Írán se brání sankcím USA, které odpovídají hrozbou ukázky síly

DomůKomoditní trhyÍrán se brání sankcím USA, které odpovídají hrozbou ukázky síly

USA ve středu pokračovaly ve výměně názorů s Íránem ohledně íránské jaderné dohody a ropných exportů. Spojené státy nadále zaujímají pevný postoj v tom, že se jim podaří dostat íránský export ropy na nulu, uvedl list Asharq Al-Awsat.

Brian Hook, speciální vyslanec USA v Íránu, prohlásil, že jakýkoli útok proti USA nebo jeho spojencům se potká s ukázkou síly ze strany USA. Írán totiž ke konci dubna letošního roku vyhrožoval blokací světově nejdůležitějšího bodu obchodu s ropou – Hormuzského průlivu. Dále ujistil nepokojný trh, že íránský export ropy už padá k nule.

Silná slova USA jsou reakcí na stále více vypjatější vztahy s Íránem a jeho prohlášení, že již nadále nebude omezovat svůj jaderný program a hrozbou, v případě nedodržení závazků ze strany EU o odběru a nákupu jejich ropy, že budou dokonce pokračovat v obohacování uranu.

„Za účelem zabezpečení svých práv a obnovení rovnováhy mezi požadavky obou stran zúčastněných v dohodě Íránská islámská republika nemá jinou možnost než “snížit závazky“,“ prohlásil Hasan Rúhání, prezident Íránu.

EU se tak dostává pod tlak, protože USA daly jasně najevo, že na případné porušení sankcí ze strany EU bude rychle reagovat.

Spojené státy americké v úterý oznámily nasazení letadlové lodi USS Abraham Lincoln a doprovodné skupiny, skládající se ze stíhacích letadel a bombardovací jednotky, do oblasti Perského zálivu. Ve středu pak zástupci USA dále uvedli, že další sankce vůči Íránu lze očekávat “velmi brzy“.