Domů
Plynárenství
Těžba plynu v obřím nizozemském poli Groningen by mohla být zcela ukončena již v roce 2023
Zdroj: Peter Heeling / Creative Commons / CC-Zero (public domain)

Těžba plynu v obřím nizozemském poli Groningen by mohla být zcela ukončena již v roce 2023

Obří plynové pole Groningen, které bylo v minulých dekádách jedním z nejvýznamnějších zdrojů zemního plynu v oblasti severozápadní Evropy, by mohlo být podle nizozemského provozovatele plynárenské soustavy zcela uzavřeno již do dvou let. Původní plány sice počítaly se zásadním útlumem těžby v polovině příštího roku, části těžebního pole však měly sloužit jako záložní zdroje až do roku 2028.

Přestože v posledních letech těžba zemního plynu z nizozemského pole Groningen zásadně poklesla, dlouhá desetiletí bylo toto ložisko jedním z hlavních zdrojů zemního plynu pro Nizozemsko a jeho sousedy. Svého vrcholu těžba dosáhla v polovině 70. let, kdy se vyšplhala až na téměř 88 miliard metrů krychlových za rok. Pro srovnání, spotřeba zemního plynu v ČR, která má necelé dvě třetiny populace Nizozemska, se dlouhodobě pohybuje na úrovni okolo 8 miliard kubíků za rok.

V posledních letech nicméně těžba z ložiska zásadně a rychle klesala, a to především kvůli vyšší frekvenci otřesů a malých zemětřesení v dané oblasti, která jsou připisována právě intenzivní těžbě z pole. Pro aktuální plynárenský rok, který končí na konci září, byl stanoven strop pro těžbu o hodnotě 8,1 miliard kubíků, pro příští plynárenský rok by to mohla být s 3,9 miliardami kubíků méně než polovina. Útlum těžby je intenzivní, jelikož ještě v plynárenském roce 2018/2019 roční kvóta činila 19,4 miliard kubíků.

Útlum bude pokračovat i v následujících letech, přičemž valná většina těžby má být ukončena v příštím roce, přičemž některé z částí obřího pole mají sloužit jako záložní zdroje plynu. Náhrada nizozemské těžby však není možná jednoduchým dovozem, jelikož v Nizozemsku je těžen nízkokalorický plyn (L-gas) s nižším podílem metanu, přičemž zemní plyn z Norska, Ruska či jiných zdrojů je takzvaně vysokokalorický (H-gas).

Při splnění jistých předpokladů je možné pole zcela uzavřít dříve

Podle nizozemského provozovatele přepravní soustavy Gasunie Transport Services (GTS) by však bylo možné pole zcela uzavřít již v roce 2023, tedy několik let před původním termínem v roce 2028. GTS podle serveru S&P Global uvedl, že by nicméně bylo nutné splnit několik předpokladů, a to zejména urychlit konverzi zařízení koncových zákazníků v Belgii z nízko na vysokokalorický plyn a přejít u zásobníku plynu Grijpskerk na skladování nízkokalorického plynu.

Samotný plyn je rovněž možné konvertovat z vysoko na nízkokalorický přimícháváním dusíku, současná kapacita těchto zařízení je však omezená, a právě další skladovací kapacity by mohly pomoci optimalizovat její využití.

„Jako nezávislý provozovatel národní přepravní soustavy, GTS indikoval ministrovi, že je možné zcela uzavřít pole Groningen již v roce 2023. Zásobníky plynu mohou rychle poskytnout nízkokalorický plyn v době zvýšené poptávky. Přechodem na skladování nízkokalorického plynu může Grijpskerk převzít roli zálohy od pole Groningen,“ uvedla společnost GTS.

O těžební kvótě na následující plynárenský rok by nizozemská vláda měla rozhodnout letos v září, tedy krátce před jeho začátkem.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.