Domů
Komoditní trhy
Írán se brání sankcím USA, které odpovídají hrozbou ukázky síly
Íránská jaderná elektrárna Bušéhr (Bushehr); Zdroj: MAAE

Írán se brání sankcím USA, které odpovídají hrozbou ukázky síly

USA ve středu pokračovaly ve výměně názorů s Íránem ohledně íránské jaderné dohody a ropných exportů. Spojené státy nadále zaujímají pevný postoj v tom, že se jim podaří dostat íránský export ropy na nulu, uvedl list Asharq Al-Awsat.

Brian Hook, speciální vyslanec USA v Íránu, prohlásil, že jakýkoli útok proti USA nebo jeho spojencům se potká s ukázkou síly ze strany USA. Írán totiž ke konci dubna letošního roku vyhrožoval blokací světově nejdůležitějšího bodu obchodu s ropou – Hormuzského průlivu. Dále ujistil nepokojný trh, že íránský export ropy už padá k nule.

Silná slova USA jsou reakcí na stále více vypjatější vztahy s Íránem a jeho prohlášení, že již nadále nebude omezovat svůj jaderný program a hrozbou, v případě nedodržení závazků ze strany EU o odběru a nákupu jejich ropy, že budou dokonce pokračovat v obohacování uranu.

„Za účelem zabezpečení svých práv a obnovení rovnováhy mezi požadavky obou stran zúčastněných v dohodě Íránská islámská republika nemá jinou možnost než “snížit závazky“,“ prohlásil Hasan Rúhání, prezident Íránu.

EU se tak dostává pod tlak, protože USA daly jasně najevo, že na případné porušení sankcí ze strany EU bude rychle reagovat.

Spojené státy americké v úterý oznámily nasazení letadlové lodi USS Abraham Lincoln a doprovodné skupiny, skládající se ze stíhacích letadel a bombardovací jednotky, do oblasti Perského zálivu. Ve středu pak zástupci USA dále uvedli, že další sankce vůči Íránu lze očekávat “velmi brzy“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Loudil
11. květen 2019, 14:10

Bohužel zde opět musíme sledovat politiku "dvojího metru" uplatňovanou USA. Iránu USA zuřivě brání vyvinout si vlastní atomovou zbraň. Ovšem přítel USA Izrael si bombu už potichu vyrobil a rovněž tak Pakistán ,bývalý velký přítel USA / dnes Číny/ bez nějakého velkého povyku USA už má také "pár svých bombiček z jádra". Že bych se tedy cítil nějak bezpečně při pomyšlení ,že má Pákistán atomové bomby a rakety dalekého dosahu, to se tedy necítím. Ale taková už je politika . Do roku 1989 jsme přihlouple schvalovali Moskvě všechny její politické a vojenské přešlapy, po r. 1989 to zase děláme vůči Washingtonu. Ať dnes Washington udělá doslova cokoli !! ,musí se z Prahy vždy ozývat jenom spokojené mručení servilních slabochů.

ondoň
11. květen 2019, 18:49

Takže nám zbývá jediná možnost. Vyrobit si atomovku taky.

Simba
11. květen 2019, 21:39

Když Češi vyrobí atomovku tak se vsaď že cena za kus bude asi tak 10 krát větší než kdekoliv jinde. Stejně jako je to s cenou za jeden kilometr dálnic. Holt dobrý tunel se vždycky hodí.

Carlos
11. květen 2019, 22:51

Tak to bude asi tím že jsme tam kolektivně tak nějak navolili panáky? A je jedno jestli poklonkují tomu, nebo tomu, Pekingu, Moskvě, nebo třeba Reptiliánské nejvyšší radě. Ono to tak nějak nemusí chodit, opravdu ne, že se musí pořád ČR nějak podbízet, to je možná třeba v diktátorském bloku, ale ne tak úplně v tom druhém.

youtu. be/oRLON3ddZIw?t=17

Loudil
12. květen 2019, 12:00

TO : carlos

Rád bych tomu věřil, ovšem myslím si, že se toho nedožiji. Tuto politiku zahájil už třeba Havel , který roku 1990 tvrdil, že budou brzy zrušeny oba bloky NATO i Varšavská smlouva a že Evropa - "Konečně bude svobodně dýchat". Pak ale obrátil o 180 stupňů, když na něj "přátelé z Washingtonu trochu zatlačili" a stal se z něj naopak poslušný a horlivý zastánce rozšiřování NATO i jeho vojenských dobrodružství třeba v Jugoslávii. A to všechno při "sesypaném SSSR za časů Jelcina , kdy za 1 Dolar bylo 6000 Rublů a kdy plat prezidenta Ruska za rok stačil na jeden kožený kabát?? Ale dost už bylo zase politiky , to sami nevyřešíme.

Martin Pácalt
13. květen 2019, 15:00

Tentýž prezident spoluřešil odchod sovětských okupačních vojsk, tak bych se mu nedivil, že inklinoval ke členství v NATO. Já osobně jsem za to rád, že jsou Rusové u sebe a ne u nás a že jsme v NATO. Jediné co mi vadí, že málo sypeme do vlastní armády. A techniku (např. helikoptéry) holt musíme kupovat ze zahraničí, když si sami zajistíme max. kolové obrněné vozy a cvičné letouny.

Miroslav Hruška
12. květen 2019, 11:07

Teď jsem opravdu zvědav, zda si EU před panem Trumpem opět sedne na zadek, nebo se zachová tak jako prezident Turecka, který se nezalekl diktátu USA a nakupuje Ruské raketové systémy, I když Erdogana nemusím v tomto případě si ho vážím více než Evropských řitilezců.

Martin Pácalt
13. květen 2019, 14:55

Ano, s tímto smyslem uvažování v politice by mělo Turecko "dát výpověď" v NATO a jet si svoje noty se svými vojáky, nikoliv aliančními. Uvidíme, jak se vyvine

budoucí sebevědomí Turecka tváří v tvář Rusku. :-)

Všudybyl
12. květen 2019, 14:45

V tomhle má většina z vás pravdu. Území USA a její obyvatelé nazažili na vlastní kůži důsledky 1. a 2. světové války. Z tohoto důvodu je nejvyšší čas, aby dostaly od někoho pořádně " přes držku" (čím dřív, tím líp). Aby si uvědomili, že žádný strom neroste až do nebe. To samé platí o EU. Pokud se neoprostí od vlivu USA a NATO, bude pořád jen poslušným Kašpárkem v cizím divadle. EU bude silná pouze v případě, že se zbaví vlivu a diktátu USA a stane se silným a samostatným společenstvím států s vlastní silnou armádou. Tohle se však bohu žel nerýsuje na vzdáleném horizontu ani v nadcházejících padesáti letech. EU se totiž zatím neumí dohodnout ani na jednotném čase, natož pak na společných zájmech a společné armádě.

Martel
12. květen 2019, 20:57

Tak pokud je mi známo, tak Irán všechny podmínky smlouvy dodržoval. Pak smlouva přestala vyhovovat USA a ty od smlouvy jednostranně odstoupily. Smlouvu porušily USA, tak nechápu, jak si můžou vyskakovat a plánovat nějaké sankce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se