Domů
Názory
Hrozí opravdu Černobyl novým výbuchem?
Zdroj: Pixabay

Hrozí opravdu Černobyl novým výbuchem?

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

V těchto dnech se i v řadě českých médií objevila řada článku o tom, že v Černobylu se opět rozjíždí štěpná řetězová reakce a hrozí výbuchem. Všechny přebírají jeden zdroj a informace, které v něm jsou typicky novinářsky zveličené. Podívejme se, jaká je skutečnost.

Před čtyřmi lety se podařilo nasunout nový sarkofág nad zničený reaktor a letos, kdy se vzpomínalo 35. výročí havárie, se přijaly přesnější kontury otevření doposud uzavřených oblastí. Vzhledem k popularitě seriálu HBO Černobyl roste zájem turistů o tuto oblast a po překonání pandemie by to mohlo znamenat relativně rychlý rozvoj a revitalizaci zasažených oblasti. Do provozu se dostávají i některé části průmyslového parku v bezprostřední blízkosti elektrárny, ať už jde o fotovoltaickou elektrárnu nebo dvě suchá úložiště vyhořelého jaderného paliva. Podrobně jsme současnou situaci v Černobylu v době výročí rozebraly v nedávném článku.

Předchozí fakta nejsou dostatečně senzační a hrozivá. Asi proto se tak nyní novináři rádi chopili populárního článku a v našich médiích se tak objevila řada hrozivých titulků ve stylu „Černobylské reaktory se opět zahřívají, experti se obávají další nehody“. A podobně je to i jinde v Evropě, citujme příklad titulku našich nejbližších sousedů: „Hrozí ďalšia katastrofa gigantických rozmerov? Hlboko pod troskami v Černobyle sa prebúdza nočná mora vedcov“.

Fotografie z vnitřní části starého sarkofágu (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).

Korium ve zničeném černobylském reaktoru

Podívejme se, jaká je realita za těmito hrozivými titulky. Jak se popisovalo ve zmíněném přehledovém článku k výročí havárie v Černobylu, je nitro zničeného reaktoru do značné míry prozkoumané. Našla se místa, kde se nacházejí zbytky roztavené aktivní zóny a ztuhlé korium, které je směsí roztavených materiálů z ní, včetně paliva. V článku je zmíněna a připomenuta ikonická fotka tzv. Sloní tlapy, která je nejznámějším takovým pozůstatkem.  Jiné jsou hůře dostupné a často skryté pod vrstvou betonu.

Tato ztuhlá láva obsahuji tedy i uran a transurany, které se mohou štěpit. Jde jednak o štěpení indukované neutrony, ale také o štěpení samovolné, ke kterému s větší pravděpodobností dochází u některých transuranů. Produkce neutronů nebo produktů štěpení tak nemusí znamenat to, že se rozběhla štěpná řetězová reakce. Právě třeba zaznamenání produktů štěpení ze samovolného štěpení bylo za zprávou o obnovení řetězové reakce ve Fukušimě, která na konci roku 2011 silně rezonovala i v našem tisku.

Pochopitelně je však v Černobylu velmi důležité co nejpečlivěji sledovat situaci v inkriminovaných místech. A zároveň je důležitě dopravit v případě potřeby do daných míst látky, které efektivně absorbují tepelné neutrony. Takovými jsou například bór, který se využíval v prvních fázích havárie, gadolinium nebo kadmium.

Jak bylo zmíněno, do řady míst, kde se korium nachází, se už pracovníci zkoumající následky havárie a stav zničeného reaktoru dostali. Na některých z těchto míst tak bylo možné umístit detektory neutronů a sledovat změny jejich toků, které by mohly reflektovat změny probíhající v koriu. Postupně tak byl vybudován monitorovací systém, který sleduje tok neutronů i teplotu v různých místech. Zároveň se podařilo i pomocí automatů a dálkovými prostředky dostat i do nesnadno dostupných míst. Na základě získaných dat i vzorků z dostupných míst se realizovaly odhady obsahu aktinidů (uranu a transuranů) v daných oblastech i odhady pro místa zatím nedostupná. Ukrajinští vědci tak mají zbytky aktivní zóny do značné míry zmapovány, i když s omezenou přesností. Podrobnější rozbor je například ve čtyřech dílech přehledu z Kurčatovskéhu ústavu (první je zde).

Ikonická Sloní noha (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).

Změny toků neutronů

V dřívějších dobách byly pozorovány zvýšení toku neutronů v některých místech, známý je případ z roku 1990. Pro snížení rizika se v tomto případě využily tekutiny obsahující nuklidy silně absorbující tepelné neutrony. V daném případě to bylo gadolinium.

