Domů
Komoditní trhy
Projekt Enerchain má zavést obchodování v energetice za využití blockchain technologie

Projekt Enerchain má zavést obchodování v energetice za využití blockchain technologie

Německá vývojářská společnost Ponton plánuje v příštím roce uvést na trh software využívající technologii blockchain pro obchodování vybraných produktů v oblasti elektřiny a plynu. Společnost momentálně testuje využití technologie v pilotním projektu nazvaném Enerchain.

Počet účastníků projektu Enerchain, který má otestovat využití technologie blockchain pro tzv. peer to peer (P2P) obchodování v energetice, vzrostl z původních 23 na současných 39 a pro rostoucí zájem bylo trvání projektu prodlouženo do konce března 2018. Původně měl projekt běžet do konce letošního roku. Mezi účastníky projektu jsou například energetičtí velikáni E.ON, Engie, Uniper, Enel, Total nebo Statoil, nechybí ani ČEZ.

„Blockchain může změnit obchodní prostředí, tak jako jej změnil v uplynulých letech internet. V současné době je ve spojení s touto novou technologií několik buzzwords. Těšíme se na spolupráci, abychom přenesli tyto buzzwords do vývoje, který učiní naše podnikání efektivnější a udržitelnější,“ uvedl k projektu vedoucí tradingu plynu v německé EnBW.

Projekt, ve kterém je nyní angažováno okolo 250 pracovníků z účastnících se společností, vstoupil letos v srpnu do proof-of-concept fáze neboli fáze, která má ověřit původní teoretické předpoklady využití technologie v energetice. Na konferenci Europen Utilities Week v Amsterdamu byly veřejně předvedeny první P2P obchody skrze software Enerchain. Předmětem těchto obchodů byl obchod na denním trhu s elektřinou a plynem a účastnili se jej společnosti Enel, E.ON, Wien Energie a Neas.

Technologie by měla nahradit zejména současné těžkopádné procesy následující po provedení obchodních transakcí.  Vizí je ovšem pokrýt celý proces obchodování od předobchodní fáze, vypořádání až po zmiňovnou poobchodní fázi, zahrnuta by měla být podpora platforem a služeb třetích stran. Projekt se zabývá i ostatními aspekty decentralizovaného obchodování – nejenom technologickou stránkou, ale rovněž regulatorními a právními aspekty.

„Projekt prakticky ukazuje sílu blockchain technologie tím, že vytvoří trh , který nevyžaduje fyzicky centralizovanou platformu. Enerchain demosntruje, co se dá očekávat do budoucna v souvisejících oblastech obchodování s energií: velkoobchodní P2P obchodování, flexibilní obchodování v regionální síti a synchronizace procesů řízení sítě mezi provozovateli přenosových soustav a provozovateli distribučních soustav,“ uvádí ředitel společnosti Ponton, Michael Merz. 

V probíhající fázi projektu potřebuje Ponton provést zátěžový test technologie a práci s velkými objemy real-time dat. Nezbytné bude zapojit také regulační autority.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.