Energetičtí giganti přesměrovávají náklady s LNG z Evropy do Asie
Očekává se, že energetičtí giganti, jako je například Royal Dutch Shell a Total, budou profitovat z rapidního nárůstu cen zemního plynu v Asii během letošního ledna více než obchodní domy, a to vzhledem k jejich přístupu k většímu množství zdrojů.
Rekordní ceny LNG v Asii
Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na asijském benchmarku, trhu JKM, vzrostly během ledna na rekordně vysoké hodnoty. Důvodem byla kombinace chladného počasí, nízkého stavu zásob zemního plynu v Asii, neočekávaných výpadků v produkci a problémů na straně přepravy. Prudký nárůst cen zemního plynu v Asii znamenal pro energetické společnosti a obchodníky se zemním plynem příležitost v podobě arbitráže.
Obchodní domy se snažily velkého cenového rozdílu, který například mezi evropským TTF a asijským JKM činil i takřka 30 EUR/MWh, využít. Měly však problém najít náklady s LNG s brzkým datem dodání. Kvůli tomu mimo jiné prudce vzrostla cena za přepravu LNG, a to vzhledem k nedostatečnému množství tankerů.
Odklon tankerů s LNG
Ovšem energetičtí giganti, jako jsou například již zmíněné společnosti Royal Dutch Shell a Total, byli schopni odklonit tankery z USA, Nigérie a Kataru, které původně putovaly do Evropy, na asijské trhy.
„Některé z našich dlouhodobých smluv zahrnují možnost odklonu [nákladů LNG]. Přesměrováváme takovéto náklady na trhy s vyšší cenou,“ uvedl pod podmínkou anonymity zástupce jedné z celosvětově působících společností.
Dále dovysvětlil, že v Evropě může jeho společnost své závazky splnit pomocí nákupů zemního plynu proudícího skrze plynovody, a že v tomto případě lze náklady s LNG přesměrovat na trhy s vyšší cenou.
„Obchodníci nemají takovou flexibilitu, ale velké společnosti ano, zvláště pak ty, které mají přístup ke katarskému plynu,“ uvedl zdroj blízký katarské státní společnosti Qatar Petroleum (QP).
Dle společnosti RBC Capital Markets jsou společnosti Shell, Total a Equinor v porovnání s ostatními energetickými giganty více exponovanými vůči cenám zemního plynu. Data společnosti Kpler, která monitoruje pohyb tankerů, pak potvrzují, že náklady s LNG od Shellu a Totalu z Nigérie a USA byly odkloněny do Asie.
„Vidíme společnost Shell využít vysokých cen LNG, ačkoli Total by z nich měl také těžit,“ uvedla společnost Barclays ve svém sdělení.
Mohlo by vás zajímat:
S ohledem na to, že všechny pro evropu LNG lodě jsou dtto samé jako nodrstream 1 tak pro energetiku evropy jsou rozhodující dodávky z trubek přes ukrajinu. Tak snad nic dalšího nebouchne jako se stalo na UA...
Daleko důležitější jsou české zásobníky plynu.
Když si teď prostřednictvím europarlamentu zakážeme Nordstream 2 tak se v budoucnosti budeme stále třást, kde skončí LNG a kdo zrovna víc zaplatí.
To sú ako Rusi charita ?
Aj Rusi tlačia plyn do rúr tam, kde dostanú najviac zaplatené ... to je k nám.
Mne je osobne jedno či to budú tlačiť cez NS1, NS2 či Ukrajinu ... lebo i tak nemajú na výber, lebo my sme pre nich najsolventnejší zákazníci.
Opět máte mylné a zkreslené informace.
Smluvní a cenová politika u zemního plynu z trubek a LNG se diametrálně liší.
Naprostá většina dodávek zemního plynu je prostřednictvím dlouhodobých smluv, kde je zakotven i maximální pohyb cen. A že si Rusko nemůže diktovat ceny jak se mu zlíbí dokládají desítky proběhlých arbitrážních soudů, kde si odběratelé dokázali ohlídat nízké cenu plynu.
Naopak neznám jedinný případ dlouhodobé smlouvy na stabilní dodávky LNG odkudkoli. Téměř vždy se jedná o jednotlivé kontrakty na tanker, max. skupinu tankerů (objem plynu). A ceny se vždy řídí burzovními pohyby.
