Domů
Komoditní trhy
Jurečka: Když nebude celoevropské řešení cen energií, přijde vláda s vlastním
Elektroměr
Elektroměr

Jurečka: Když nebude celoevropské řešení cen energií, přijde vláda s vlastním

Nenajde-li EU společné řešení ohledně rostoucích cen energií, je česká vláda připravena přijít s vlastním řešením. Může se týkat i zastropování cen energií. Takový krok by ale stál desítky miliard korun, které by nepokryla ani chystaná daň z mimořádných zisků ani dividenda od společnosti ČEZ. V pořadu Partie na CNN Prima News to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) byl v pořadu k řešení na úrovni EU skeptický. Poukázal na to, že mnohé země už ceny zastropovaly samy a společné řešení jim nemusí vyhovovat i kvůli rozdílným energetickým zdrojům.

Zopakoval kritiku vlády, že se měla opatřením proti cenám energií věnovat dřív a intenzivněji. Jedním z řešení by podle něj mohlo být i vyhlášení nouzového stavu.

Po dohodě s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou svolá české předsednictví urychleně jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením k řešení energetické situace. Podle vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) je třeba směřovat k zastropování cen energií. Vládu k přijetí rychlých opatření na národní úrovni i úrovni EU kvůli razantnímu růstu cen vyzvali v pátek hejtmani. Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) označil situaci v energetice za kolaps trhu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v pátek ve Sněmovně uvedl, že nevyřeší-li se nynější energetická krize, mohlo by to ohrozit politický systém země.

„Společné řešení se musí najít. Pokud by se ale nenašlo, jsem připraven spustit kurzarbeit a spustit kroky v rámci krizového rámce,“ uvedl Jurečka.

Už v dubnu informoval, že ministerstvo práce začalo připravovat návrh vládního nařízení k případnému spuštění takzvaného kurzarbeitu na základě požadavků firem kvůli dopadům války na Ukrajine.

„Kurzarbeit není řešení. Dnes je to o tom, že firmy jsou nekonkurenceschopné, protože platí za energie více než v Evropě. Průmysl to neustojí,“ uvedl Havlíček.

Podle něj je jednou z možností, jak řešit současnou situaci, je vyhlášení nouzového stavu. „My jsme nouzové stavy vyhlašovali, i vy. Je zajímavé, že když se jedná o energie, tak to nejsme schopni udělat a natvrdo někomu něco nadiktovat,“ uvedl.

ČR má nová pravidla kurzarbeitu v zákoně o zaměstnanosti od loňského července. Podle něj by při kurzarbeitu v době výpadku měli pracovníci dostávat za neodpracovanou dobu 80 procent výdělku. Stát by poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by doma mohli být jeden den až čtyři dny v týdnu. Podpora by se měla využívat třeba po přírodních pohromách, za epidemie či v různých krizích.

Jurečka upozornil, že nálada v EU a ochota regulovat trh se změnila v posledních třech týdnech, kdy začaly ceny elektřiny skokově růst. „Zástupci německé vlády před 14 dny říkali, že to musíme nechat na trhu, teď již i oni říkají, že se to musí řešit, protože situace se změnila,“ uvedl ministr.

Zároveň dnes v dopise vyzval lídry členských stran Evropské lidové strany a Evropské komise k přijetí okamžitého řešení vysokých cen energií. Společné řešení je podle Jurečky nutné nalézt před nadcházející topnou sezonou. „Musíme směřovat k zastropování cen energií na evropské úrovni,“ uvedl Jurečka a vybídl ke společnému postoji v celé Evropské lidové straně.

Cena elektřiny pro francouzský trh na energetické burze EEX tento týden poprvé přesáhla 1000 eur za megawatthodinu. Na rekordu je i cena elektřiny pro Německo. Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Anton Meško
28. srpen 2022, 15:00

Technické riešenie je dočasné spustenie NS2, pokiaľ sa neopravia hnacie agregáty NS1. Cenová bublina elektriny a plynu by hneď spľasla. Žiaľ lídri EÚ asi nad takým riešením ani neuvažujú, lebo politicky a vo vzťahu s USA je neprijateľné. Radšej budú vymýšľať riešenia, ktoré situáciu veľmi nezlepšia a budú veľmi drahé.

Jan Stehlik
28. srpen 2022, 17:01

Ano . Jsme velice dobří ve vlezdoprdel...... . Uplně nejlépe je to vidět na objednávání zbraní . Dobrý hospodář točí peníze doma . Když tedy potřebujem koupit stíhačky , tak by jsme měli koupit nějaké nové gripeny nebo europfaitry . Ale my raději nacpem peníze američanum do cizí ekonomiky . Je to na palici .

