Domů
Komoditní trhy
Největší černouhelný přístav se připravuje na dobu pouhelnou
uhlí

Největší černouhelný přístav se připravuje na dobu pouhelnou

Největší vývozní přístav pro černé uhlí na světě v australském Newcastlu musí urgentně diverzifikovat svoji činnost, uvedl čerstvě jmenovaný předseda přístavu. Dlouhodobý výhled pro využití uhlí je pro přístav hrozbou.

Přístav Newcastle čelí obtížné výzvě při diverzifikaci své činnosti. V roce 2016 bylo z přístavu vyvezeno 161 milionů tun černého uhlí, které tvořilo 96 % celkového obchodu přístavu. Uhlí je těženo v nedalekém regionu Hunter Valley a jeho dlouhodobé vyhlídky jsou hrozbou jak pro přístav, tak pro Hunter Valley. Přístav zároveň vyváží pšenici a dováží paliva, ale v mnohem menším objemu než uhlí.

„Je zřejmé, že dlouhodobý výhled uhlí je hrozbou pro přístav i region, ale je to také obrovská příležitost. Zatímco světová poptávka po našem uhlí je mimo naši kontrolu, naše schopnost investovat do nových zdrojů růstu a inovací není,“ uvedl Roy Green, který byl v neděli jmenován předsedou přístavu.

Australská národní banka, která je dle tržní kapitalizace čtvrtým největším poskytovatelem půjček v Austrálii, minulý týden oznámila, že nebude nadále financovat nové uhelné projekty. AGL, největší energetická společnost v Austrálii, uvedla, že v roce 2022 uzavře svou uhelnou elektrárnu Liddell v Hunter Valley navzdory snahám vlády o odklad tohoto rozhodnutí z důvodu zajištění energetické bezpečnosti.

Rovněž řada evropských zemí oznámila svůj odklon od uhlí. Oznámení přístavu Newcastle tak odráží změnu, která momentálně i ve spojitosti se snahou o plnění Pařížské klimatické dohody v sektoru energetiky nastává.

Green uvedl, že přístav bude pokračovat ve strategii diverzifikace rozvojem nového kontejnerového přístavu a výletního terminálu.

„Musíme na této platformě výrazně stavět a vytvořit přístavní zařízení světové třídy, která dokáží uspokojit potřeby rychle se měnící ekonomiky Hunter Valley a New SouthWales. S 98letým pronájmem je přístav Newcastle nucen uvažovat dlouhodobě a také bude,“ uvedl Green.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
19. prosinec 2017, 09:37

Zase mediální propaganda pro zblbnutí západních drobných akcionářů.

Na uhelné aktivity jim můžou půjčit Čína či indické banky, a když se uzavře místní obří uhelná elektrárna, tak přece pokud nekončí samotné doly tak se musí export uhlí přez ten přístav naopak zvedat. A uhlí stále víc chce spalovat pro ně jak loděmi blízká Indie tak i Jižní Korea a další.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se