Domů
Komoditní trhy
Japonský solární boom ovlivňuje globální trh se zkapalněným zemním plynem

Japonský solární boom ovlivňuje globální trh se zkapalněným zemním plynem

Prudký růst instalovaného výkonu solárních elektráren v Japonsku v posledních letech ovlivnil globální trh se zkapalněným zemním plynem (LNG), a to zejména zesílením sezónnosti spotřeby LNG. Na konferenci v Singapuru věnované trhu s LNG to uvedl hlavní ekonom společnosti Trafigura Saad Rahim.

Dopady nárůstu instalovaného výkonu japonských solárních elektráren na globální trh se zemním plynem jsou značné vzhledem k faktu, že Japonsko je největším světovým importérem LNG.

Vliv sezónnosti spotřeby zemního plynu v Japonsku na globální trh je dále umocněn skutečností, že zimní období v severní Asii nastává v době, kdy je špičková globální poptávka po palivech.

„S přibližně 40 GW instalovaného výkonu by maximální okamžitý výkon solárních elektráren měl dosáhnout 40 % výkonu jaderných elektráren v „předfukušimské době“, v zimě ale bude mnohem nižší,“ uvedl Rahim.

Výsledkem má dle Rahima být zesílení efektu sezónnosti na trhu s LNG. Letní poptávka bude nadále klesat a bude se zvyšovat rozdíl mezi spotřebou zemního plynu v létě a v zimě.

Snaha o snižování závislosti na fosilních palivech

Podle zahraničního serveru Platts má Japonsko dlouhodobý plán snížit podíl fosilních paliv v energetickém mixu ze současných 92 % na 76 % v roce 2030. Tento plán zahrnuje také snížení spotřeby LNG ze současných zhruba 85 milionů tun na 62 milionů tun do roku 2030.

Klíčovou roli by přitom měly hrát obnovitelné zdroje energie. Instalovaný výkon solárních elektráren v Japonsku dosáhl v roce 2017 hodnoty 38 GW a růst je předpokládán i v následujících letech.

„To, co vidíme, je obrovská výstavba instalovaného výkonu. Proběhl velký rozvoj a v létě předpokládáme významný dopad na japonský energetický mix.“ dodal Rahim.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
4. červen 2018, 17:24

Japonsko je praktická demonstrace toho že přes 6-8 měsíců může být slunce významným zdrojem elektřiny ve FVE a vhodný zimní doplněk je plyn. Jaderné elektrárny mohly být přes 5 let odstaveny a přesto se silný japonský průmysl a pokročilá doprava nezhroutily.

Petr
5. červen 2018, 10:56

No nezhroutil.

Japonsko "jenom" stagnuje a ještě za cenu neudržitelného předlužování.

Martin Pácalt
5. červen 2018, 11:52

p. Milane, p. Petře: Ta stagnace začala již o mnohem dříve než v roce 2011 (trvá cca 20 let), proto to celé není tak jednoduché "rozštípnout". Japonsko to stojí hodně sil v oblasti obchodní bilance, aby to bez jádra zvládli. A přes veškerý hnůj, kterým museli projít, jádro znovu obnovují alespoň z části původního výkonu.

Milan Vaněček
5. červen 2018, 13:03

Já chtěl jen říci, že Japonci dokázali že to jde zvládnout. Tedy ne takové to "to nééjde" či "uvidíme, zda..." jak někteří diskutující s oblibou píší.

Jinak ukazuje se že víc než třetinu JE Japonci zavřou, třetina naráží na silný odpor místních obyvatel a méně než třetinu z původních cca 54 reaktorů uvedou, po zvýšení bezpečnostních parametrů, do provozu.

Ondra
5. červen 2018, 17:49

Pane Vaněčku sám určitě moc dobře víte (teda měl by jste když se k tomu vyjadřujete) že výpadek výroby z uzavřejnejch jadernejch elektráren v Japonsku nahradily fosilní zdroje - importovanej zemní plyn a uhlí. OZE určitě maj budoucnost v energetickým mixu každý země ale to vaše oblíbený a už trochu ohraný "to nééééjde" se většinou týká současnýho odstavení jádra a fosilních zdrojů a pokud nemáte většinu výroby z velkejch vodních elektráren tak to opravdu zatím moc dobře nejde.

Jen se koukněte jak v Japonsku vyráběj elektřinu:

https://www.isep.or.jp/en/wp/wp-content/uploads/2017/05/%E3%82%B9%E3%83%A9%E3%82%A4%E3%83%894.jpg

https://www.isep.or.jp/en/wp/wp-content/uploads/2017/05/%E3%82%B9%E3%83%A9%E3%82%A4%E3%83%895.jpg

Milan Vaněček
5. červen 2018, 20:40

Ondro já s Vámi souhlasím. Jsou země kde se rozhodli nejprve odstranit JE ale pak fosilní paliva jen mírně klesaji, plyn třeba nahrazuje uhlí kvůli zmenšení CO2 ale odstranit oboje (když nemáte hydro jako Norové) nikdo ještě nedokázal. Zatím , je to jen otázka času, teď jsem zvědav zda se Němci (politici) dohodnou o odstranění uhlí v Německu do roku 2030 (asi nereálné) či do 2040 (to už je realistické).

Já jako pražák vidí nejdůležitější odstranění emisí z aut ve velkých městech, to byl vždy impulz pro čistější zdroje energie (viz kdysi Londýn, později LA, Tokio, nyní velkoměsta v Číně).

manasek
7. červen 2018, 08:43

Jde to, ale za jakou cenu? Že bezemisní zdroj nahradí emisním zdrojem.

manasek
7. červen 2018, 08:42

Nicméně od roku 2007 se Japoncům dařilo ekonomiku rozhýbat, po odstavení jaderek klesla zpět na předchozí "krizovou" úroveň.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se