Domů
Komoditní trhy
Shell očekává zdvojnásobení poptávky po zkapalněném zemním plynu do roku 2040

Shell očekává zdvojnásobení poptávky po zkapalněném zemním plynu do roku 2040

Globální poptávka po zkapalněném zemním plynu v loňském roce vrostla podle společnosti Shell o 12,5 % na 359 milionů tun. Dle společnosti se tak jedná o jednoznačný signál, že LNG bude hrát důležitou roli v přechodu k nízkoemisní energetice.

Dle společnosti Shell bylo v roce 2019 klíčové, že dodatečná nabídka 40 milionů tun byla trhem spotřebována. Víra v dlouhodobý růst poptávky vyvolala v sektoru rekordní investice do zkapalňovacích zařízení  o celkové produkční kapacitě 71 milionů tun. K vidění byl také nárůst rozmanitosti kontraktů na plyn, tzn. větší flexibilita v nabídce a tím výhodnější podmínky, potažmo ceny, pro kupce. Role zemního plynu v rámci přechodu z uhlí na plyn a tlaku na zlepšování kvality ovzduší tak nadále roste.

„Globální trh s LNG pokračoval v roce 2019 ve svém vývoji, přičemž poptávka po LNG a zemním plynu, jak v energetickém sektoru, tak i mimo energetický sektor, rostla,“ prohlásil Maarten Wetselaar ze společnosti Shell. „Rekordní investice do dodávek uspokojí rostoucí potřebu lidstva po nejflexibilnějším a nejčistěji se spalujícím fosilním palivu.“

Přestože dnes na trhu vidíme vlivem rekordních nových dodávek, dvou mírných zim za sebou a situace okolo koronaviru slabé podmínky, očekáváme návrat do rovnováhy, který bude poháněn kombinací pokračujícího růstu poptávky a snižujícího se přírůstku nových kapacit do poloviny 20. let,“ uvedl Wetselaar.

Role Evropy v loňském roce

Evropa absorbovala většinu dodávek ze zařízení, která byla v roce 2019 uvedena do provozu, a konkurenceschopné ceny tak podpořily přechod z uhlí na plyn v energetickém sektoru, přestože domácí produkce a dovoz skrze plynovody klesly.

Růstové možnosti jihovýchodní Asie

V Asii v roce 2019 došlo pouze k mírnému nárůstu dovozu vzhledem k mírnému počasí a rostoucí výrobě jaderných elektráren v Japonsku a Jižní Koreji, tedy dvou ze tří největších dovozců LNG na světě.

V Číně se dovoz zvýšil o 14 %, přestože zde panuje obava o budoucí růst poptávky v důsledku zvyšující se domácí produkce a dopravy skrze nový plynovod Síla Sibiře. V jižní Asii pak poptávka vzrostla značně, o 19 %, kdy Bangladéš, Pákistán a Indie celkově dovezly 36 milionů tun.

V dlouhodobějším horizontu, do roku 2040, pak Shell očekává zdvojnásobení globální poptávky po LNG na 700 milionů tun. Jihovýchodní Asii je pak připisována více než polovina nové poptávky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
24. únor 2020, 09:03

Kola energetiky se točí dál. Žádné katastrofické zvěsti: bez (drahého) jádra to nééjde. Na plno jede OZE a plyn.

Ale změny zaberou desetiletí. Nové technologie zvítězí, jako zvítězily počítače, ploché TV na stěnu či chytré mobily. Žijeme v době křemíkové. ????????

Josef Novák
24. únor 2020, 13:09

To se mi ulevilo,že s těmi vražednými emisemi CO2 budeme bojovat spalováním plynu a ne výstavbou jádra. Smysl to tedy moc nedává, ale ideologicky je to určitě dobře, když to schvalujete i Vy.

Jan Veselý
24. únor 2020, 13:55

Dává to hluboký smysl. Výstavba JE je jen škoda času a peněz.

Zatímco se v ČR už 12. rokem intenzivně plánují nové jaderné zdroje a ví se, že dříve než za nějakých 15 let nebude z jaderné výstavby ani elektron, uhelné elektrárny mezitím spokojeně kouří.

To Britové taky "intenzivně rozvíjejí" jadernou energetiku. během pár let ovšem taky postavili tolik zdrojů "čisté" elektřiny (VtE, FVE), že ty už teď 1.5x svou výrobou převyšují jadernou energetiku s 50 lety náskoku. A to sotva začali.

energetik II
24. únor 2020, 14:31

Ano, britský model se mi celkově zamlouvá. Mohutně budují OZE a zároveň sázejí na obnovu svých přestárlých JE. Jejich model, pokud ovšem sázka na jádro vyjde, by se z hlediska produkce CO2 mohl ukázat jako efektivnější než německý , až v Británii pojede Hinkley Point- C , tak z něj půjde 10 % spotřeby elektřiny v Británii. A ještě chtějí stavět jaderky Sizewell a Bradwell , takže Británie teoreticky může mít za 30 let 30 % elektřiny z jádra , 60 % z OZE a o malý zbytek se podělí biomasa a plyn.

Josef
24. únor 2020, 23:49

K tomu jste ovšem zapomněl dodat, že UK má nejlepší podmínky pro využití větrné energie na světě a celkově super podmínky pro využití OZE - mírné zimy jako stvořené pro tepelná čerpadla vzduch voda a k tomu silný vítr zejména v zimním období. ČR nemá proti jádru dobrou alternativu. A příprava jaderných bloků nemá nic společného s tou technologií to je otázka legislativy - normální je povolit stavbu JE to roka. Stejně jako je normální postavit dálnici za 2 roky jako z Plzně do Rozvadova všechno ostatní je zbytečná byrokracie brzdící hospodářký růst.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se