Růst cen plynu v Evropě prudce zrychluje, megawatthodina zdolala 160 eur
Růst cen zemního plynu v Evropě prudce zrychluje. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu se dnes zvýšila až o 40 procent a poprvé překročila 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu.
V úterý cena listopadového kontraktu vzrostla asi o 20 procent a poprvé překonala hranici 100 eur. Jen za dva dny se tak cena plynu s dodáním následující měsíc zvýšila zhruba o 60 procent.
Za růstem cen stojí vzestup ekonomické aktivity, nízké zásoby plynu a blížící se topná sezona. Rychlým růstem cen energií včetně zemního plynu se už začala zabývat Evropská unie.
Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová dnes uvedla, že EU plánuje do konce roku uskutečnit revizi pravidel trhu s plynem, aby zajistila, že rostoucí náklady na energii nenaruší zotavování ekonomiky z dopadů pandemie covidu-19. Podle dnešního prohlášení předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové unie zváží mimo jiné oddělení dosud svázaných cen plynu a elektřiny či vybudování společných strategických rezerv plynu.
Simsonová rovněž uvedla, že zásoby plynu v Evropě jsou sice nižší než obvykle, ale dostatečné pro pokrytí spotřeby v zimním období. „Do konce roku navrhnu reformu trhu s plynem. V této souvislosti přezkoumám otázky kolem skladování a bezpečnosti dodávek,“ prohlásila. Unie by podle ní měla zvážit společné nákupy a urychlit přechod na levnější obnovitelné zdroje energií.
Mohlo by vás zajímat:
Před pár lety se mluvilo o tom že dodavky plynu se mají diverzifikovat, stavěly se lng terminály a prohlašovalo se že se odběr z Ruska bude snižovat a třeba Poláci že ruský plyn nepotrebujou a nebudou odebirat. Rusko také diverzifikovalo odběr, postavilo ropovody do Číny, Turecka... Už nejsou závislí na Evropě a mají ho kam prodávat. Naštěstí my můžeme brát plyn lng z USA.
Tak vytopit běžný dům se potřebou 20 MWh bude stát 80 tisíc korun ročně vítejte v environmentalismu.... Jinak plyn dohnal elektřinu ČEZ nabízí topnou sazbu za 3,8kč s fixací na 3 roky to znamená, že stejný dům lze vytopit tepelným čerpadlem za 25 tisíc s tarifem od ČEZU. Mýlil jsem se tepelná čerpadla jak to tak vypadá budou naopak super konkurenceschopná naopak 55 tisíc roční úspora je impozantní. Nicméně buďme realisti, Rusko si takto drahý plyn v Evropě nepřeje, protože by došlo k prudkému poklesu spotřeby a nahoru už by se nevrátila, Moskva se bude snažit dodat co nejvíce plynu, aby ceny byly na přijatelné úrovni. Během několika týdnů bude NS2 provozován na plnou kapacitu a patrně se zvedne přeprava i přes Ukrajinu a Turecko. Ceny se sníží tak aby byly přijatelné pro obě strany.NS2 byl naštěstí dostavět v hodině 12 té....
Čtvrtek 7.10.2021 cena elektřiny na denním trhu 428€. Je to brutální!
Paradoxně z této situace nejlépe vychází Poláci, ti mají teď ceny skoro poloviční, drahým emisním povolenkám navzdory. Přeci jen má ta soběstačnost něco do sebe...
To je důsledek nedostatečného propojení mezí státy a regiony.
Tak tuhle treskutou myslenku bych poprosil rozvest. Staci strucne, tak dve, tri stranky.
Zítra, tedy ve čtvrtek bude panovat v Německu bezvětří, takže tak.
To se mi na EU líbí ta rychlost, to u nás to zase budou implementovat několik let a stejně z toho bude zase paskvil jako z energetického zákona.
Tu "rychlost" EU nejlépe dokumentuje toto vyjádření eurokomisařky pro energetiku: "Kadri Simsonová v dnešním vydání listu Financial Times řekla, že unijní exekutiva nemá možnost zastavit nepříznivý vývoj pomocí krátkodobých kroků, navrhne však opatření pro delší časový horizont."
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se