Domů
Plynárenství
Těžba plynu v obřím nizozemském poli Groningen by mohla být zcela ukončena již v roce 2023
Zdroj: Peter Heeling / Creative Commons / CC-Zero (public domain)

Těžba plynu v obřím nizozemském poli Groningen by mohla být zcela ukončena již v roce 2023

Obří plynové pole Groningen, které bylo v minulých dekádách jedním z nejvýznamnějších zdrojů zemního plynu v oblasti severozápadní Evropy, by mohlo být podle nizozemského provozovatele plynárenské soustavy zcela uzavřeno již do dvou let. Původní plány sice počítaly se zásadním útlumem těžby v polovině příštího roku, části těžebního pole však měly sloužit jako záložní zdroje až do roku 2028.

Přestože v posledních letech těžba zemního plynu z nizozemského pole Groningen zásadně poklesla, dlouhá desetiletí bylo toto ložisko jedním z hlavních zdrojů zemního plynu pro Nizozemsko a jeho sousedy. Svého vrcholu těžba dosáhla v polovině 70. let, kdy se vyšplhala až na téměř 88 miliard metrů krychlových za rok. Pro srovnání, spotřeba zemního plynu v ČR, která má necelé dvě třetiny populace Nizozemska, se dlouhodobě pohybuje na úrovni okolo 8 miliard kubíků za rok.

V posledních letech nicméně těžba z ložiska zásadně a rychle klesala, a to především kvůli vyšší frekvenci otřesů a malých zemětřesení v dané oblasti, která jsou připisována právě intenzivní těžbě z pole. Pro aktuální plynárenský rok, který končí na konci září, byl stanoven strop pro těžbu o hodnotě 8,1 miliard kubíků, pro příští plynárenský rok by to mohla být s 3,9 miliardami kubíků méně než polovina. Útlum těžby je intenzivní, jelikož ještě v plynárenském roce 2018/2019 roční kvóta činila 19,4 miliard kubíků.

Útlum bude pokračovat i v následujících letech, přičemž valná většina těžby má být ukončena v příštím roce, přičemž některé z částí obřího pole mají sloužit jako záložní zdroje plynu. Náhrada nizozemské těžby však není možná jednoduchým dovozem, jelikož v Nizozemsku je těžen nízkokalorický plyn (L-gas) s nižším podílem metanu, přičemž zemní plyn z Norska, Ruska či jiných zdrojů je takzvaně vysokokalorický (H-gas).

Při splnění jistých předpokladů je možné pole zcela uzavřít dříve

Podle nizozemského provozovatele přepravní soustavy Gasunie Transport Services (GTS) by však bylo možné pole zcela uzavřít již v roce 2023, tedy několik let před původním termínem v roce 2028. GTS podle serveru S&P Global uvedl, že by nicméně bylo nutné splnit několik předpokladů, a to zejména urychlit konverzi zařízení koncových zákazníků v Belgii z nízko na vysokokalorický plyn a přejít u zásobníku plynu Grijpskerk na skladování nízkokalorického plynu.

Samotný plyn je rovněž možné konvertovat z vysoko na nízkokalorický přimícháváním dusíku, současná kapacita těchto zařízení je však omezená, a právě další skladovací kapacity by mohly pomoci optimalizovat její využití.

„Jako nezávislý provozovatel národní přepravní soustavy, GTS indikoval ministrovi, že je možné zcela uzavřít pole Groningen již v roce 2023. Zásobníky plynu mohou rychle poskytnout nízkokalorický plyn v době zvýšené poptávky. Přechodem na skladování nízkokalorického plynu může Grijpskerk převzít roli zálohy od pole Groningen,“ uvedla společnost GTS.

O těžební kvótě na následující plynárenský rok by nizozemská vláda měla rozhodnout letos v září, tedy krátce před jeho začátkem.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruský plyn postupně nahradí dodávky odjinud a obnovitelné zdroje. Evropská komise má strategii
22. květen 2022, 09:45
Izrael navyšuje těžbu zemního plynu, dodávat jej chce i do Evropy
21. květen 2022, 11:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se