A k té vaší druhé hlouposti, Rusko má na výběr kde prodávat a již se tak nějaký ten pátek zařizuje.
Dokládá to dokončený projek Síla Sibiře a nový začínající projek Síla Sibiře 2 skrz Mongolsko. A dále to dokládají stabilně stoupající objemy plynu do Číny a klesající objemy do Evropy.
Rusko se vůbec netají svým postojem, že Evropa je sice stále ještě významný odběratel, ale nesolidní, nestabilní a nevypočitatelný, a že budoucnost ruského plynu vidí na Dálném Východě.
To se divím, sám jste vaším příspěvkem potvrdil, že jste v životě neslyšel o LNG smlouvách Japonska ( první uzavřena roku 1969 a Japonsko těmito pravidelnými dodávkami kryje 25-30 potřeby energie po celá desetiletí). V Pacifické oblasti byla zhruba tři desetileté doba, kdy 3/4 LNG kontraktů byly dlouhodobé a zhruba jen čtvrtina se realizovala na " spotovém trhu". Ano doba se změnila a je větší podíl " spotových" cca 60 procent, ale Japonsko si prostě nemůže dovolit " nemít jistotu " a kontrakty dále uzavírá. Čína má dlouhodobé kontrakty na LNG třeba i s Ruskem, dokonce právě tyto ruské dodávky jim umožnily vyjednat lepší cenu a kratší kontrakt u Síly Sibiře a Gazprom si na tuto " bratrovražednou konkurenci" v Rusku hořce stěžoval protože mu nakonec narušovala cenová vyjednávání i v Evropě... Další průmyslová mocnost Korea má uzavřené dlouhodobé kontrakty na LNG s Katarem, Austrálií ,Ománem a Malajsií. Tož tak....
Když jsem psal o smlouvách, měl jsem na mysli Evropu.
Ano, jinde to je asi jinak. Ale v Evropě ještě ne.
Dobré info o tom částečně spotovém LNG, vysvětluje ty občasné manévry že se tankery uprostřed oceánu otočí zpátky nebo přesměrují jinam. Na Zvědavci z toho jednou dělali největší konspirační teorie, dalo se čekat že šlo jen o prachy.
Debatou o Rusku se vždycky bavím, nevím proč někteří lidi mají takovou potřebu kopat do mrtvoly, když je to přece jen ozbrojená benzinka na pokraji kolapsu která se za pár let rodpadne:D A ani se nedivím že jdou ke dnu, když třetina lidí tam jen těží suroviny, třetina je v armádě, a třetina jsou ruští trollové na všech západních internetových diskuzích:D
jedna novinka pro vás, není to tak dávno, kdy Japonsko vyhlásilo, že chce snížit podíl kontraktů na LGN delších než 10 let pod 42 procent z celkového objemu a to postupně do roku 2030, momentálně nejdelší uzavřený kontrakt vyprší přitom až 25 let a byl uzavřen roku 2015 ...
Pakistán nedávno uzavřel kontrakty na 15 let ( Quatar) ( respektivě jednalo se o změnu cenového mechanismu u uzavřeného 25 letého kontraktu a snaží se o podobnou změnu cenového mechanismu u kontraktu s Nigerii ( uzavřen do roku 2032 roku 2017) .... příkladů je mnoho
Především byste měl mít na mysli to, abyste se neztrapňoval psaním fantasmagorií z vlhkého snu lidového rusáka. Realita je taková, že pro Evropu je rusácko sice stále významný ale bohužel nesolidní, nestabilní, nevypočitatelný a vyděračský dodavatel. Z toho důvodu své dodavatele diverzifikuje nákupem LNG a výstavbou nezbytné infrastruktury. Čína si může z dodavatelů rovněž vybírat. Jediný kdo nemá na výběr je rusácko. Na východ prodává zlomek toho co do Evropy už z toho prostého důvodu, že většina plynu se těží v oblasti západní Sibiře. A odtud nikdo plyn na východ nedodá prostě proto, že nikdo nepostaví plynovod skrz celou Sibiř. Odtud plynovody vedou jen na západ.
