Domů
Komoditní trhy
Čínské společnosti přeprodávaly v minulém týdnu náklady s LNG. Může to signalizovat dostatek zásob
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Čínské společnosti přeprodávaly v minulém týdnu náklady s LNG. Může to signalizovat dostatek zásob

Velcí čínští dovozci zkapalněného zemního plynu (LNG) v minulém týdnu nabízeli na spotovém trhu jejich dříve nakoupené náklady. Jak uvádí zahraniční portál Oilprice, přeprodej nákladů velkých hráčů na trhu by mohl signalizovat, že Čína má na zimu ve svých zásobnících dostatek zemního plynu. Obavy o dostatečnou nabídku by se proto na napjatém celosvětovém trhu se zemním plynem mohly zmírnit. Dění v Asii nicméně nereflektují ceny plynu v Evropě.

Ceny zemního plynu v Asii v minulém týdnu poklesly poté, co se začaly objevovat zprávy, že velké státem vlastněné společnosti v Číně přeprodávají své náklady s LNG na spotovém trhu.

Dle informací se jednalo o společnost China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec), která nabízela k prodeji desítky nákladů s dodávkou mezi únorem až říjném do přístavů v severní Asii, jak potvrzují i zprávy portálu Bloomberg. Dle jeho zdrojů mohlo jít o nabídku až 45 nákladů.

Náklady nabízel rovněž největší čínský importér LNG, společnost China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), a to mezi květnem až listopadem.

Obchodníci se však obávají, že se možná jedná o jejich očekáváný dopad na poptávku po zemním plynu, který souvisí s vývojem pandemie a opatřením proti COVID-19 zavedených nebo zaváděných v Číně.

Evropa sleduje situaci na hranici Ukrajina-Rusko

Ceny zemního plynu na jednom z nejvíce likvidních obchodních bodů v Evropě (trhu TTF) v minulém týdnu krátkodobě poklesly, jak lze vidět na grafu níže. Poté však opět rostly zvláště v důsledku zvyšujícího se napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a obavou o dopad na import plynu do Evropy v případě ruské invaze. A to zvlášť za situace, kdy je stav evropských zásobníků pod dlouhodobým průměrem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jaroslav Loudil
29. leden 2022, 11:04

Ještě z Číny .Čínská firma Sinopec dokončila projekt na zachytávání a ukládání uhlíku o kapacitě 1 milion tun CO2 za rok. Odpovídá to vysazení 9 milionů kusů stromů.

miro novak
29. leden 2022, 17:05

… na rozloze kolika fotbalovych hrist?

Miloslav Černý
29. leden 2022, 12:18

Celý hlavně cenový kolotoč dostupnosti energie fosilních paliv včetně plynu a jádra pomůže nastartovat podstatně větší tempo rozvoje všech druhů OZ. Je to jediné východisko pro země, které jsou na dovozu závislý a tou je právě Česko.

Turby
29. leden 2022, 18:08

Uz jsem objednal dodavku slunce minimalne 16h denne na rijen az duben 2023. Potvrzeni dodavky jsem ale stale neobdrzel.

Kde se stala chyba? Ze by to slunce blokoval Putin?

Miloslav Černý
29. leden 2022, 18:40

To nejcennější netřeba objednávat, to bývá většinou zadarmo, jen je třeba být na to dobře připraven a to nám díky dlouhodobé stagnaci s odpovídajících míst chybí.

Turby
30. leden 2022, 09:36

Ja teda pripraveny jsem. Jen ty zatracene panely od AEG s nominalem 410W/ks davaji v zimni polabske inverzi ani ne 5w max. 5h denne.

Takze jedine co mi zime s v noci chybi je ta "spolehliva" slunecni energie.

A zadarmo teda opravdu neni. FVE me stala par set tisic a nikdy se to nevrati a to ani v soucasnych cenach ee.

