Exporty zkapalněného zemního plynu z Ruska a USA do Evropy v únoru narostly
USA a Rusko zaznamenaly v únoru největší meziroční růst exportu LNG (zkapalněného zemního plynu) do Evropy. Důvodem byla vyšší produkce a flexibilní cenově orientovaná nabídka, jak ukázala analýza S&P Global Platts.
Export z USA do Evropy, včetně Turecka, se v únoru meziročně zvýšil o 75 % na 411,5 mil. metrů krychlových. Ruský export vzrostl o 67 % na 1,4 miliard metrů krychlových, což řadí Rusko na první místo mezi exportéry LNG do Evropy. Nárůst od začátku roku 2019 byl dokonce ještě vetší – o 86 % na 2 miliardy metrů krychlových pro USA a o 70 % na 3,1 miliardy pro Rusko.
Pro srovnání, export z Norska během února vzrostl pouze o 20 %, zatímco počet dodávek z Kataru, Nigérie a dalších států se podstatně snížil.
Existují přinejmenším dva důvody, proč Rusko a USA velmi výrazně zvýšily své exporty do Evropy, zatímco ostatních 7 hlavních exportérů tak neučinilo.
Prvním je, že obě zmíněné země znatelně zvýšily své produkční kapacity. Dle analýzy Platts v loňském roce Rusko zvýšilo produkční kapacitu o 11 milionů tun/rok a USA o 5,25 milionů tun/rok.
Druhým důvodem je, že v obchodních kontraktech USA není určena cílová destinace, na rozdíl od většiny vývozců LNG, díky čemuž mohou využít arbitrážních příležitostí mezi regiony. Rusko se zachovalo obdobně, kdy Novatek a PetroChina nabízely své dodávky v severozápadní Evropě namísto Asie.
Od počátku zimy 2018 byly ceny na asijském trhu oslabeny z důvodu mírného počasí a snížené spotové poptávky po LNG dodávkách.
Mohlo by vás zajímat:
Další důkaz proti zde populárnímu tvrzení o chudácích zákaznících , které se zde objeví vždy v souvislosti s LNG, moralizování o zákaznících, kteří musí údajně platit zbytečně moc ve srovnání s plynem přivedeným do Evropy plynovody . Ještě štěstí, že je v článku zmínka o ruském LNG, který sám o sobě dokazuje, že plynovod, s jeho nároky na údržbu a kompresní stanice, poplatky za transfer může být celkem v pohodě vystaven konkurenci LNG.
Navíc to staví do jiného světla výstavbu nového německého terminálu, nad kterým zde někteří štkali jako nad výsledkem amerického tlaku a vůbec těm málčikům nedocvaklo, že terminál se neptá jaká loď u něj zakotví :) Inu doba je složitá a jejich подготовка je nedostatečná :)
A nešla třeba náhodou většina toho ruského a amerického LNG v EU do zemí jako Británie, Portugalsko atd. do kterých žádné zahraniční trubky nevedli, ale za to tradičně maximum dovážejí přez přístavy a teď si zakázali uhlí?
Hlavní ale je, že se v posledních letech narvalo tolik dotací EU do stavby LNG terminálů, že se už používají sotva z třetiny. Třeba Británie už určitě dosahuje vrcholu, a celoroční dovoz tam bude nakonec rychle klesat s nástupem mořských větrníků, nových reaktorů a pasivními domy.
Do Anglie ale plynovod vedou z Norska a Holandska už od roku 2006 :)
Portugalsko dostává plyn plynovodem Maghreb z Afriky :)
No vidíte, ani jsem si nevšiml, ale aspoň to ukazuje, že skutečná masová přeprava plynu je v dalším natahování trubek a ne LNG. Případně je úplně nejvýhodnější plyn spotřebovávat na chemickou výrobu co nejvíc místně, a exportovat až hotové pevné či tekuté produkty.
Samozřejmě něco jiného by byla zatím dost vzdálená velká těžba plynu pod mořským a oceánským dnem, ale do té doby se už masově začnou v Číně stavět dostupné vysokoteplotní jaderky s produkcí vodíku.
Jednoznacne, LNG Nemcom da paku pri vyjednavaniach. V podstate je dnes LNG pre koncoveho uzivatela lacnejsi nez bol potrubny plyn okolo roku 2011-2012.
Klidně LNG, ale už někdo spočítal nebo analyzoval:
- kolik stojí komprese / dekomprese plynu ?
- kolik stojí doprava po moři lodí ?
- porovnání s cenou přepravy klasickými plynovody ?
- jaké spalné teplo / jakou kvalitu má LNG ? Není méně kvalitní/špinavý než ruský ZP ?
- nebo se to raději nechce porovnávat ?
Proč by " se to raději nechtělo porovnávat" ?
Není to tak dávno, co si obchodníci všimli, " tankerů" s LNG kotvících nedaleko trhu zákazníka a čekajících na " vyšší cenu", to by předchozí generace tankerů nezvládla bez vícenákladů na chlazení.
Je to součást trendu, ještě nedávno byl boil off 0,2 procent v současnosti je 0,07 procenta a pořád se snižuje.
Cena nových zkapalňovacích terminálů je cca o 50 procent nižší, vztaženo ke kapacitě, než cena před 5-7 lety.
Efektivita je také větší, před pár lety při zkapalňování běžně " použili" 12-15 procent příchozího plynu na výrobu elektřiny, nyní stačí 8-9,5 procenta ( bráno pokud je zdrojem plyn, někde tomu tak není :)
Jinými slovy nové technologie.
Ohledně kvality nevím jak to myslíte, myslíte si že ruský LNG je méně kvalitní než ruský plyn přicházející plynovodem ? Nebo si to raději nechcete porovnávat ?:)
Ty nárusty LNG jsou sice hezký, ale kolik to dělá procent z celého objemu plynu?Nemyslím si, že by němci neuměli počítat a podíleli se na stavbě nord stream 2 jenom, aby udělali rusům radost.Já nevěřím, že při dlouhodobých obchodech je LNG levnější, to ,že se občas vyskytne pár lodí za dumpingovou cenu není podstatný.Mám dojem, že němci žádné terminály na LNG nemají, a to, že nějaké postaví, aby měli zálohu v případě jakýchkoliv problémů je jenom dobře.Pokud by jste měl konkrétní čísla na kolik vyjde německého odběratele plyn přes nord stream a kolik dovoz LNG v ročním hrizontu tak dejte vědět.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se