Předpokládalo se, že za změnami vedoucím ke zvýšenému toku neutronů v takových situacích by mohla být voda, která pronikala do starého sarkofágu a mohla moderovat neutrony.

V současné době se pracuje na vylepšování celého monitorovacího systému. A právě o pozorování zvýšení zaznamenávaných toků neutronů z jednoho místa, kde se nachází korium a je zatím nedostupné, se opírá daná zpráva. Je třeba zmínit, že jde o změny v průběhu čtyř let, a tedy relativně velmi pomalé. V původním článku nejsou uvedeny žádné podrobnosti, takže nelze říci, co za tímto pozorováním stojí. Nemusí jít třeba ani o zvýšení počtu štěpení, ale třeba jen změnu spektra neutronů danou třeba změnou intenzity moderace.

Na vliv zakrytí starého sarkofágu novým upozorňují už autoři původního článku. Nový sarkofág je totiž hermetický a zabraňuje pronikání dešťové vody. Vnitřní části zničeného reaktoru se tak nyní vysušují. Obecně by úbytek vody měl moderaci snižovat, a tím i snižovat pravděpodobnost realizace štěpné řetězové reakce. Ovšem při kombinaci s určitými materiály může na počátku probíhat opačný efekt a až po dostatečném snížení podílu vody se začne moderace snižovat. To je jeden z možných důvodů změn toků neutronů ve zmíněném jednom místě po nasunutí nového sarkofágu.

Materiály obsahující i zbytky aktivní zóny (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).

Závěr

Případ ukazuje důležitost vylepšení monitorování situace uvnitř zničeného bloku a jeho kontroly. Zároveň je třeba zdůraznit, že popsané jevy i díky novému sarkofágu nehrozí žádným nebezpečím. Případné lokální zvýšení počtu štěpení či zvýšení teploty ztuhlého koria by pouze mohlo zvýšit uvolňování radioaktivních látek. To může nastat i postupnou změnou fyzikálních vlastností koria s časem, jako se pozoruje třeba u Sloní tlapy. Ovšem právě kvůli tomu se postavil nový hermetický sarkofág, který nedovolí únik radioaktivních látek do svého okolí. Mohla by se tím sice zhoršit radiační situace uvnitř sarkofágu a tím i podmínky pro práce na likvidaci starého sarkofágu a zničeného reaktoru, ale neohrožuje to jeho okolí. V každém případě by bylo dobré podpořit zlepšení a zrychlení prací na zkoumání situace uvnitř zničeného bloku, jeho monitorování a postupném přechodu k jeho likvidaci. Pro Evropskou unii je to dobrá možnost podpory rozvoje Ukrajiny.

Dodatek

To, že zvýšení toku neutronů je celkem očekávaný jev daný vysušováním po nasunutí nového sarkofágu a nepředstavuje i díky pečlivému monitorování riziko, ukazuje i čerstvé vyhlášení elektrárny reagující na současný poprask v mezinárodním tisku.

Štítky:Názorseznam

Komentáře

(6)

Ivan Novák

13. květen 2021, 15:37

Budeme vědět víc, až se podaří tu místnost zpřístupnit pro robota. Udivilo by mne hodně, kdyby nějaká část té směsi byla schopná žít jako v Oklo, ale teoreticky se to asi na 100% vyloučit nedá. Hlavně ať se něco nezanedbá, to by byl možná poslední hřebík, přestože by materiální účinek nestál za řeč.

K tématu už psal něco i CH. Bowman z LANL v r. 1996.

Milan

14. květen 2021, 12:18

Díky pane Wagner za precizní vysvětlení.

Karlos

14. květen 2021, 15:07

To je gól označit toto za "názor". Já vím, ale stejně... Vždyť jde v podstatě o uvádění věcí na pravou míru (na úrovni fact checkingu).

Děkujeme pane Wagnere!

hellokitty

15. květen 2021, 12:51

je to tak, obvykle nazory v clankoch pana Wagnera nezdielam hlavne kvoli politike, ale toto je regulerny clanok, ktory uvadza iba proste fakty, dobra praca

Živnůstková Nikola

14. květen 2021, 15:56

Děkuji moc za vysvětlení! Hodně se tím ujasnilo.

Tom Veliký

14. květen 2021, 23:15

Ještě by to chtělo před publikováním nechat korektora opravit překlepy a pravopisné chyby. Jinak hezky vysvětleno.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.