Domů
Komoditní trhy
Výbor OPEC+ doporučil rozsáhlejší snížení těžby ropy

Výbor OPEC+ doporučil rozsáhlejší snížení těžby ropy

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců v čele s Ruskem doporučil rozsáhlejší snížení těžby ropy, aby se zabránilo nadměrným dodávkám suroviny na trhy. Zatím však nebylo rozhodnuto, jak dlouho by takové omezení mělo platit, uvedla agentura Reuters.

O návrhu jedná OPEC dnes. Na pátek je naplánovaná schůzka skupiny OPEC+, tedy ropného kartelu a jeho spojenců. Skupina OPEC+ se loni dohodla, že sníží v letošním roce těžbu o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda platí do března příštího roku.

Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak nedávno uvedl, že výbor OPEC+ doporučil snížit těžbu o dalších 500.000 barelů ropy denně. Celkem by tak těžba kartelu klesla o 1,7 milionu barelů denně, což představuje zhruba 1,7 procenta celosvětových dodávek ropy.

„Skutečně vidíme riziko nadměrných dodávek v prvním čtvrtletí kvůli nižší sezonní poptávce po rafinovaných produktech a pro ropě,“ prohlásil Novak.

Podle něj by dodatečné snížení platilo pro první čtvrtletí 2020, což by bylo kratší období, než navrhovali někteří ministři OPEC.

Rusko se doposud stavělo proti rozsáhlejšímu snížení. Ruské firmy totiž upozorňovaly, že snížení těžby v zimních měsících, kdy jsou nízké teploty, poškozuje pole. Saúdská Arábie, která je největším vývozcem ropy na světě, má naopak zájem o snížení těžby, protože potřebuje, aby se ceny ropy před plánovanou nabídkou akcií její ropné firmy Aramco zvýšily.

OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným snižováním těžby v roce 2017, aby tak zabránili prudkému propadu cen ropy po nárůstu těžby v USA, které překonaly Rusko a Saúdskou Arábii a staly se největším světovým těžařem. Dohoda OPEC+ podpořila ceny ropy, které se v posledním roce drží v rozpětí 50 až 75 dolarů za barel.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.