Saúdská Arábie brzy vydá důležité oznámení týkající se zemního plynu

DomůKomoditní trhySaúdská Arábie brzy vydá důležité oznámení týkající se zemního plynu

Saúdská Arábie, největší světový exportér ropy, plánuje přidat do svého portfolia exportovaných produktů také zemní plyn. Tamní ministr energetiky naznačil, že ohledně zemního plynu ze Saúdské Arábie můžeme brzy čekat velké oznámení.

Zemní plyn v Saúdské Arábii

„Brzy uslyšíte o schopnosti království být exportérem zemního plynu,“ uvedl princ Abdulaziz bin Salman ve svém televizním projevu. Další podrobnosti ovšem neposkytl.

Není ale tajemství, že Saúdská Arábie v posledních letech zintenzivňuje průzkumy svých ložisek plynu. V březnu loňského roku království oznámilo nález velkého množství zemního plynu v Rudém moři.

Odhad zásob zemního plynu byl královstvím po nezávislém auditu  v roce 2019 aktualizován a je odhadován na 9,05 triliónů m³ plynu.

Království má v plánu postupně nahrazovat ropu plynem, alespoň co se týče tamní výroby elektrické energie a v budoucnu má vyrobit 70 % elektrické energie právě z plynu a zbylých 30 % by pak spadalo na výrobu obnovitelných zdrojů energie. V současnosti se za účelem výroby elektrické energie spaluje především ropa.

Saudi Aramco

Saudi Aramco, státní ropná společnost, která již oznámila svůj záměr investovat do zkapalněného zemního plynu, respektive do potřebné infrastruktury, měla v roce 2018 produkci zemního plynu 8,9 miliard krychlových stop za den (odpovídá 0,3 miliardám m³/den).

Aramco je mimo jiné také uprostřed převzetí společnosti SABIC, největšího petrochemického producenta na Středním východě. Zpráva o odkupu 70% podílu byla oznámena v loňském roce.

Své výsledky hospodaření za rok 2019 pak Aramco zveřejní 16. března.

Největší ropný producent kartelu OPEC

Saúdská Arábie, největší ropný producent kartelu OPEC, dodávala podle nejnovějšího průzkumu společnosti S&P Global Platts v lednu na trh 9,74 miliónů barelů ropy denně, což je o 400 tis. b/d pod kvótou země, která byla kartelem v rámci ropných škrtů odsouhlasena. Pro proveditelnost svých ekonomických reforem totiž potřebuje vyšší cenu ropy.