Domů
Komoditní trhy
Největší černouhelný přístav se připravuje na dobu pouhelnou

Největší černouhelný přístav se připravuje na dobu pouhelnou

Největší vývozní přístav pro černé uhlí na světě v australském Newcastlu musí urgentně diverzifikovat svoji činnost, uvedl čerstvě jmenovaný předseda přístavu. Dlouhodobý výhled pro využití uhlí je pro přístav hrozbou.

Přístav Newcastle čelí obtížné výzvě při diverzifikaci své činnosti. V roce 2016 bylo z přístavu vyvezeno 161 milionů tun černého uhlí, které tvořilo 96 % celkového obchodu přístavu. Uhlí je těženo v nedalekém regionu Hunter Valley a jeho dlouhodobé vyhlídky jsou hrozbou jak pro přístav, tak pro Hunter Valley. Přístav zároveň vyváží pšenici a dováží paliva, ale v mnohem menším objemu než uhlí.

„Je zřejmé, že dlouhodobý výhled uhlí je hrozbou pro přístav i region, ale je to také obrovská příležitost. Zatímco světová poptávka po našem uhlí je mimo naši kontrolu, naše schopnost investovat do nových zdrojů růstu a inovací není,“ uvedl Roy Green, který byl v neděli jmenován předsedou přístavu.

Australská národní banka, která je dle tržní kapitalizace čtvrtým největším poskytovatelem půjček v Austrálii, minulý týden oznámila, že nebude nadále financovat nové uhelné projekty. AGL, největší energetická společnost v Austrálii, uvedla, že v roce 2022 uzavře svou uhelnou elektrárnu Liddell v Hunter Valley navzdory snahám vlády o odklad tohoto rozhodnutí z důvodu zajištění energetické bezpečnosti.

Rovněž řada evropských zemí oznámila svůj odklon od uhlí. Oznámení přístavu Newcastle tak odráží změnu, která momentálně i ve spojitosti se snahou o plnění Pařížské klimatické dohody v sektoru energetiky nastává.

Green uvedl, že přístav bude pokračovat ve strategii diverzifikace rozvojem nového kontejnerového přístavu a výletního terminálu.

„Musíme na této platformě výrazně stavět a vytvořit přístavní zařízení světové třídy, která dokáží uspokojit potřeby rychle se měnící ekonomiky Hunter Valley a New SouthWales. S 98letým pronájmem je přístav Newcastle nucen uvažovat dlouhodobě a také bude,“ uvedl Green.

Komentáře

(1)

Petr

19. prosinec 2017, 09:37

Zase mediální propaganda pro zblbnutí západních drobných akcionářů.

Na uhelné aktivity jim můžou půjčit Čína či indické banky, a když se uzavře místní obří uhelná elektrárna, tak přece pokud nekončí samotné doly tak se musí export uhlí přez ten přístav naopak zvedat. A uhlí stále víc chce spalovat pro ně jak loděmi blízká Indie tak i Jižní Korea a další.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.