Domů
Komoditní trhy
Síkela odhaduje náklady na úsporný energetický tarif mezi 16 až 24 mld. Kč
Elektroměr
Elektroměr

Síkela odhaduje náklady na úsporný energetický tarif mezi 16 až 24 mld. Kč

Komoditní trhy
10 komentářů
28. květen 2022, 17:26
ČTK

Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od vysokých cen elektřiny a plynu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Lidé by mohli mít část spotřeby levnější o 15 až 20 procent. Síkela to dnes sdělil ČTK. Podrobné informace k úlevám českým občanům kvůli drahým energiím poskytl v dnešním rozhovoru pro Právo.

Základem tarifu, na němž ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje, je podle Síkely zajistit domácnostem slevu na určitou část spotřeby energií, a tím je i motivovat k energetickým úsporám. „Ty jsou totiž podle expertů, Evropské komise i mezinárodních organizací základem snižování energetické závislosti na Rusku,“ uvedl. Dodal, že tarif bude platný pro elektřinu i plyn. Zohledňovat by měl, k čemu odběratelé danou energii využívají a od druhu spotřeby se bude odvíjet množství zlevněné energie.

Síkela by chtěl, aby zvýhodněný tarif platil po celou nadcházející topnou sezonu, případně déle. Lidé by s ním mohli počítat od září, nejpozději od začátku října. Diskutuje se o délce trvání, která by mohla být mezi šesti až 12 měsíci s možností prodloužení, řekl Právu. Uvedll, že by si přál, aby měla k tarifu přístup každá domácnost, fungovat by mohl tedy automaticky. Zároveň upozornil, že neplánuje zahrnout tarify pro dobíjení elektrických automobilů nebo tarify pro volnočasové nemovitosti.

MPO by mělo připravit návrh úsporného tarifu, který by pokryl inflaci. Ta v dubnu podle dat Českého statistického úřadu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Elektřina meziročně zdražila o 30,1 procenta, cena plynu stoupla proti čtvrtému měsíci loňského roku o 44,2 procenta.

Podporu kvůli vysokým cenám elektřiny a plynu MPO chystá také pro firmy. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí vzniká program kompenzací nepřímých nákladů pro energetický náročné společnosti. Stát by jim měl na podzim vyplácet zhruba 800 milionů korun na projekty, které povedou k úsporám energií, řekl dříve Síkela. Do rozvoje energetických úspor a energetických zdrojů vláda plánuje podle něj investovat mnoho desítek miliard korun.

jif rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karel Navratil
28. květen 2022, 22:01

Tak konečně dostali rozum a začali omezovat lidi, kteří elektřinou topí, nebo dobíjeji elektromobily....zkrátka nízký tarif a denní tarif je jen minimální rozdíl, ještě před několika roky to byl rozdíl poloviční.

Rejpal
30. květen 2022, 02:04

No potom co stát dotoval přechod z tuhých paliv na tepelná čerpadla je současná politika gól, cena el. energie pro TČ. se zvedla z 2kč /kWh na nějakých 7 až 9,5kč podle dodavatele. Přitom ve starších domech je běžná spotřeba okolo 10MWh. Dnes podle ceníku ČEZ zaplatí odběratel na rok v akci 9,5kč /kWh = více než 100 000 za topení tepelným čerpadlem včetně paušálů a investice 250 000 je odepsaná a lidé si ještě nemohou vrátit k uhelnému kotli, protože podepsali 10 letou udržitelnost , tak se vrátí k uhelným kamnům - prohořívacím petrám. Vždycky když stát něco dotuje , pak z lidí vyrve ty peníze zpět. Teď jsou na řadě FVE, říkám vám že stát zdaní nějakým způsobem FVE na střeše RD. Že stát bude dotovat el. energii když 16 miliardami je směšné, když před tím z 100 miliard vytáhne přes povolenky a dalších 100 miliard má zisk ČEZ. No a levnější elektřinu budou mít ti co jí nepoužívají , takže ušetří dejme tomu 1000 kč ročně , ale ti co mají platít 100 000 nebo ještě více těm to nepomůže , ti mají snížit spotřebu jenže na to jsou třena investice v řádu milionů a ty tepelná čerpadla si koupili zejména důchodci v malých městech a vesnicích co přecházeli z uhlí na plyn. Stát místo toho pomůže singlům z velkých měst , kteří mají malou spotřebu energie a využívají státem dotovanou dopravu a služby ,které v menších městech a vesnicích neexistují naopak peníze z daní lidí tam bydlících se přerozdělují ve prospěch velkých měst a to v poměru 3 :1.

Jan Veselý
30. květen 2022, 08:00

Je to od začátku blbě. Stát dotoval odchod od topení starými kotly na pevná paliva. Bylo na rozhodnutí každého člověka jestli chce v budoucnu topit nízkoemisním automatickým kotlem, plynovým kotlem, elektrikou nebo tepelnými čerpadly. To BYLA ZODPOVĚDNOST KAŽDÉHO ČLOVĚKA ROZHODNOUT SE ZA SEBE.

Martin W
30. květen 2022, 12:17

V obci nemáme plyn. V naší vesnici neznám nikoho kdo by zrušil kotel na uhlí/dřevo ve starším domě - v případě blackoutu byste byli bez možnosti si zatopit. Většinou to udělají tak že zruší elektrokotel který se stejně nepoužíval a nahradí se tepelným čerpadlem, to splňuje podmínky dotace nová zelená úsporám. Málokdo má TČ navrženo do tuhé zimy, mnoho lidí tak bude muset stejně použít pevná paliva aby pomohli TČ a nestálo je mnoho elektřiny při sepnutí pomocného dohřevu. Nakonec je vítězem ten kdo pečlivě zateplil svůj dům i za cenu vetší rekonstrukce - to je správná cesta, teď už nelze říkat že Vás spasí TČ.

