Domů
Komoditní trhy
Saúdská Arábie a Indie plánují navýšení dovozu zlevněných ruských ropných produktů
Offshore těžba ropy a zemního plynu
Zdroj: Bureau of Safety and Environmental Enforcement / Public Domain Mark 1.0

Saúdská Arábie a Indie plánují navýšení dovozu zlevněných ruských ropných produktů

Saúdská Arábie, v současnosti největší vývozce ropy na světě, ve druhém čtvrtletí tohoto roku více než zdvojnásobila množství dováženého ruského topného oleje. Tím plánuje uspokojit poptávku po letním chlazení a zároveň i navýšit vlastní vývoz ropy.

Zatímco mnoho zemí nákupy ropy či jiných energetických komodit z Ruska zakázalo nebo od nich odrazuje, Čína, Indie a několik afrických a blízkovýchodních zemí dovoz zvýšily. Informoval o tom server Euractiv, který poukazuje na data o navýšeném objemu obchodů od obchodníků s ropnými produkty. Saudská Arábie konkrétně nakupuje zlevněné produkty, aby je využila na pokrytí zvýšené poptávky po energii vlivem chlazení v letních měsících, což jí zároveň umožní prodávat vlastní produkty za navýšenou cenu.

Americký prezident Biden má koncem tohoto týdne navštívit Saúdskou Arábii, kde se očekává, že bude usilovat o zvýšení dodávek ropy na světové trhy. Tím chce pomoci snížit ceny ropy, které zhoršují inflaci ve světě. Země má ale jen omezené kapacity k navýšení těžby a nadále také zachovává spolupráci s Ruskem v rámci aliance světových producentů známé jako OPEC+.

Podle údajů, které agentura Reuters získala prostřednictvím sledování lodí, dovezla Saúdská Arábie v dubnu až červnu letošního roku z Ruska přes ruské a také estonské přístavy 647 tisíc tun (v průměru 48 tisíc barelů denně) topného oleje, původem z Ruska. Oproti stejnému období před rokem to bylo o 320 tisíc tun více, tedy zhruba dvojnásobek.

Saudské království není jediné, které využívá současné válečné situace k nákupu zlevněné ropy. Jak rovněž informoval server Euractiv, k podobnému kroku se uchyluje i například Indie. Ta musí dovážet 80 % ropy a obvykle nakupuje z Ruska jen asi 2-3 %. Vzhledem k tomu, že ceny ropy v letošním roce vzrostly o 40 %, vláda uvažuje o zvýšení tohoto podílu, pokud to pomůže snížit rostoucí účty za energie. Někteří představitelé státu se přitom nebojí současnou situaci komentovat s pragmatickým odstupem.

"Rusko nabízí ropu a další komodity s velkou slevou. Rádi to přijmeme," uvedl dle Euractivu jeden z indických vládních úředníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Karel Navratil
20. červenec 2022, 13:59

Saudové, to jsou obchodníci, nakoupí lacinou ruskou ropu a prodají ji za svou s 30% zisku....to my jsme hrdí, přece nedáme Putinovi vydělat, aby měl na zbrojení...

Karel Navratil
20. červenec 2022, 14:02

Saudové, to jsou obchodníci, nakoupí lacinou ruskou ropu a prodají ji za svou s 30% zisku....to my jsme hrdí, přece nedáme Puťkovi vydělat, aby měl na zbrojení...

Karel Navratil
20. červenec 2022, 16:12

Strejda Biden byl škemrat u Arabů o navýšení ropy, jenže ti maji jiné plány...

Peter Zachara
20. červenec 2022, 17:21

dostane odpoved ako v Cine. Preco by mala ist Cina s USA do konfliktu s Ruskom, ked potom sa USA vrhnu na Cinu? Rovnako odpovie aj arabia.

Amerika nema spojencov, iba zaujmy. Ako fanusik starej dobrej Ameriky to len velmi nerad hovorim.

Peter Zachara
20. červenec 2022, 17:22

Amerika neskutocne bolsevizuje.

Anton Meško
20. červenec 2022, 18:22

Čína a India nakupujú lacnú ropu z Ruska, Arabi to vylepšili. Nakupujú z Ruska lacné produkty z ropy, nemusia ich vyrábať doma, ušetrenú svoju ropu môžu nám predať za vysoké ceny. Len tak ďalej Európa. Vďaka strýčkovi Samovi na nás zarábajú arabi.

PetrD
20. červenec 2022, 19:34

Ne, díky strýčkovi samovi, ale ruskému imperialismu.

Maly Jarda
20. červenec 2022, 19:52

Lol, ruský imprerialismus se pozná tak že nechtějí mít tankové divize NATO jeden jízdy od Moskvy ... zatímco američtí ne-imperialisté mají 1000 základnen po světě

Petr Zedníček
21. červenec 2022, 06:43

Americký imperializmus krade celé oblasti států a přivlastňuje si je?

Jan Stehlik
21. červenec 2022, 10:33

Měl by jste se poučit . Panama , Grenada , irak atd. Sice si myslíte , že teď jsou to svobodné země , ale mají tam své poradce a banky vlastní celé země . Války se nevedou jen zbraněmi , ale i kapitálem (pujčkami) . V principu my jsme taková hezká kolonie západu a jen hezky nechávám vydělávat na své práci západní kapitál a ještě jim produkujeme levné zboží s vysokou přidanou hodnotou . Takže konzumenti jsou velice spokojeni :-) Jediný rozdíl mezi USA a ruskem je , že USA to dělá dobře a rusáci jsou zaostalí lemplové . Čína se poučila a kopíruje USA .

Přemek z Mělníka
21. červenec 2022, 08:39

Je válka na Ukrajině a svět byznysu se kvůli tomu nezastaví.....Rusko prodává levněji plyn, ropu, ale prodává jí čím dál víc. Až se Evropa od ruských uhlovodíků odstřihne, tedy pokud se plně odstřihne, tak se asi nic závažnějšího nestane.....

Obchodníci z Indie, Číny a Saudské arábie se naučili přeprodávat ruské uhlovodíky dál sousedům se ziskem, podobně jak to dělá v Evropě Německo....život pude dál, že?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se