Domů
Komoditní trhy
Putin: Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, Rusko plní závazky
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Putin: Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, Rusko plní závazky

Komoditní trhy
5 komentářů
24. květen 2023, 17:54
ČTK

Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, řekl dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin na summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Rusko podle něj nadále plní své závazky v oblasti dodávek energie. EAHU zahrnuje Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán a Kyrgyzstán.

Putin uvedl, že Ukrajina, kterou Rusko loni v únoru vojensky napadlo, stále dostává peníze za tranzit energie přes svoje území, přestože Rusko označila za agresora. Dodal také, že Rusko při platbách snižuje podíl takzvaných nepřátelských měn.

Ruský prezident na konferenci otevřel i otázku nedostatku energie v Evropě. „Nyní se ceny energií díky bohu blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, ale kdo může za to, co se stalo?“ řekl Putin. „Vyhodili do povětří Nord Stream 1, nespustili Nord Stream 2,“ dodal s odkazem na dvojici plynovodů vedoucích z Ruska přes Baltské moře do Německa, které loni v září vážně poškodily výbuchy.

Rusko, aniž by poskytlo důkazy, opakovaně uvedlo, že za výbuchy stojí západní země. Vyšetřovatelé ze Švédska a Dánska – v jejichž výlučných ekonomických zónách se výbuchy odehrály – sdělili, že poškození plynovodů nastalo v důsledku sabotáže, ale neřekli, kdo je podle nich za ni zodpovědný.

Zasedání EAHU se letos koná v Moskvě, loni bylo v kyrgyzské metropoli Biškeku. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko avizoval bilaterální schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

vjn jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jimi
24. květen 2023, 18:40

Rusky rozpocet je na tom tak spatne, ze si Putin musi vydelavat jako stand-up komik? Jinak ta prohlaseni nedavaji smysl…

Ivan
25. květen 2023, 07:58

jako kdyby český rozpočet kvetl...

Ivan Švančara
25. květen 2023, 08:50

a tebe, jimi, to kolko vynasa?

Zdeves Pavel
25. květen 2023, 11:34

No kdybychom měli rustHDP i rozpocet jako RF, to bychom si mohli spíše pískat. U nás to jde do kytek jak prezentoval pan Tlustý na YouTube. Perspektiva neschopnosti splácet dluhy do 4 let.

Pavel
25. květen 2023, 20:32

Můžete se tam odstěhovat, jesli Vám připadá, že Rusko ekonomicky kvete...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se