Domů
Komoditní trhy
Dovoz uhlí z Ruska do Číny loni vzrostl o 20 procent, EU jeho dovoz zakázala

Dovoz uhlí z Ruska do Číny loni vzrostl o 20 procent, EU jeho dovoz zakázala

Dovoz uhlí z Ruska do Číny loni vzrostl o 20 procent na více než 68 milionů tun. Oznámila to dnes čínská celní správa. Moskva se snaží zvyšovat dodávky energetických surovin do Asie, například do Číny a do Indie, aby si kompenzovala propad vývozu do západních zemí. Ty na Rusko uvalily sankce za jeho invazi na Ukrajinu.

V samotném prosinci se dovoz ruského uhlí do Číny zvýšil na 6,89 milionu tun ze 4,08 milionu před rokem. Klesl však ze 7,16 milionu tun v listopadu, a to v důsledku logistických problémů. Ty prohloubilo mrazivé počasí, které zkomplikovalo nakládku i přepravu uhlí, informovala agentura Reuters.

Hlavním dodavatelem uhlí do Číny zůstala v prosinci i v celém loňském roce Indonésie. Dovoz uhlí z této asijské země do Číny se vloni ale snížil téměř o 13 procent zhruba na 171 milionů tun.

V Evropské unii začal v srpnu v plném rozsahu platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého souboru protiruských sankcí. Rusko tradičně patří mezi tři největší vývozce uhlí na světě, i když toto odvětví tvoří jen zlomek ruské ekonomiky.

Česká republika předloni z Ruska dovezla přes 300.000 tun černého uhlí. Podíl Ruska na celkovém dovozu černého uhlí do země tak činil zhruba sedm procent. Výpadek dodávek uhlí z Ruska podle dřívějších vyjádření odborníků může Česká republika nahradit dovozem z jiných zemí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Pravoslav Motyčka
20. leden 2023, 23:09

No dobře tak Čína bude dovážet uhlí z Ruska EU zase z Indonésie..... Bude to rok co se na Rusko uvalily ty "drtivé " Sankce a jak je vidět nezhroutilo se našlo si nové trhy a nové spojence. Během pár let už se jeho ekonomika zcela přeorientuje a výsledkem bude jen to ,že levné zdroje a suroviny dostává místo nás Čína , Indie a další státy , nám klesla životní úroveň a jim stoupla.

Ivan Švančara
21. leden 2023, 00:00

z ideoogickeho hladiska to vidis velmi zle.

Vladimír Šťastný
21. leden 2023, 11:08

Ale bohužel pravdivě. S drahými energiemi a surovinovými vstupy nemůže Evropu čekat nic jiného, než úpadek.

Jiří Syn
22. leden 2023, 20:38

Inu, aspoň Indonézii se "náhodou" neporouchávají turbíny nebo něco jiného při exportu surovin... takže win-win, ne?

Jimi
21. leden 2023, 07:38

Sankce na uhli jsou jen takovy doplnek - bylo by divne odmitat rusky plyn a ropu a uhli dovazet. Gro ruskeho rozpoctu tvori prave ropa a plyn a tam Rusko zakazniky nahradit neumi. Sankce funguji

Richard Vacek
21. leden 2023, 09:06

Vliv sankcí je nejlépe vidět na faktuře za energie, kterou platíme. Snad by Putin ty sankce měl uvolnit abychom platili méně.

Vladimír Šťastný
21. leden 2023, 11:09

Proč divné? Ukrajina jede dodnes na ruský plyn.

Pravoslav Motyčka
21. leden 2023, 14:57

Rusko má vedle sebe Čínu a Indii , Čína je největším dovozcem ropy na světě. Rusko nedokáže ropou zásobit ani Čínu , natož pak dohromady Čínu a Indii. EU dala sankce na dovoz ropy z Ruska jen pomocí tankerů ne ropovodů, takže Rusko prostě pošle svoje lodě jiným směrem , možná bude mít nějaké problémy v řádu několika měsíců toť vše. S plynem budou mít problémy větší , ale už se plánují obří plynovody do Asie , takže opět problém , který vyřeší do několika málo let a tady to drahé LNG prostě zůstane. Budou drahé energie a bude trvat desítky let než se tomu přizpůsobí izolace budov , systémy vytápění a doprava prostě celá ekonomika. Naše současná vláda plánuje 1 jaderný reaktor , který se postaví někdy za 12 let možná, pak FVE na každou střechu , tepelná čerpadla místo plynu plynu a uhlí pro vytápění budov , elektromobilitu a ukončení domácí těžby uhlí. S tímto plánem bude mít ten 1 reaktor v zimě co dělat aby nahradil všechny uhelné elektrárny poháněl nová tepelná čerpadla a el. mobily....

Jiří Syn
22. leden 2023, 20:49

Proč proboha melete ty bludy? Jistě, Rusko úplně v pohodě MŮŽE prodat celou svou produkci ropy a plynu mimo Evropu a Ameriku, pozoruhodné je že to doposud nedělalo, proč asi? Jak to vysvětlíte? Ať už stálo o platbyschopné zákazníky s tvrdou měnou, nebo si úmyslně budovalo zákazníky s nezanebdatelnou závislostí, ani jedno nesvědčí o tom že by to byli nějaký dobrodinci... a pro nás je jen dobře že jsme se takových dárečků zbavili. Tak jak budou rusáci stavět nové ropo/plynovody, tak je bude stavět i Evropa (Afrika, východní Středomoří, Asijské republiky via Turecko) plus kapacity na LNG, však uvidíme komu to půjde rychleji...

Celkovou produkci na celém světě takové přesuny nezmění, a doprava netvoří nadpoloviční cenu surovin. Cena se zvedla počátečním šokem, bude se postupně uklidňovat.

intfor
21. leden 2023, 21:20

Uhlí je z pohledu ruských příjmu za fosilní paliva opravdu malá část, plyn dělá asi čtvrtinu, naprostou většinu dělá ropa a ropné produkty. Sankce Rusko bolí, ale uvidíme jak dlouho bude trvat vyřešit náhradní zákazníky a dodávky a za jaké ceny, především tedy u té ropy.

Anton Meško
21. leden 2023, 09:33

Sankcie fungujú ako bumerang na ekonomiku Európy.

Zdeves Pavel
23. leden 2023, 17:07

Jeden terminál LNG v Německu dá asi 5 mld. kubíků za rok. Jen ČR by tedy potřebovala trvale 2 ročně. Kolik Německo? Jsou k dispozici? Bez RF zdrojů EU prostě časem lehne.

Lubos
24. leden 2023, 01:19

Ale kde, NELEHNE. EU má zdrojov dosť. Bez zdrojov RF to bude síce podstatne drahšie ale časom aj stabilnejšie prostredie.

"Pevný stôl potrebuje aspoň TRI nohy." čiže diverzifikácia je základ.

EU ale aj RF a Čína ľahne skôr na demografiu než na nedostatok fosílnych palív. .... Metánu je v EU habadej. Ale nie toho lacného. Detto geotermál, či zanedbané jadro.. o tom ale škoda reči.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se