Domů
Komoditní trhy
Experti: Strop na energie pro velké firmy je logický, udrží konkurenceschopnost
Elektrické vedení. Zdroj: ČEPS

Experti: Strop na energie pro velké firmy je logický, udrží konkurenceschopnost

Komoditní trhy
7 komentářů
11. prosinec 2022, 12:42
ČTK

Zastropování cen energií i pro velké firmy je logickým krokem, tvrdí analytici oslovení ČTK. Podle nich opatření sice dál zatíží státní rozpočet, je však nutné pro udržení konkurenceschopnosti tuzemského průmyslu. Rozšíření cenového stropu na energie i na velké podniky navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), vláda by o něm měla jednat příští týden.

Návrh ministerstva, který je nyní v připomínkovém řízení, počítá s tím, že velké firmy budou mít nárok na stejné ceny elektřiny a plynu, jaké vláda už dříve nastavila pro domácnosti, malé a střední firmy a veřejný sektor. To je 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Stejně jako v případě malých firem má zastropování platit do 80 procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let. Toto opatření má podniky motivovat k úsporám.

Analytici oslovení ČTK se vesměs shodli na tom, že rozšíření opatření je logické. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil v souvislosti s plánovaným rozšířením cenového stropu připomněl, že podobná opatření zavádějí i ostatní evropské státy. „Česko tak prakticky ani nemá jinou možnost, než se k nim připojit. V opačném případě by hrozila ztráta konkurenceschopnosti,“ zdůraznil.

Podle Hradila je důležité, že firmy konečně budou vědět, za jakých podmínek budou od ledna fungovat. Přivítal také nastavení omezeného zastropování, které by mělo alespoň částečně motivovat k úsporám.

Hradil ale zároveň upozorňuje, že jde o nestandardní opatření v mimořádné době. „Výkyvy v ceně výrobních vstupů jsou nedílnou součástí podnikatelského rizika a nemělo by být standardem, že při příznivém cenovém vývoji podnikatelské subjekty benefitují a při nepříznivém je zachraňuje daňový poplatník.

Jako pozitivní krok hodnotí návrh analytik XTB Jiří Tyleček. „Neviděl bych žádnou logiku v tom, že malé firmy by si zasloužily menší podporu než velké,“ uvedl.

Slabinou cenového stropu je podle Tylečka různá maximální a minimální výše podpory v rámci EU. V této souvislosti upozornil na to, že například německé firmy budou mít cenu elektřiny a plynu zhruba na polovině českého stropu. „Nejsem si vůbec jistý, jak budou české podniky v takovém prostředí konkurenceschopné,“ dodal.

Rozšířením stropu na velké firmy jsou podle Radima Dohnala z Capitalinked.com důkazem toho, že MPO nechce nechat podniky padnout. Podle něj je zároveň správné, že s opatřením stát přišel o něco později než v případě ostatních subjektů, protože tím chtěl velké firmy motivovat k zavádění úsporných opatření, ve kterých nyní budou firmy i přes zastropování pokračovat.

„Právě tato logika, kdy stát nepřispěchá s okamžitou a nepodmíněnou podporou, vede k dlouhodobé potřebě samostatnosti a odpovědnosti za sebe či svůj podnik,“ vysvětlil Dohnal.

Poukázal přitom na maďarské zastropování pohonných hmot, které tamní vláda v tomto týdnu kvůli problémům s nedostatkem paliv zrušila. Podle Dohnala šlo jen o odsunutí jednoho ze zdrojů nákladové inflace v čase, což ji do budoucna prodlouží.

Místopředsedové Sněmovny Jan Skopeček (ODS) a Karel Havlíček (ANO) se dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News shodli na tom, že zastropování cen i pro velké firmy je důležité. Podle Skopečka je to nutné zejména pro nadcházející energetickou sezonu. Následně je ale podle něj potřeba, aby energetickou politiku v EU nediktovali aktivisté a aby se řešily příčiny vysokých cen v Evropě.

Podle Havlíčka je nutné stanovit maximální ceny elektřiny na stejné hranici jako v Německu. Pro průmyslové zákazníky je tam stanovena cena 13 centů (3,20 Kč) za kilowatthodinu do 70 procent loňské spotřeby. Podle prvního místopředsedy ANO je nepřijatelné, aby české firmy platily víc. „Jsme s Německem silně provázáni. Pokud to nesrovnáme, výsledkem bude, že nás německé firmy koupí, nebo naše firmy odejdou z trhu,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Karásek
11. prosinec 2022, 20:35

Lepší by bylo, kydby se ekonomika pročistila. Takhle se budou dotováním udržovat při životě nekonkurenceschopné firmy a daňový poplatník to bude platit a veřejný rozpočet se bude zadlužovat.

A.O
12. prosinec 2022, 21:27

Kdybychom se řídili Vašim návrhem:

1. Skončila by většina firem v ČR, protože kvůli cenám energií a zejména tomu, že okolní země, kupříkladu Německo, firmy podnikající na jejich území dotovat hodlají

2. Statisíce lidí by tak přišly o práci => nikdo by nic nekupoval => firmy, které by zůstaly, by odešly, protože by tu nebyl odbyt => další vlna propouštění => extrémní krize => garantovány oběti na životech (vážně jste takový sociopat?)

Zdeves Pavel
12. prosinec 2022, 00:00

Zase promluvil odborník. No třeba obyčejné pekárny, krematoria, mlékárny a chleba budeme dovážet z Německa. Pozor to už se děje. Mají nízké DPH a ceny plynu (dotované).

Karásek
12. prosinec 2022, 19:58

Zdrávas Pavel, zamysli se nad tím nesmyslem cos napsal.

Zdeves Pavel
12. prosinec 2022, 20:30

Nesmysly tu píšete vy. Ty nekonkurenceschopne firmy jsou právě ty mlékárny ( viz Madeta), nebo okresní pekárny, které prodělávají každý den miliony za plyn a el.energii.A třeba to zavrou. Krematoria to napálí do ceny

Libor Blažek
12. prosinec 2022, 06:30

Řešení energetiky a postup vlád EU by v medicíně klasifikovali jako trestný čin. Silně nemocného člověka léčíme tak, že náhradní orgány odoperujeme zdravému jedinci proti jeho vůli. Takto se v současné době řeší energetika. Blbé je, že zdraví jedinci po rozkrájení na náhradní díly umírají.

Jirka94535
12. prosinec 2022, 11:58

Pod to se dá podepsat. Problém je o to horší, že se totéž děje ve značné části ekonomiky. I v celé společnosti formou takzvané sociální politiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se