Domů
Komoditní trhy
Spotřeba zemního plynu v Německu klesla v prvním pololetí meziročně o 15 %
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Spotřeba zemního plynu v Německu klesla v prvním pololetí meziročně o 15 %

Německo spotřebovalo v prvním pololetí letošního roku 497 TWh zemního plynu, což je meziročně o téměř 15 % méně. Pokles byl do značné míry ovlivněn teplejším jarem, nicméně i po očištění o vliv počasí poklesla spotřeba o zhruba 8 %. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire s odvoláním na data německého svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW).
 
BDEW informoval, že zejména v červnu byl zaznamenán významný pokles spotřeby zemního plynu, a to o meziročně o 22 %. Takto vysoký pokles svaz přičítá na jedné straně vysokým cenám plynu a na straně druhé ekonomické nejistotě, která se odráží v chování spotřebitelů. Přispěl také fakt, že již od poloviny loňského roku klesá výroba elektřiny ze zemního plynu.
"Abychom prošli bez problémů nadcházející zimou, je důležité dále snižovat spotřebu plynu a naplnit do konce léta zásobníky plynu, jak jen to bude možné," uvedla šéfka BDEW Kerstin Andreaeová.

Andreaeová dodala, že ke snížení spotřeby zemního plynu musí přispět každý, a to včetně domácností, které zůstanou jednou z nejvíce chráněných skupin spotřebitelů společně s nemocnicemi a dalšími klíčovými službami, pokud by Německo začalo mít problém se zajištěním plynu.

Německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck tento týden uvedl, že země bude muset omezit spotřebu zemního plynu alespoň o 20 %. Síťový regulátor BNetzA zase dříve tento měsíc zveřejnil výhled, podle kterého Německo nesplní své cíle pro naplnění zásobníků plynu, pokud budou i v následujících měsících klesat dodávky plynu z Ruska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr Turek
20. srpen 2022, 13:11

Výsledek je skoro dobrý, nikoliv však výborný.

Pokud by SRN neodstavila v prosinci 2021 JE a současně tímto zdrojem by nahradili výrobu z plynových elektráren, pak by spotřeba zemního plynu mohla být až o 70 TWh nižší...

Ano, kdyby ...využívali funkční jaderné zdroje tak jak před rokem 2011, pak by úspora plynu sice nebyla významně nižší než cca 400 TWh/půlrok, ale výrazně by se snížila výroba z uhlí.... to jsou ale ty kdyby...

Ivan Švančara
20. srpen 2022, 18:50

Habeck, Habeck, pamatame si urciteho Milousa Jakesa a jeho jetřebismus. Otazka je, kto z vas dvoch skonci na vacsom smetisku dejin.

Rejpal
21. srpen 2022, 00:36

Spotřeba energií půjde dolů v celé EU a to ve 2 vlnách nejdříve kvůli vysokým cenám a pak kvůli recesi. Nakonec se dostaneme do situace sezónních cen , kdy v létě bude cena el. energie nižší a bude nahrazovat část spotřeby plynu , přičemž zimní ceny el. energie budou zůstanou enormní a ten kontrast se bude pořád zvyšovat.

Ivan Švančara
21. srpen 2022, 02:03

to chces, aby ceny energii boli trzne? Si sa zrazil so zelenym somarikom? Ved obdivovatelia obcasnych zdrojov chcu presny opak. V lete ceny maximalne, aby sa im vratila investicia do detskych hraciek.

Anton Meško
21. srpen 2022, 09:21

Za súčasný stav energetického hospodárstva môžu politici. Príliš zelené ciele, ktoré odsúhlasili lídri európskych krajín bez ohľadu na realitu a dôsledky ich naplnenia. Vojenským konfliktom RF s Ukrajinou, ktorý priniesol sankcie voči RF obmedzovaním ich odberu z RF zvýšili nedostatok energetických zdrojov, čo vyústilo do astronomických cien elektriny a plynu v Európe.

Ivan Švančara
21. srpen 2022, 11:04

to je tak, ked si volime hlupakov. Predbiehaju sa v populizme. Zavedenie prisneho trestu za nesplnenie volebnych slubov by pocet hlupakov v politike vyrazne zredukoval.

Ich volicov by som bral za spoluzodpovednost. Napriklad preco obcasne zdroje za desatrocia a za tazke miliardy este ani naznakom neplnia ich populisticke ciele. Politici sup s nimi do basy pre neplaticov, volicom odobrat hlasovacie pravo dovtedy, nez uhradia vyprodukovane skody.

Michal K.
21. srpen 2022, 19:08

Kretschmann v Nemecku zahlasil, ze Nemci by sa nemali sprchovat ale mali by sa vratit k pouzivaniu osvedcej hubicky na umyvanie ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se