Miloslav Černý
30. leden 2022, 09:55

Jde o celkový návrh (výroba spotřeba), akumulaci (krátkodobá střednědobá a dlouhodobá), která se zatím začíná rozmáhat, s čímž bude souviset cenový pokles. Navíc OZ není jenom fotovoltaika.

Jaroslav Loudil
29. leden 2022, 23:18

Ještě pár údajů k Číně. Roku 2021 vyrobila Čína celkem : 8.376,8 TWh / + 9,8 %/ a zvýšila výkon svých elektráren o 175 GW - toho vítr + solar = 102,5 GW a uhlí + plyn + 46 GW. Výroba : vítr = 655,6 TWh / + 40,5 %/, solar = 327 TWh /+ 25,2 %/ , jádro = 407,5 TWh / + 11,3 %/. To považuji za krásně vyvážený mix i s tím , že nově postavili skoro 50 GW v uhlí a plynu. Oni nejsou takoví šílenci jako Německo.

Petr Hariprasad Hajič
30. leden 2022, 04:23

Krásný mix to podle vás možná je, ale Čína má obrovskou potřebu energie. Indie, která je srovnatelná počtem obyvatel, vyrábí asi čtvrtinu. I když vezmeme v úvahu HDP, pořád je to strašně moc. Amerika, která má druhou největší spotřebu, je něco lehce nad polovinou. Čína má obrovský problém se smogem, který musí řešit, takže ani pro ně to žádná výhra není.

Jaroslav Loudil
30. leden 2022, 09:56

Poměr HDP Čína - Indie v bilionech Dolarů : 18 : 3 = 6 krát více Čína. Těžko srovnávat spotřebu elektřiny , v USA průmysl kolabuje , auta už skoro nevyrábějí - vyrábí je pro ně Mexiko, Japonsko, Evropa. Oceli vyrábí Čína 10 krát tolik co USA, protože v Číně pracuje 50 % stavebních jeřábů světa. Export zboží z Číny je 2 krát větší jak z USA , proto potřebuje Čína vyrábět obří množství hliníku, mědi, zinku, .... a na to potřebuje zase obří množství elektřiny. V USA vzniká HDP "překládám papírů na burze", v Číně obří výstavbou : přístavů, letišť, sídlišť, metra, železnic, dálnic....

Petr Hariprasad Hajič
30. leden 2022, 10:35

Když si po sobě pozorně přečtete, co jste napsal, tak vám možná dojde to, coje každému patrné hned na první pohled. Namipulujete s čísly tak, aby vám vyšlo, jak je Čína skvělá. Není a mají problémy, protože nejdou cestou, která je dlouhodobě udržitelná. Problém nastane, až bublina začne splaskávat. Pokud to půjde moc rychle, bude to mít dopad na celosvětovou ekonomiku. Pokud to půjde jako dosud - tj. postupně, tak se misky vah postupně ustálí na nějaké rozumné hranici.

Jaroslav Loudil
30. leden 2022, 22:23

Každá ekonomika v historii se vyvíjí od zemědělství přes průmysl ke službám. USA jsou už ve třetí fázi = služeb , kde už roste HDP i bez nárůstu spotřeby elektřiny, Čína je zatím ve fázi průmyslu, kde má spotřebu elektřiny vysokou. Stačí počkat nějakých 20 let až dosáhne plně stádia- služeb a bude se chovat jako USA = HDP poroste a další elektřinu už nebude potřebovat.

Petr Hariprasad Hajič
30. leden 2022, 04:16

Putin utáhnul kohouty Evropě, ale potřebuje prodávat. Je celkem pochopitelné, že přebytky se někde projevit musely.

Zbyněk
30. leden 2022, 07:43

Znamená to jen jedno zcela jasné: Levně plyn nakoupili, draho prodali. Viděli ceny plynu v Evropě, viděli tu krizi a bídu co tu máme a normálně se na ní sprostě přiživují. Jako klasičtí supí.

Připomíná mi to Českou sbírku roušek pro Vuchan, které nám potom Čínské lidová Čína prodala extrémně předražené zpět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se