Martin P
29. srpen 2022, 06:30

Srovnáváte Octavii 2. generace s poledním Superbem. A ty stíhačky F 35 budou až za několik let. Gripeny jsou dobré na obranu a máme je z 60% opotřebované - dalších 20let nevydrží . F35 kompatibilní s pozemní technikou a lze s nimi mnohem lépe útočit na cizím území - -tedy v operacích mimo území Česka. Abych to parafrázoval, kdybych si měl vybrat , jestli ruské nebo americké sirky, samozřejmě ty americké ;-) .

feliz navidad
29. srpen 2022, 07:43

V případě Gripen NG je to spíš octavia RS 3. generace. Nesmíte ale zapomenout, že ten superb za sebou táhne dvoutunový přívěs s jachtou...

Pěkné srovnání je zde:

dfens-cz. com/ilustrovany-pruvodce-schopnostmi-a-volbou-stihacek-5-ci-475-generace-pro-cr/

Jakub
29. srpen 2022, 18:04

Zajímavé počtení, na konci píše, že F35 je americký markentigový trik, že ostatní stíhačky, které sestřelila byly znevýhodněny, aby splnila politické zadání nejnejnej ... Zatímco Gripen E či NG byl vyvinut na základě realistické konfrontace, mít pár drahých stíhaček se nevyplatí.

Ivan Švančara
28. srpen 2022, 18:28

Antonin, preco ma byt NS2 spustena docasne? Ma oproti NS1 na sebe nejaky ideologicky nanos?

Dlho som nechapal krok diabla z vychodu pri prechode na platby rublom. Dnes mi ta mozaika vytvara dokonaly obraz o nasej stupidite a diablovej schopnosti vidiet si dalej od nosa, v nasom pripade dalej od sopla.

Diabol z vychodu vie, ze dnesnu energeticku krizu je mozne riesit vselijako, ale nevyhnutnou podmienkou bude astronomicka tlac eur, ktora bude pripominat rissku marku na konci vojny.

Takto zdevalvovane euro by nakoniec skoncilo v rukach diabla, takze dnesny prechod na platby rublom bude mat ucinok az v buducnosti.

Boze, preco nemame politika, ktory by mu siahal aspon po kolena? Len samych tajtrlikov?

feliz navidad
28. srpen 2022, 21:01

Toto řešení ovšem předpokládá ochotu Ruska plyn v nějakém větším množství do NS2 pouštět.

Teď už jde o mnohem víc, než jen o NS2. Nemyslím si proto, že jeho spuštění a ještě k tomu pouze dočasné, by výrazně zvýšilo množství plynu a snížilo jeho cenu v Evropě.

Medvedzig
28. srpen 2022, 23:05

Staci si ho zaplatit a bude pustany,uz teraz ho spaluju, kedze EU porusili to co mali objednane a preto sa spaluje,EU je vazalom USA a takto aj vyzera!!!Ale ked su europania sprosti tak sanuju USA dlhy!!!Prijde cias nepokojov a obcinskych vojen a to anglosasom plne vyhovuje presne tak ako stali za WW1 a 2!!!Ale plany nevychadzaju tak ako su zamyslane,vrai sa to aj im!!!

Pavel K
29. srpen 2022, 20:31

Chápu Vás správně, že zaplacený plyn se NS1 nepouští a pokud, ale NS2 by jej Rusko pustilo? Z čeho tak usuzujete?

Zbyněk Poisl
28. srpen 2022, 18:25

Výhledově! To už ovšem bude pozdě!!!

Rejpal
28. srpen 2022, 22:47

Co jsem to psal na jaře ? Že se měl začít okamžitě bagrovat teplovod z JETE do Prahy a okolních měst, tím vy se ušetřilo energie a mohlo to být už na podzim. Stejně tak rozvod tepla z Dukovan. No vláda samozřejmě nedělá nic partička neschopných žvanilů se statisícovými platy se místo toho hádá mezi sebou. Stačí se podívat do Maďarska - vyjednalo si levný plyn z Ruska , zakázalo vyvoz energie z důvodu národní bezpečnosti a začalo s Ruskem stavě jadernou elektrárnu. Čína začíná v Maďarsku stavět největší fabriku na výrobu baterií v Evropě. Tomu se říká rozvoj a hájení národních zájmů, Naše vláda si místo

toho vybrala cestu do Amerického zadku a je jí úplně jedno ,že díky tomu zničí ekonomiku státu. Mohli zavést třeba daň na vývoz energií . a dát nějakou slevu na povolenky nebo jiné opatření neudělali nic dají lidem co topí tepelným čerpadlem 2000 korun když mají platit 5x více za topení.... a jako recept na krizi mají být FV panely s těmi se ale v zimě člověk neohřeje....

