Domů
Komoditní trhy
Ruský Gazprom zastavil tranzit plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu, oznámil Kyjev
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Ruský Gazprom zastavil tranzit plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu, oznámil Kyjev

Ruský koncern Gazprom zastavil přepravu zemního plynu pro Maďarsko přes území Ukrajiny. S odvoláním na ukrajinského provozovatele tranzitních plynovodů to dnes uvedla ukrajinská agentura Unian. Gazprom tak učinil okamžitě poté, co dnes vstoupila v platnost nová dohoda mezi Ruskem a Maďarskem, podle které bude Rusko dodávat Maďarsku plyn přes Srbsko a Rakousko. Budapešť uvedla, že takto je to pro Maďarsko levnější.

Objednávky na tranzit plynu nepřišly bez ohledu na to, že si ruský koncern zamluvil přepravní kapacity přes Ukrajinu do Maďarska v objemu 24,6 milionu metrů krychlových denně na celý plynárenský rok. To je od 1. října 2021 do 30. září 2022, uvedl ukrajinský provozovatel tranzitních plynovodů.

Rozhodnutí Gazpromu přerušit přepravu plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu ukazuje, že Rusko používá dodávky energií jako zbraň, uvedl podle agentury Reuters ředitel ukrajinské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko. Podle něho je nezbytné odpovědět Rusku na tento postup sankcemi proti plynovodu Nord Stream 2, který obchází Ukrajinu tím, že přivádí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

„Kreml to dělá schválně. Není to řinčení zbraněmi, je to použití plynu jako zbraně,“ napsal Vitrenko na facebooku.

Připomněl, že před časem Spojené státy a Německo ve společném prohlášení uvedly, že adekvátně odpoví, pokud Rusko použije plyn jako zbraň. „Čekáme teď na uvalení sankcí na provozovatele plynovodu Nord Stream 2, který ze 100 procent patří Gazpromu,“ dodal.

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes veškerou ukrajinskou kritiku podle agentury Reuters odmítl. Orbán v pravidelném rozhlasovém pořadu uvedl, že mohl nebrat ukrajinské hledisko v potaz, protože se zodpovídá jen maďarským voličům, a ti by museli platit za plyn mnohem víc, kdyby nebylo nové dohody.

Napětí kolem tranzitu plynu se dnes odrazilo i na cenách ukrajinských dluhopisů denominovaných v dolarech. Dopoledne ztrácely až 0,8 centu na dolar a byly nejníže za několik měsíců. Největší výprodej potkal dluhopis se splatností v roce 2031, který se prodával za 101,397 centu. To je podle záznamů provozovatele elektronických trhů Tradeweb nejnižší hodnota od poloviny května.

Maďarsko a Rusko v pondělí podepsaly novou dlouhodobou smlouvu o dodávkách zemního plynu. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude na jejím základě do Maďarska ročně dodávat 4,5 miliardy krychlových metrů této suroviny. Dodávky mají do Maďarska podle smlouvy proudit přes Srbsko a Rakousko, a Ukrajinu tak obejdou.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v reakci dohodu odsoudilo a uvedlo, že smlouva ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy. „Považujeme to za čistě politické, ekonomicky nerozumné rozhodnutí přijaté ve prospěch Kremlu a na úkor národních zájmů Ukrajiny a ukrajinsko-maďarských vztahů,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Zároveň sdělilo, že se kvůli tomu obrátí na Evropskou komisi (EK) a odloží setkání maďarsko-ukrajinské ekonomické komise. V čem je smlouva mezi Ruskem a Maďarskem ekonomicky nerozumná, ukrajinské ministerstvo neupřesnilo.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó už v pondělí označil stížnosti Kyjeva za vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska. Za skandální pokládá, že se chce Ukrajina obrátit na EK.

Obě země si vzájemně předvolaly velvyslance.

Kyjev tvrdí, že přeprava plynu obcházející Ukrajinu podkopává její národní bezpečnost, stejně jako energetickou bezpečnost Evropy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že kritika smlouvy ze strany Kyjeva nestojí za komentář a že Kyjev nemá právo vměšovat se do dvoustranných vztahů mezi Moskvou a Budapeští. Zároveň odmítl, že by Rusko chtělo využít plyn k tomu, aby mohlo vyvíjet na Ukrajinu tlak.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Lukas
1. říjen 2021, 15:26

Co zas Ukrajina place? Madari s Rusmi nasli lepsi sposob prepravy plynu, pre madarov to je lacnejsie a Rusom sa hodi obchadzat Ukrajinu.

Nebude snad Ukrajina diktovat krajinam vedla seba co maju robit!

Dušan
1. říjen 2021, 18:05

No ani nediktuje ... ale želať si to môže ...

