Domů
Německo
Bloomberg: Německo se předběžně dohodlo na znárodnění společnosti Uniper
Uniper. Ilustrační foto. Zdroj: uniper.energy

Bloomberg: Německo se předběžně dohodlo na znárodnění společnosti Uniper

Německo
1 komentář
20. září 2022, 16:05
ČTK

Německá vláda se předběžně dohodla na znárodnění energetické společnosti Uniper, která je v zemi největším dovozcem ruského plynu. Dohoda s Uniperem a finskou mateřskou společností Fortum by mohla být oznámena ještě tento týden, uvedla s dnes odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg. Server Business Insider s odvoláním na vládní zdroje napsal, že převzetí Uniperu by mělo vládu stát více než 30 miliard eur (737 miliard Kč).

Německé ministerstvo hospodářství se ke zprávě nevyjádřilo. Mluvčí uvedl, že až budou jednání dokončena, dá vědět. Také společnost Fortum odmítla zprávu komentovat.

Uniper sdělil, že všechny strany zapojené do jednání o stabilizačních opatření jednají také o možném zvýšení kapitálu. To by znamenalo, že německá vláda ve firmě převezme významný většinový podíl.

Firma se dostala do existenčních problémů kvůli omezení dodávek ruského plynu a zdražení této energetické suroviny. V červenci požádala německou vládu o pomoc. Společnost tehdy uvedla, že je potřeba zastavit kumulaci ztrát a zajistit likviditu. Německá vláda následně oznámila, že ve společnosti Uniper převezme zhruba 30procentní podíl, aby zabránila jejímu úpadku. Hodnota státní pomoci už se vyšplhala na 19 miliard eur.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Michal
21. září 2022, 09:01

Schizofrení situace.

Německá vláda se stane spoluvlastníkem švédských jaderných elektráren. A to včetně 42 let fungujícího bloku Forsmark 1 s reaktorem typu BWR. V Německu žádný blok nefungoval déle než 37 let a všechny reaktory typu BWR ze začátku 80. let zakázala německá vláda provozovat už v roce 2011 po havárii ve Fukušimě.

A Uniper včetně švédských jadernách elektáren bude řídit německý ministr hospodářství za Stranu zelených, filosof a literární vědec Robert Habeck.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se