Čína chce urychlit výstavbu svých uhelných elektráren, letos plánuje zprovoznit až 70 GW
V loňském roce uvedla Čína do provozu přibližně 40 GW instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách. Pro letošní rok je však cíl podstatně výše, a to 70 GW. Čína nicméně staví ve velkém také obnovitelné zdroje energie a jejich roční přírůstek má být co do instalovaného výkonu dokonce větší než v případě elektráren uhelných, jak uvádí Bloomberg.
V roce 2021 docházelo v některých oblastech v Číně k nedostatku elektrické energie v síti. Mnohé podniky proto musely nuceně omezit spotřebu elektřiny, a omezit tak svou výrobu. Tamní vládní představitelé proto rozhodli o tom, že Čína bude v následujících letech dále rozvíjet své uhelné portfolio elektráren, aby zajistila svou energetickou bezpečnost. Navýšeny tak byly i těžební plány.
Čína mimo jiné navýšila dovoz uhlí z Ruska. Rusko pro své energetické komodity, uhlí, ropu nebo zemní plyn, hledá nové odběratele, jelikož EU zakázala v důsledku ruské agrese na Ukrajině např. dodávky uhlí nebo ropy po moři. Obdobně postupovaly i další západní státy. Čína nebo Indie pak situace využívají k tomu, aby energetické komodity nakoupily podstatně levněji než na trhu.
Dle čínského prezidenta je transformace energetiky směrem k čistým zdrojům energie běh na dlouhou trať a Čína nemůže ignorovat své nerostné bohatství v podobě zásob černého uhlí. Přesto dochází k Číně k masivnímu rozvoji obnovitelných zdrojů, v letošním roce se plánuje uvést do provozu až 100 GW instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách (FVE) a dalších 65 GW ve větrných elektrárnách (VTE). Pro představu, instalovaný výkon FVE v ČR dosahoval k 31. 12. 2022 2,1 GW, v případě VTE pak 0,34 GW.Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie by měl v Číně v letošním roce překonat metu 50 % podílu na celkovém výrobním portfoliu. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny je ale pochopitelně nižší, v roce 2021 měl dosáhnou dle tamního regulátora na 29,4 %.
Mohlo by vás zajímat:
Všichni ti ekologisti velmi rádi nakupují zboží z Číny , zboží které se vyrábí v nejšpinavětší ekonomice světa a jako bonus vozí přes půl světa v megalodích na mazut .. jsou to ti samí kteří tvrdí, že elektromobily jsou stoprocentně čisté protože berou elektřinu ze zásuvky.
Čína zvyšuje svojí spotřebu energie proto , že jí na obyvatele spotřebovává málo, spotřeba energie na obyvatele je u nás je o 43% vyšší než v Číně , emise CO2 máme o 15% vyšší než Čína. Říkáte že Čína je nejšpinavější ekonomika světa podle jakých parametrů ? Ve spotřebě energie to není , Emise skutečných škodlivin jsou tam dnes už jen malým zlomkem toho co tam bylo před 10 ti lety. Současná Čína už se nedá srovnat a tím co bylo v roce 2013 Kvalita ovzduší se dramaticky zlepšila. Peking je dnes v podstatě stejný jako jiná velká města ve vyspělých státech. Naše propaganda to jen nezaznamenala máme si pamatovat , že Čína je špinavá díky tomu, je její zboží levné, přece by nemohli být lepší než EU že...
Máte pravdu. Čína se snaží využít všech zdrojů, které jsou k dispozici. Potřebují hodně energie pro "náš" (Evropský) průmysl. My tam přesouváme, poslu s ostatním vyspělým světem, tam přesouváme "nečisté" provozy, aby jsme a) ušetřily peníze, b) snížili naše emise CO2. :)
Čína staví uhelné, moderní, aby rychle vybudovala zdroje pro rostoucí průmysl. Zároveň investuje do jádra a i OZE. Tím, že se jedná o moderní elektrárny, může snižovat používání starých a špinavých. Postupně tím vybudují čistší energetiku než u nás, se neúměrným směrováním čistě na OZE. Zároveň budou mít fungující průmysl a levné energie.
U nás, zatím, budeme udržovat staré neekologické uhelné elektrárny jako zálohu občasných OZE. A to proto, že neinvestujeme do stabilních zdrojů.
Není nezajímavé, v jakém poměru se buduje OZE vs uhlí. V podstatě to odpovídá zálohovacímu výkonu toho instalovaného v OZE.
Dle stránek IEA máme v Česku spotřebu elektřiny MWh/obyvatele a rok 6.3, Čína 5.1, USA 12.4 a Británie už jede z kopce na 4.5.
Uhlí odmítnuté v EU bylo na základě novych dlouhodobých kontraktu přesměrováno do Činy, kde se k tomu postaví uhelné elektrárny jako zdroj laciné energie pro místní průmysl.
V r. 2022 byl celkový instalovaný výkon uhelných elektráren v Číně zhruba 1100 GW. Podle pětiletého plánu by v Číně mělo být do roku 2025 uzavřeno 30 GW starých uhelných elektráren a 200 GW by mělo být modernizováno. Pokud vím, tak výkon uhelných elektráren by měl být maximální v r. 2030 a pak klesat.
Pro srovnání: instalovaný výkon všech elektráren v Číně činil v r. 2022 2200 GW. Podle pětiletého plánu má do roku 2025 vzrůst na 3000 GW. Hlavní důraz je a bude na OZE a na jádro (nyní staví asi 21 reaktoů najednou).
Zajímavé, že ti co by v Evropě zdejší "Zelení mozci" považovali za nepřijatelné, to Číně minimálně tolerují (ne-li přímo schvalují). Čínský CO2 najednou nevadí, odůvodněn jako čistější? WTF?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se