Je mi tě líto zaslepený svazáku bez rozhledu.
To tvoje "rusácko" (to je termín z nějaké vaší ideologické brožury co ji studujete na PŠM?) masivně staví LNG terminály.
Ruská společnost Novatek od roku 2017 zprovoznila sibiřský terminál na poloostrově Jamal a dálněvýchodní terminál Sachalin.
Dokončuje terminály Sachalin II a Baltic LNG, začali se stavbou Sachalin 2 a Arctic LNG 2.
Již nyní Rusko exportuje přes 57 milionů tun LNG ročně, což je víc než kapacita NS2.
Ale to se aktivní zastydlí svazáci jako ty na těch svých politických školeních nedozvíte.
Jirka Trnka, Novatek není čistě Ruská společnost, velký podíl patří Číně a Francii a je to právě tato společnost, která Gazpromu zkazila ceny u Síly Sibiře, dost se divím, že to nevíte, ale když jste tvrdil, že neexistují dlouhodobé kontrakty a pak se vymlouval že jste " měl na mysli jen "Evropu když přímo ve stejném příspěvku hovoříte o Číně ????
Hele Francku, zkoušej si to zamotat jak chceš, ale fakta mluví jasně.
Žádný stát v Evropě (ani EU celkově) nemá žádnou dlouhodobou smlouvu na dodávky LNG, tak jak je to běžné u zemního plynu. O cenách ani nemluvě, tam se LNG nechytá.
Že ruské dodávky do Číny a Asie celkově soustavně stoupají a do Evropy stále klesají, je holá skoutečnost, kterou neobklecáš ani kdyby ses rozkrájel.
Novatek je jako každá jiná firma ve světě složená z investorů a akcionářů, s tím se smiř, s tím moc nenaděláte ani na PŠM. Hlavní je, že díky tomu má Rusko možnosti jak vyvážet svůj plyn odkudkoli z Ruska kam chce.
A nakonec, na debilní ideologickou politiku Eurosajuzu, který jen posluhuje nenažraným zájmům USA, a kterým tleskají zaslepení novodobí svazáci jako ty, doplatíme my obyčejní lidé z Eurosajuzu na koncových cenách za energie.
zamotat to je to hlavní slovo do pranice, když někomu dojdou argumenty , pak nastoupí soudružká tykačka a pak už jen ubohé blábolení.
Svět je složitej pane Jiří a vy jste zjevně nedostal notičky ba ani nevíte že novodobé ceny plynu od Gazpromu zažívají konkurenci nejenom v EU ( dokonce i z těžby na ruském území) , konkurenci která vede k tomu, že hujeři vašeho typu nechápou principy, na kterých obchoduj i ten "kdo si může vybrat" kam bude exportovat pevnou trubkou. Zjistěte si jaká byla plánovaná návratnost Síly Sibiře, jak Čína s Gazpromem vyběhla na dvě doby a má plyn podstatně levněji než Gazprom plánoval. Takže vaše trapné slovíčkaření napřed o tom, že neznáte žádný dlouhodobý kontrakt na LNG se změnilo v fňukání že EU nemá žádný kontrakt , což jsem tak trochu čekal, není tomu tak :) Kontrakty Quataru se státy jižní Evropy, včetně Francie jsou dvacetileté až dvacetipětileté většinou z let 2008 až 2010. Polsko má 24 letý kontrakt s USA, Portugalsko 20 letý atd atd ... čili další lež z vaší strany
Len taký "detail" ruského plynu.
Nás sa priamo netýka, ale Ruska dosť podstatne. Na vnútornom trhu Ruska je samozrejme export spoplatnený. Čiže priamo ruský štát zarába na vývoze, nemusí čakať na zisky či na niečo iné.
Vtip je v tom, že "rúrový" plyn má vyššie poplatky ako ten tekutý a preto sa Rusi snažia viac vyvážať cez tie rúry. A to je sem-tam napätie i v Rusku, že (mimo iného) náhrada LNG zarába menej a teda sa snažia "optimalizovať" ... t.j. púšťať LNG len naozaj tam kde nie ej vlastnou konkurenciou a samozrejme nie vždy to je "mierové" i v rámci ruských oligarchov.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se