Rusko diktuje .... momentálne nám, lebo sme boli takí naivní aby sme im to umožnili. Dúfam, že sa hlavne v Nemecku "preberú" z ich naivných sníčkov o "perspektívnom" Rusko a "lacnom" plyne" ....

Jan Stehlik
1. říjen 2021, 19:07

Rusko má cca jen 40% trhu . Zbytek je odjinud . Mužete nakoupit jinde , ale bude dražší . Dneska už nevede jen jedna roura a nemáme závislost na rusku . Rusové se dlouhodobě podbízí cenou a tak získali němce . Takže mužete mít plyn z norska , kataru či egypta nebo usa . Stačí jen vytáhnout peněženku .

Josef
1. říjen 2021, 21:31

Přesně tak Ukrajina chce vysoké poplatky za přepravu plynu - chtít může je to její právo jenže ostatní země jim to jaksi nechtějí platit výsledkem je ,že vznikly 2 nové plynovody NS2 a jižní Turecká větev. Kdyby ukrajina má 2 možnosti buďto sleví z poplatků a bude konkurovat novým plynovodům a nebo ne v tom případě bude dražší a zbyde na ní jen to , co přesáhne kapacitu nových plynovodů a žádné omezení svobody v tom není jde jen o to ,že ani Maďar ani Němec nechce dotovat Ukrajince přes ceny plynu.

Dušan
2. říjen 2021, 11:32

Akurát je to to nezmysel, lebo "ostatné krajiny" neplatia tranzit Ukrajine. Platí jej len Gazprom.

A Rusi politicky rozhodli, že obídu Ukrajinu ....z ekonomikou to nemá nič spoločné.

Pavel Vesely
1. říjen 2021, 20:44

Ty velké ceny se dosahují na spot kontraktech. Ty tvoří jen asi 20-25%, všechny ostatní jsou dlouhodobé za stanovené ceny. Němci díky Merkelové mají dlouhodobý kontrakt za 220, takže těch se tato situace tak nedotkne. NS 2 budeme konsorciu a RF platit hlavně my díky naší rusofobii a totální lokalizaci v US zadku (Rosatom je další ukázka).

Stanislav Mikeska
2. říjen 2021, 08:12

Dušane, můžeš tu tvou hlubokou myšlenku popsat podrobněji?

Josef Janovec
1. říjen 2021, 16:38

Ukrajina by měla jít Rusku a odběratelům spíše na ruku jinak ji v tranzitu plynu ostatní eliminují. Možná, že je už i pozdě.

Dušan
1. říjen 2021, 17:51

Však i išla ....

Ukrajina bola "nespoľahlivá" len podľa ruskej propagandy .... dokonca i po roku 2014 NIKDY nerobila problémy s tranzitom.

Ale v dlhodobom horizonte je to pre Ukrajinu prínos. Ekonomicky nie je už naviazaná na Rusko a tranzit plynu je posledná položka závislosti od Ruska.

Po zrušení tranzitu cez Ukrajinu stratí Rusko poslednú ekonomickú páku na Ukrajinu.

Ten "kolík" závislosti prevzala dobrovoľne značná časť Európy a vidíme aký je výsledok .... Rusi nám "šponujú" plyn v rámci i tak vysokých cien.

Jan Stehlik
1. říjen 2021, 19:10

Tak teď jsem se nasmál . Rusové jsou nejlevnější . Tím nechci říci že to jsou naši přátelé .

Dušan Mihálik
1. říjen 2021, 20:02

No vo všeobecnosti sú najlacnejší ....lebo im nič iné neostáva ..

Ale dnes využívajú/zneužívajú plyn na šponovanie cien pre NS2.

Kto zaručí, že to neurobia zas ?

Idú sami proti sebe ...

Stanislav Mikeska
2. říjen 2021, 08:17

Takže Dušane jak říkáš, Rusové jsou všeobecně nejlevnější, ale teď zneužívají NS2 na šponování cen! Jak používají NS2 na šponování cen??? P.S: každý dodavatel chce nejvyšší cenu a každý odběratel tu nejnižší a Ukrajina? Ta začala krást plyn z tranzitu a diktovala si podmínky přepravy , když nebyla jiná možnost transportu....ale jinak jsou fašisti spolehlivý ....

Pavel Vesely
1. říjen 2021, 21:06

No Ukrajina byla tak spolehlivá, že z toho EU a hlavně Topolánek měl asi velké větry. Když neměla na plyn a kradla ten, který měla tranzitovat do EU.

Dušan
2. říjen 2021, 12:07

A tá Ukrajina je taká "nespoľahlivá", že na arbitrážach starých "hriechov" z Ruskom vyhrala : )

https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-ekonomika/2064203-gazprom-zaplatil-ukrajine-takmer-tri-miliardy-dolarov-kyjev-na-oplatku-stiahne-zaloby

Drabek
1. říjen 2021, 23:16

A to, že se tratila ropa při tranzitu přes Ukrajinu je normální? Totéž platí o plynu. A Orbán si může koupit plyn kde chce, když je to pro ně výhodnější.