Martin P
29. srpen 2022, 11:59

Když už vás vezmu za slovo, mnohem lepší je v mělnické elektrárně začít sázet modulární reaktory. Ten horkovod z Temelína by měl ohromné ztráty, potřeba vyvlastňovat pozemky atd. Mělník má natažené trubky a šlo by jen o výměnu zdroje tepla. Obě varianty jsou ale proveditelné ne dřív než po roce 2030.

Přemek z Mělníka
29. srpen 2022, 11:09

Ať žije evropská energetická solidarita.....

My Česko levně vyrobíme elektřinu a i levně prodáme do Německa, ovšem zpátky jí nakoupíme jako skoro nejdražší v Evropě....

Německo levně nakoupí ruský plyn a draze nám jej přeprodají....

Ať žije evropská solidarita a té fandí fialový Péťa a taky to podle toho asi dopadne.....,já osobně jsem raději nakoupil 25 m3 palivového dřeva a zimu v baráku nemám rád.....o tom žádná...

Emil
29. srpen 2022, 11:29

Nikdo levně elektřinu do Německa neprodává. Prodává ji tam za stejnou cenu jako všichni ostatní a nakupuje také za stejnou cenu jako všichni ostatní.

Přemek z Mělníka
29. srpen 2022, 14:12

Ovšem je to velký cenový nepoměr....,ta prodejní (jako ostatní) a ta nákupní zpět (jako ostatní)....Možná by bylo lepší z této lipské burzy vystoupit, a nebo tam prodávat jen přebytky.....

Ovšem to bysme museli mít ve vládě ranaře typu Orbán, a to bohužel nemáme....

Jen tak na okraj....,dnes hlásili, že se dál rekordně zadlužujeme (fiala-nefiala), máme malý přírůstek hdp a jednu z nejvyšších inflaci, a jediný plus je zatím nízká nezaměstnanost i vůči porovnání k sousedům....

Jsem zvědav jak Fiala dopadne u komunálek.....,ty budou zanedlouho..

Emil
29. srpen 2022, 14:31

1) Není to žádný cenový nepoměr, v ceně prodeje a nákupu na burze žádný zásadní rozdíl není. Burza jen zprostředkovává obchody mezi stranou nabídky a poptávky.

2) Z lipské burzy není jak "vystoupit", nikdo tam nikoho prodávat nenutí.

3) Burza je místo kde se potkává nabídka s poptávkou, jejich střet určuje cenu (nejen) elektřiny. Když se zruší burza, nabídka s poptávkou se bude potkávat někde jinde a cenu to nijak nesníží.

4) Kdo a jak určí, která vyrobená MWh kterého výrobce je zrovna "přebytek" a která "přebytek" není?

Martin Svoboda
29. srpen 2022, 16:39

Všiml jsem si, že obrovská spousta lidí si burzu představuje jako Kaufland. Za levno koupí kuřata, za draho prodá a ještě naúčtuje skladné, letákovné a vratky.

Ivan Švančara
29. srpen 2022, 17:00

tiez by som ocenil vacsiu osvetu v oblasti lipskej burzy, ludia ziju v strasnych bludoch vraj lacne nakupeneho a draheho predaneho. Dokonca aj Martin Koller toto siri.

Přemek z Mělníka
29. srpen 2022, 14:45

Nejsem až takový znalec poměrů s obchody s elektřinou přes Lipskou burzu, ale je to hloupé z naší strany se zmiňují znalci této problematiky, často bývalí obchodníci s touto energií. Takže změna by šla udělat, ale vláda o tom nechce ani slyšet.....

Podobné je to s ropou a plynem hlavně....,ty nechceme kupovat z RF přímo, jako třeba Maďaři, ale přitom stejně ten ruský plyn bereme z Německa. Ovšem s tučnou cenovou přirážkou.....,hloupost výhradně z naší strany....

Anton Meško
29. srpen 2022, 15:39

Áno, firmám, ktoré obchodujú s RF veľké objemy plynu treba pozrieť na prsty, nielen hovoriť, že nákupnú cenu zvyšujú až 300% maržou a v takej cene plyn predávajú ďalej.

Ivan Švančara
29. srpen 2022, 17:04

Nemci tomu kseftu hovoria solidarita. Indicky minister zahranicia ale jasne tuto solidaritu pripomina vakcinami, kedy bohaty zapad vsetky skupil a na chudobnych sa vyondial. Fiala si mysli, ze Habeck sa podeli s untrmensenom.

ll
30. srpen 2022, 06:45

Že jste takto nebrečeli, když byla elektřina za cca 50 - 60 Eu a povolenka za 28 Eu a elektrárny byly na krach. Kde byla pomoc pro energetiku za vlády Babiše. Pro lidi, kteří se masivně propouštěli, teď sami brečíte a voláte o pomoc. Jenže tenkrát se vás to netýkalo přímo, že se nějaká elektrárna omezila, že lomy omezily těžbu uhlí tak, že dnes nemohou zvednout těžbu, no a, máme přece všeho dost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se