Jan Stehlik
29. květen 2022, 09:37

No nevím . Podle nových ceníku má být elektřina za desetikorunu . Sleva na osm kaček je tedy parádní :-) Joj , ten vlak se nám nějak nezastavitelně rozjíždí . Bude to masakr až lidem přijdou učty.

Milan Bačík
30. květen 2022, 12:56

Zisku ČEZu a dalších výrobcú elektřiny v ČR dále rostou. Narozdíl od jiných zemí EU, kde nebyl problém regulovat cenu elektřiny - například Slovensko nebo Francie. Už o tom uvažujou i Angličani, protože je pro ně elektřina příliš drahá. No naštěstí jsou češi dost bohatí a zaplatí akcionářúm elektráren jakékoliv zisky budou chtít. Být tohle ve Francii tak každý kdo má nohy už demonstruje.

Libor Blažek
30. květen 2022, 14:09

Na papíře máme v ČR osobní svobodu, parlamentní vládu lidu a tržní hospodářství. Ve skutečnosti máme osobní svobodu založenu na volbě kdo neokrádá bližního, žije v bídě nebo v zahraničí. Vláda lidu se smrskla va vládu vlády 18 lidí proti 10 milionům občanů. Tržní hospodářství bez dodržování zákonů lze pojmout jako netrestané lichvářské praktiky proti bezmocným. Energetika je dlouho dopředu naplánovaná. Tarif s podporou základní spotřeby elektřiny byl v plánu zveřejněn již před deseti lety jako nástroj, který donutí konečné spotřebitele k přechodu z fixované ceny na burzovní hodinové ceny a později na burzovní čtvrthodinové ceny. Ukončení licencí na obchod Bohemia Energy tento krok odstartoval o něco dříve, než bylo v plánu. Dodovaná část elektřiny a plynu má být v budoucnu čára příkonu 8760 hodin v roce a vše směrem dolů i nahoru se bude vyrovnávat za burzovní hodinové ceny s přirážkou pro "zvoleného obchodníka". Pokud tedy v odběrném místě budu mít slevu například na 2 000 kWh/rok, budu mít zadotováno 0,228 kWh na hodinu (2000 děleno 365 děleno 24). Pokud v dané hodině v noci odeberu 0,008 kWh, budu vracet za tržní cenu 0,220 kWh. Pokud v danou hodinu ve dne ve špičce kdy vařím a peru spotřebuji 3,228, budu dokupovat za tržní cenu v danou hodinu 3,00 kWh. I když dodržím roční hodnotu spotřeby v odběrném místě 2 000 kWh, nebude pravda, že toto množství budu mít dotované. Ze začátku na protlačení záměru určitě ano, ale v plánu je po přechodu většiny odběratelů na tento tarif překlopit vše do tržních hodinových cen a později do tržních čtvrthodinových cen. Vše je dopředu naplánované a našich 18 expertů striktně dodržuje tzv. politiku EU. Nemusím dodávat, že na roční faktuře za elektřinu nebo plyn bude vše uvedeno jedním řádkem, aby se v tom nikdo nevyznal.

Martin W
30. květen 2022, 14:33

Muzete prosim uvest zdroj k tem informacim. Je to zajimavy popis organizovaneho okradani obcanu - pak by davalo smysl mit jeste slozitejsi battery management nikoli jen nizky/vysoky tarif ale pocitat kdy se vyplati dobit baterii a kdy odebirat naprimo (a pripadne nabijet).

PetrD
30. květen 2022, 14:54

Zdroj bude nejspíš velkaenegetickakonspirace.cz

Celý ten "plán" nejde realizovat s jednou za rok odečítanými měřáky.

Nicméně při vysokém podílu OZE dává smysl regulovat i straně odběru. Co jiného je noční proud.

Milan Vaněček
30. květen 2022, 15:54

Když ministr Sikela odhaduje náklady na "úsporný tarif" na cca 20 miliard CZK, tak to bude pro české občany jen téměř bezvýznamná akce. Uvědomte si totiž, že zisky ČEZu a jiných velkých energetických společností stouply mnohonásobně výše. Mnohonásobně.

O co se hraje v současné energetice (elektřina, plyn, ropa, uhlí)? Uvědomte si, že ještě pár let před kovidem byla elektřina i plyn velmi levná. Ceny klesaly zatím co mzdy většinou rostly.

To co v současnosti začínáme pociťovat (až většině lidí/podniků doběhnou staré tarify tak to pocítí všichni, zatím to cítí přímo jen menší část spotřebitelů) je koordinovaná politická/finanční celosvětová akce několika velmi různých hráčů s velmi různými zájmy, které se ale úspěšně spojily v jedno přání: aby období zlevńování energií skončilo, aby velcí hráči ovládli trh a získaly maximální zisky.

To se jim v současné době podařilo. Zisky mají mnohonásobně vyšší než před lety.

Jaký bude další vývoj není věcí technického pokroku. Modernizaci energetiky každopádně nikdo nezastaví.

Bude to spíš o tom, co 95% (naší, EU) populace, která je růstem cen ohrožena, snese.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se