Domů
Komoditní trhy
Optimismus ohledně ukončení obchodní války mezi USA a Čínou zapříčinil růst ceny ropy
Donald Trump. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/80038275@N00/

Optimismus ohledně ukončení obchodní války mezi USA a Čínou zapříčinil růst ceny ropy

Ceny ropy během pátku vzrostly na nejvyšší úroveň od poloviny září, kdy došlo k útoku na ropnou infrastrukturu Saúdské Arábie, v důsledku optimismu ohledně „fáze jedna“ týkající se ukončení obchodní války mezi USA a Čínou.

Americká ropa WTI během pátku úspěšně atakovala cenu 60 $/bbl, zatímco ropa Brent se přehoupla přes 65 $/bbl. Důvodem k více než jednoprocentnímu růstu ceny je panující optimismus na ropném trhu poté, co americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA jsou velmi blízko k uzavření zatím blíže nespecifikované dohody s Čínou. A protože to byly údajně právě Spojené státy, které nabídly Číně zmírnění některých ze stávajících tarifů a zrušení nových, které mají vejít v planost 15. prosince letošního roku, byl optimismus jen dále umocněn.

Ve čtvrtek prezident Trump tweetnul: „Jsme VELMI blízko VELKÉ DOHODĚ s Čínou. Oni ji chtějí, a my také,“ napsal Trump.

Dle zdrojů deníku The Wall Street Journal nabídli představitelé USA Pekingu snížení některých aktuálních tarifů až o 50 %, pokud se Čína zaváže koupit velké množství zemědělských produktů USA, chránit práva duševního vlastnictví USA a umožní větší přístup do svého finančního sektoru. Jinak, dle zdrojů deníku, k uzavření částečné dohody nedojde.

V pátek pak další zdroj Fox Business informoval, že USA a Čína dokončily první fázi dohody, a že plánované tarify, které měly vejít v planost 15. prosince letošního roku, nevejdou v platnost. Vyjednávání o další části dohody, neboli „fáze dvě“, by dle aktuálních informací  Fox Business mělo proběhnout až po prezidentských volbách v USA v roce 2020. Očekává se, že prezident Trump brzy uvede podrobnosti první části dohody.

Uzavření částečné dohody by mohlo znamenat zvýšenou poptávku po ropě a podpořit cenu ropy, přestože na trhu panuje obava o déletrvající přebytek v nabídce, který by dle Mezinárodní energetické agentury (IEA) mohl být k vidění i v příštím roce.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.