Jaroslav Loudil
1. říjen 2021, 23:23

Malá aktualitka trochu mimo téma. Čína ve středu uvedla do provozu první dvě 500 MW turbíny vodní mega elektrárny Lianghekou o budoucím celkovém výkonu 3000 MW. Výška hráze = 295 metrů, přehrada leží v nadmořské výšce 3000 m, stála 10,3 mld. USD a stavěla se jenom 7 let. Svým provozem ročně ušetří spálení 11 milionů tun uhlí. Parádní nové čínské dílo. Blahopřeji do Pekingu.

hellokitty
3. říjen 2021, 11:58

ah ano, elektraren co mala produkovat v roku 2010 energiu sa dostavala teraz, vskutku uzasny achievement postaveny na strelbe do protestujucich obyvatelov tibetu

Čestmír Berka
2. říjen 2021, 12:33

Ministr infrastruktury a regionálního rozvoje Moldavska Andrei Spânu pro TVR Moldova uvedl, že od letošního října budou dodávky zemního plynu z Rumunska prostřednictvím plynovodu Iasi-Ungheni-Chisinau technicky možné.

'Musíme liberalizovat trh s plynem, abychom nemluvili o závislosti nebo nezávislosti, ale o tom, kde můžeme plyn nakupovat za nejlepší cenu,' řekl podle G4media.ro.

Ministr Spânu dodal, že až po dokončení plynovodu budou obě strany jednat o ceně plynu.

V tuto chvíli vyjednává hlavní dodavatel plynu v Moldavsku, Moldovagaz (který také vlastní stávající síť pro přepravu zemního plynu v zemi), s Gazpromem o nové smlouvě, protože platnost stávající smlouvy končí 1. října. Moldavagaz je kontrolován Gazpromem.

Richard Vacek
2. říjen 2021, 12:44

Ukrajina vidí, že její přístup k národnostní menšině nebyl optimální. Přitom měla řadu příkladů, jak se to řeší. I u nás se mohla přiučit jak jsme se v klidu rozešli se Slovenskem a dnes jsou z nás skvělí sousedé.

Richard Fiala
2. říjen 2021, 12:56

Neustálé negativní (zamlčující, klamavé nebo i lživé) informování o Rusku ve strategickém odvětví energetiky aj. včetně cinknutých kampaní á la Vrbětice vede k tomu, že i laická veřejnost již mainstreamovým médiím nevěří i tam, kdy vzácně uvádí čistou pravdu. V tomto případě např. nerozlišují tranzit plynu přes Ukrajinu pro Maďarsko a pro ostatní odběratele, neuvádějí přesné termíny atd. Podobně "informují" o NS2, příčinách nynějšího skokového zdražování plynu atd. Horší je, že jsme se nechali nastrčit do přední řady protiruské kampaně spolu s Brity (kteří ovšem nejsou v energetice závislí na Rusku) na což se dá očekávat nějaká negativní ruská odpověď i když se snad snažíme schovávat za širší záda EU resp. Německa.

Jaroslav Loudil
2. říjen 2021, 13:58

TO : Fiala

Plný souhlas. Bohužel se u nás v médiích záměrně lže a Fake News produkují i veřejnoprávní média. Causa Vrbětice je neuvěřitelný bluf českých médií a BIS na českou veřejnost, účelově vyrobená věc, aby Rosatom vypadl ze soutěže o Dukovany. Nemá smysl to rozebírat, ale USA nyní za Bidena přiznaly, že informace šířená i u nás českou televizí, že Rusko platí Talibánu za každého zabitého vojáka USA byla záměrně vyrobená dezinformace - vyrobená CIA a pak puštěná do světa. No a my to v ČR potom :"Sežrali i s navijákem". Na zprávy ČT se proto dívám jen občas , nemám už chuť baštit ty lži. No, ale to už jsem odbočil od energetiky, tak přehoďme kormidlo.

Dušan
2. říjen 2021, 22:03

Vrbetice neriešili "mainstreamové médiá" ...ale česká vláda ... vo VB je rozhodnutie súdu o vražde Litvinenka (čo potvrdil i Európsky súd pre ľudské práva).

Nepochybujem o tom, že v médiách ako Sputnik, Hlavné správy, Zem a Vek, ktoré sú na výplatnej páske Ruska, sú názory iné .... tie "správne" : )

jozka
3. říjen 2021, 21:49

Vrbetice resila vlada az pote, co za nimi prisel Koudelka s tim, ze dukazy sice nenese, ale uz to vi novinari. A Babis se (opet) pos.al...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se