas Infrastructure Europe nepokleslo pod 50 %, v letošním roce se pohybovalo i pod třiceti procenty.

Zásobníky se navíc zaplňují podstatně pomaleji, než bylo v loňských letech zvykem. K začátku září jsou zaplněny z cca 68 %, ke stejnému datu v roce 2020 a 2019 již byly plné z více než 90 %.

Při současných vysokých cenách plynu ani není k dalšímu zaplnění zásobníků komerční impuls kvůli rozdílu mezi aktuální cenou na denních trzích a cenou kontraktů na zimní měsíce. Pokud by navíc letošní zima byla opět teplotně pod dlouhodobým průměrem, není vyloučeno, že se ceny i dále zvýší. To se stalo naposledy v důsledku mimořádně chladného období v březnu 2018, kdy se ceny plynu v Evropě skokově zvýšily.

Případná chladná zima a s tím související ceny plynu mohou i dále podporovat cenu dalších komodit na evropském velkoobchodním trhu, včetně elektřiny a emisních povolenek.

Ceny komodit pak nejenže ovlivňují inflaci, která se už nyní v Německu dostala na nejvyšší úroveň od roku 2008, ale i klimatické cíle EU. Při těchto cenách plynu totiž může být ohrožena jeho role jako paliva sloužícího pro překlenovací období na cestě ke klimatické neutralitě. To je ostatně vidět i na současné výrobě paroplynové elektrárny v Počeradech společnosti ČEZ. Ta od konce července vyráběla pouze ve dvou dnech, zatímco v prvních čtyřech měsících roku byla její výroba prakticky nepřetržitá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jiří
13. září 2021, 09:09

Dnes jsem slyšel na rozhlasu CR Plus zprávu o ceně plynu dodávaneho Ruskem Bělorusku. Cena za jednu MW/h 12.50 € v EU platíme 52.35 € Napařit bělorusúm cenu za energii padesát dva za MW hodinu, možna by prišly na jiné myšlenky.

Pavel Veselý
7. září 2021, 20:42

No když se tlumí uhlí a jádro má plyn zelenou. A bude hůře.

Milan Šmid
8. září 2021, 07:53

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

MĚLI BY JSME VŠEM CO JSOU PRO RUŠENI ELEKTRÁREN ZABAVIT VŠECHNO CO MÁ ZA SEBOU UHLIKOVOU STOPU AŽ SE TY PŘEPLACENÉ NIC??? VRÁTI K ŽIVOTU V PRAVĚKU !!!!
.

Michal
8. září 2021, 06:48

Žádná klimatická neutralita neexistuje, evropa není izolovaná bublina, co se neprodá do evropy, ráda koupí čína nebo kdokoli jiný a emise se jen přesunou k někomu, kdo netouží spáchat sebevraždu.

Richard Vacek
8. září 2021, 08:13

Jedna mimořádně chladná zima udělá pro nápravu zezelenalých mozků víc, než tisíc slov.

Jan Veselý
8. září 2021, 09:01

A co to asi udělá? Teď se akorát ukazuje další negativní vlastnost fosilních paliv, obrovská cenová volatilita. EU může mluvit o velkém štěstí, že nějakých ~62% elektřiny vyrábějí zdroje, které tohle tohle lítání cen nahoru, dolů vůbec netrápí. Lidí a firmy, kteří investovali do zateplování a dalších energetických úspor si mohou mnout ruce, jejich aktivita je aktuálně velice finančně odměňována.

A prachy budou hovořit, teď je díky cenám fosilních paliv o pěkný kus silnější motivace něco se jejich spotřebou dělat.

Jan manca
8. září 2021, 11:09

Ale ceny fos. Paliv které se vytěží v místě spotřeby jsou oproti trhům stabilnější jako např naše hnede uhlí pro naše elektrárny. Jsou tam také nějaké dlouhodobé smlouvy... Ale pokud by to nebylo zasmluvneno ale prodávalo se to třeba přes burzu kam by navíc měli přístup spekulanti, nejen že by využívali cenové rozdíly ke zisku ale také by je zvětšování nebo dokonce vytvářely...

Martin Hajek
8. září 2021, 14:00

Pane Veselý, jsem moc rád, že jste pochválil domácí hnědé uhlí, i když zrovna od Vás bych to nečekal. (P.S. Stále ještě byste doporučil lidem tepelné čerpadlo? :-))

Martin Hajek
8. září 2021, 14:02

Polsko i Ukrajina nabízeli Gazpromu dodatečnou přepravní kapacitu pro plyn do Evropy, ale ten nabídku nevyužil. Takže Ruský trolle, zkus jít někam jinam, tady na energetickém serveru se jen zesměšníš.

Roman
8. září 2021, 16:21

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Lživý článek Putinovského trolla. Jednou EU prohlásila, že paroplynové elektrárny zajistí stabilitu sítí, takže plynu bude dost a bude levný! A nějaká realita nám nebude narušovat politicko-ideologické sny!!! Heil Brusel!!!
.

energetik II
8. září 2021, 17:19

Považuji pravidla diskuze za opravdu- "pošahaná". Napsal jsem sem příspěvek, kde jsem varoval před snahou určitých států Evropy blokovat provoz nového plynovodu NS II za situace rostoucích cen plynu a jeho nedostatku. Přirovnal jsem dopady takovéhoto konání pro Evropu k nedávnému fiasku států NATO v okupaci Afganistánu. Tedy asi takto :" Škrtneme-li NS II , bude to dost možná nevratná chyba zemí EU."

P.S. Doporučuji zdejším cenzorům : " Pokud někdo příště srovná fiasko v jakémkoli druhu lidské činnosti, třeba v energetice, s tím, jak dopadli Sedláci u Chlumce, tak škrtat a cenzurovat ! Mohlo by se to přeci dotknout Sedláků z Chlumce, kteří již sice nežijí, ale jejich potomci přeci ano !! Takže :" Jaderná energetika v Japonsku dopadla asi jako Sedláci u Chlumce" 'škrtat, škrtat, škrtat !! - Mohlo by se to přeci dotknout "Skupiny osob" , která si říká Sedláci od Chlumce !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se