Domů
Komoditní trhy
Projekt Enerchain má zavést obchodování v energetice za využití blockchain technologie
enerchain blockchain Ponton. Zdroj: Ponton

Projekt Enerchain má zavést obchodování v energetice za využití blockchain technologie

Německá vývojářská společnost Ponton plánuje v příštím roce uvést na trh software využívající technologii blockchain pro obchodování vybraných produktů v oblasti elektřiny a plynu. Společnost momentálně testuje využití technologie v pilotním projektu nazvaném Enerchain.

Počet účastníků projektu Enerchain, který má otestovat využití technologie blockchain pro tzv. peer to peer (P2P) obchodování v energetice, vzrostl z původních 23 na současných 39 a pro rostoucí zájem bylo trvání projektu prodlouženo do konce března 2018. Původně měl projekt běžet do konce letošního roku. Mezi účastníky projektu jsou například energetičtí velikáni E.ON, Engie, Uniper, Enel, Total nebo Statoil, nechybí ani ČEZ.

„Blockchain může změnit obchodní prostředí, tak jako jej změnil v uplynulých letech internet. V současné době je ve spojení s touto novou technologií několik buzzwords. Těšíme se na spolupráci, abychom přenesli tyto buzzwords do vývoje, který učiní naše podnikání efektivnější a udržitelnější,“ uvedl k projektu vedoucí tradingu plynu v německé EnBW.

Projekt, ve kterém je nyní angažováno okolo 250 pracovníků z účastnících se společností, vstoupil letos v srpnu do proof-of-concept fáze neboli fáze, která má ověřit původní teoretické předpoklady využití technologie v energetice. Na konferenci Europen Utilities Week v Amsterdamu byly veřejně předvedeny první P2P obchody skrze software Enerchain. Předmětem těchto obchodů byl obchod na denním trhu s elektřinou a plynem a účastnili se jej společnosti Enel, E.ON, Wien Energie a Neas.

Technologie by měla nahradit zejména současné těžkopádné procesy následující po provedení obchodních transakcí.  Vizí je ovšem pokrýt celý proces obchodování od předobchodní fáze, vypořádání až po zmiňovnou poobchodní fázi, zahrnuta by měla být podpora platforem a služeb třetích stran. Projekt se zabývá i ostatními aspekty decentralizovaného obchodování – nejenom technologickou stránkou, ale rovněž regulatorními a právními aspekty.

„Projekt prakticky ukazuje sílu blockchain technologie tím, že vytvoří trh , který nevyžaduje fyzicky centralizovanou platformu. Enerchain demosntruje, co se dá očekávat do budoucna v souvisejících oblastech obchodování s energií: velkoobchodní P2P obchodování, flexibilní obchodování v regionální síti a synchronizace procesů řízení sítě mezi provozovateli přenosových soustav a provozovateli distribučních soustav,“ uvádí ředitel společnosti Ponton, Michael Merz. 

V probíhající fázi projektu potřebuje Ponton provést zátěžový test technologie a práci s velkými objemy real-time dat. Nezbytné bude zapojit také regulační autority.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se