Domů
Komoditní trhy
Saúdská Arábie brzy vydá důležité oznámení týkající se zemního plynu

Saúdská Arábie brzy vydá důležité oznámení týkající se zemního plynu

Saúdská Arábie, největší světový exportér ropy, plánuje přidat do svého portfolia exportovaných produktů také zemní plyn. Tamní ministr energetiky naznačil, že ohledně zemního plynu ze Saúdské Arábie můžeme brzy čekat velké oznámení.

Zemní plyn v Saúdské Arábii

„Brzy uslyšíte o schopnosti království být exportérem zemního plynu,“ uvedl princ Abdulaziz bin Salman ve svém televizním projevu. Další podrobnosti ovšem neposkytl.

Není ale tajemství, že Saúdská Arábie v posledních letech zintenzivňuje průzkumy svých ložisek plynu. V březnu loňského roku království oznámilo nález velkého množství zemního plynu v Rudém moři.

Odhad zásob zemního plynu byl královstvím po nezávislém auditu  v roce 2019 aktualizován a je odhadován na 9,05 triliónů m³ plynu.

Království má v plánu postupně nahrazovat ropu plynem, alespoň co se týče tamní výroby elektrické energie a v budoucnu má vyrobit 70 % elektrické energie právě z plynu a zbylých 30 % by pak spadalo na výrobu obnovitelných zdrojů energie. V současnosti se za účelem výroby elektrické energie spaluje především ropa.

Saudi Aramco

Saudi Aramco, státní ropná společnost, která již oznámila svůj záměr investovat do zkapalněného zemního plynu, respektive do potřebné infrastruktury, měla v roce 2018 produkci zemního plynu 8,9 miliard krychlových stop za den (odpovídá 0,3 miliardám m³/den).

Aramco je mimo jiné také uprostřed převzetí společnosti SABIC, největšího petrochemického producenta na Středním východě. Zpráva o odkupu 70% podílu byla oznámena v loňském roce.

Své výsledky hospodaření za rok 2019 pak Aramco zveřejní 16. března.

Největší ropný producent kartelu OPEC

Saúdská Arábie, největší ropný producent kartelu OPEC, dodávala podle nejnovějšího průzkumu společnosti S&P Global Platts v lednu na trh 9,74 miliónů barelů ropy denně, což je o 400 tis. b/d pod kvótou země, která byla kartelem v rámci ropných škrtů odsouhlasena. Pro proveditelnost svých ekonomických reforem totiž potřebuje vyšší cenu ropy.

Komentáře

(2)

petr

23. únor 2020, 23:08

To jsem zvědavý co si vymyslí Putin nebo Trump o internacionální pomoci lidu Saudské Areábie či o podpoře demokracie, aby proboha nestavěli stanice na LNG...

Putin to asi udělá jako v Damašku a bude z toho pár milionů běženců s utěrkou na hlavě...

Holt plyn se nesmí těžit na to má licenci jen tandem dvou darebáků...

frank

24. únor 2020, 13:10

To je blábol :)

1. plyn těží kde kdo a LNG vyváží přes deset zemí světa z čehož značná část jsou spojenci USA

2. katastrofa to bude především pro Rusko

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.