Domů
Komoditní trhy
Výpadek v Norsku: Plyn v Evropě dosahuje nejvyšších letošních cen
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Výpadek v Norsku: Plyn v Evropě dosahuje nejvyšších letošních cen

Evropské ceny plynu se vyšplhaly na nejvyšší úroveň roku kvůli výpadku výroby u klíčového dodavatele, norské společnosti Equinor. Na růst cen také tlačí obavy z napětí na Blízkém východě a rostoucí poptávka po LNG v Asii, která zvyšuje konkurenci mezi asijskými a evropskými trhy, informují Financial Times.

Hlavní evropský referenční ukazatel pro zemní plyn, cena na obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF), vzrostl až o 3,6 % na 43,68 eur za MWh, což je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Tento nárůst nastal navzdory mimořádně vysoké úrovni zásob plynu v EU. Podle posledních údajů od Gas Infrastructure Europe byly evropské zásobníky k 22. říjnu naplněny na 95,31 %.

Situace tak podtrhuje přetrvávající citlivost regionu na přerušení dodávek zemního plynu poté, co se v roce 2022 z velké části odklonil od dodávek ruského plynu v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu.

Výpadek v Norsku začal v úterý 22. října, kdy státní energetická společnost Equinor ohlásila omezení těžby na plošině Sleipner B v Severním moři kvůli varování před kouřem v elektrickém zařízení. Produkce byla snížena o 5,1 milionu metrů krychlových denně. Společnost nicméně uvedla, že snížení vývozu plynu v důsledku tohoto incidentu nebude mít žádné důsledky pro závazky vůči zákazníkům. Výpadek výroby Sleipner B by měl trvat do pondělí, i když trvání se může změnit, uvedl norský provozovatel systému exportu plynu Gassco.

Norsko nahradilo Rusko jako největšího dodavatele plynu do EU a nyní pokrývá přibližně 30 % celkového dovozu. Evropa rovněž nahradila ruský plynovodní plyn dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG), který je však citlivý na geopolitické napětí, zejména mezi Izraelem a Íránem, protože zhruba 20 % globálních dodávek LNG prochází Hormuzským průlivem. Kvůli omezeným zásobám LNG musí Evropa soutěžit s asijskými trhy.

"Zima se blíží a evropská poptávka bude záviset na počasí a teplotě. Normální nebo studená zima vyvine tlak na růst cen," uvedl ve čtvrtek generální ředitel norské společnosti Equinor Anders Opedal po zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí.

Podle Opedala jsou evropské ceny plynu pod tlakem růstu kvůli stoupající poptávce v Asii a nejistotě ohledně budoucích dodávek ruského plynu i LNG. Poptávka v Asii zvyšuje konkurenci na trhu, zatímco v Evropě stále panuje nejistota ohledně zahájení nových projektů LNG.

Soutěž o dodávky je nejvyšší během zimních měsíců, kdy poptávka po vytápění roste. Evropské zásoby plynu samotné nejsou dostačující na pokrytí spotřeby plynu v zimě. Manažerka pro informace o LNG v analytické společnosti Kpler, Laura Page, upozornila, že obchodníci sledují budoucnost ruských dodávek plynu přes Ukrajinu. Tranzitní dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem, která umožňuje přepravu plynu, skončí na konci prosince a obchodníci neočekávají podpis nové.

Navzdory nedávnému nárůstu zůstávají ceny plynu hluboko pod úrovněmi přesahujícími 300 EUR/MWh, které se vyskytly během energetické krize, která následovala po vypuknutí války na Ukrajině.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se