Domů
Komoditní trhy
Konkurence mezi USA a Ruskem na trhu s LNG Evropě prospívá

Konkurence mezi USA a Ruskem na trhu s LNG Evropě prospívá

Konkurence mezi Ruskem a USA na evropských trzích s LNG se i vzhledem k rostoucím produkčním a exportním kapacitám těchto zemí nadále zintenzivňuje. Během prosince loňského roku bylo do Evropy dopraveno rekordní množství LNG. Dostatečná nabídka zemního plynu a obava o poptávku tlačí cenu pro letní měsíce směrem dolů.

V prosinci loňského roku bylo do nejvíce likvidních evropských trhů se zemním plynem dopraveno přibližně 10 miliard m³ zemního plynu prostřednictvím LNG. Data S&P Global Platts ukazují, že se na tomto množství USA s Ruskem podílely více než 50 %.

Agregovaný měsíční dovoz LNG do Francie, Itálie, Belgie, Nizozemska a Spojeného království dosáhl v prosinci poprvé 10 miliard m³.  USA se podílelo 27 % a udrželo si tak pozici největšího dodavatele, kterou překvapivě získalo v listopadu. Zvýšený export LNG z USA tak šel ruku v ruce s uvalením sankcí na společnosti budující nový plynovod – Nord Stream II. Rusko, které nedávno uvedlo do provozu nového ledoborce, bylo i s jeho přispěním na druhé pozici s podílem 24 %.

Do evropských přístavů putovala přibližně polovina produkce USA, zatímco Rusko dodalo do regionu produkci z poloostrova Yamal takřka celou. Nové produkční a exportní kapacity, které byly uvedeny do provozu v průběhu roku 2019, pak téměř výhradně dodávaly své objemy do Evropy.

Dodávka LNG po zimní sezóně – boj o tržní podíl

Nyní, po dosažení dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, které bylo dle zainteresovaných dosaženo právě i díky uvalení sankcí ze strany USA na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream II, jsou letní dodávky LNG ohroženy.

Doposud mírná zimní sezóna v Evropě způsobila, že evropské zásobníky zemního plynu jsou stále nadprůměrně naplněny, nabídka zemního plynu skrze plynovody zajištěna a ceny letních měsíců tak klesají v očekávání menší poptávky a hojné nabídky LNG (očekává se menší množství plynu vtláčeného do zásobníků, respektive že zásobníky plynu budou schopny pojmout menší množství plynu v porovnání s minulým rokem).

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.