Energiewende je důležitá, tvrdí 93 % obyvatelstva Německa
Energiewende je stále velice důležité téma pro většinu německého obyvatelstva. Celkem 57 % obyvatelstva tvrdí, že je podle nich Energiewende velice důležitá. Jako důležitou ji označilo dalších 36 % obyvatel.
Německo má při prosazování své energetické politiky oporu především ve svém obyvatelstvu. Podle posledního průzkumu organizace BDEW je Energiewende důležitá pro čím dál větší procento lidí. Organizace BDEW zastřešuje více než 1800 společností podnikajících v síťových odvětví, včetně RWE, E.ON, EnBW a Vattenfall.
V minulém roce Energiewende za důležitou, nebo velice důležitou označilo 93 % lidí, v roce předcházejícím 90 %. Navíc podpora její roste již třetí rok v řadě. O silnou podporu obyvatelstva se mohou opřít zejména političtí představitelé Německa, kteří musí přijímat opatření k naplnění cílů Energiewende.
Většina obyvatelstva, celkem 55 %, navíc označila výstavbu obnovitelných zdrojů energie za příliš pomalou. Třetina obyvatelstva ji označila za přiměřenou a pouze 8 procent za příliš rychlou. Mimo jiné z průzkumu vyplývá, že 69 % obyvatelstva počítá s vyššími cenami elektřiny v případě větší výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Energiewende má pro německé hospodářství výhody, myslí si 67 % Němců
Čím dál více lidí si také myslí, že Energiewende má pro hospodářství Německa spíše výhody. Z letošního průzkumu vyplývá, že si to myslí 67 % lidí, což je o 10 % více než při stejném průzkum v roce loňském. Pouze 15 % lidí si myslí, že Energiewende nemá na hospodářství žádný vliv a 13 % si myslí, že přináší spíše nevýhody.
Jako největší hrozbu na cestě k úspěchu Energiewende je označeno její financování (28% respondentů) a její náklady. Druhým největším problémem je pomalý rozvoj přenosové soustavy (15%).
Mezi vzorkem respondentů navíc panuje klid ohledně skutečnosti, jestli větší objem elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů povede k častějším výpadkům dodávek elektřiny (80 %). Pouze 17 % si myslí, že výpadky budou při vyšším objemu OZE v soustavě častější.
Zdroj úvodního obrázku: Mark Thompson
Mohlo by vás zajímat:
Tohle a ještě ten průzkum u nás (viz: Průzkum: Většina Čechů vidí....) by si měli přečíst členové naší energetické komise a zamyslet se nad tím. Třeba by pak zrevidovali naši unikátní energetickou koncepci počítající s podstatným navýšením jaderné energetiky.....
Tak si ty výsledky toho průzkumu pořádně přečtěte, 48 % lidí podle tohoto průzkumu zadaného Greenpeace chce nahradit uhelné elektrárny jadernými.
Jasně, ale stále je víc jak 53% pro OZE.
Důležtější ale je, že by to bylo levnější a z vlastních zdrojů, které by nemuseli kupovat a být závislé na jiných státech s dodávkou paliva.
tak nějak si snažím poskládat celý obrázek :)
15 procent obyvatelstva EU má podíl 23 procent v rámci EU v produkci škodlivin z fosilních paliv a pevně věří, že je to důležité pro přírodu a výhodné pro Německo :)
https://oenergetice.cz/evropska-unie/eurostat-emise-co2-z-fosilnich-paliv-v-eu-mezirocne-vzrostly/
přitom mohutně dotuje uhelný sektor energetiky
http://www.thelocal.de/20151113/3-billion-in-public-funds-go-to-coal-sector-report
a když se člověk koukně, co jim produkuje proud
https://energy-charts.de/power.htm
tak se musí smát
Rozumíte tomu přesně, sám bych to nenapsal lépe.
Když je 70 % pro OZE a 48 % pro jádro, tak dohromady to máme přes 100 - tzn. část lidí podporujících OZE musí podporovat i jádro. Kombinace jádro + OZE se v Česku zdá být vhodnou cestou k bezemisní energetice.
Kombinaci jádro plus OZE je nutno rozdělit na dvě odlišné části. Kombinace JE a vodní elektrárny funguje (Švýcarsko, Švédsko, Francie). Musíte mít ale Alpy nebo Skandinávské hory. A i přesto, že to funguje si Švýcarsko i Švédsko daly za cíl zbavit se JE (obyvatelstvo je považuje za nebezpečné a produkující velké množství jaderného odpadu, chtějí přejít plně na OZE, Francie chce v prvém kroku aspoň snížit podíl jádra).
Naproti tomu kombinace JE plus větrné a fotovoltaické elektrárny nefunguje a nemůže fungovat. Jelikož koeficient využití mají v Německu jen lehce přes 0,3 resp 0,1 musíte mít nadbytek kapacity. Takže když hodně fouká či svítí slunce, vyprodukujete (tak někdy od roku 2030 navždy) mnohem více energie a musíte JE odstavit (FV a vítr má mnohem nižší provozní náklady než JE). A tím zhoršíte koeficient využití JE a ještě více prodražíte el. energii z jádra.
Slunce a vítr jsou predátoři jaderné energetiky, vodní a zvláště přečerpávací elektrárny jsou spojenci všech (jádro i vítr a slunce).
Tak je to, bohužel naše energetická komise si to nechce uvědomit??
Jelikož koeficient využití mají v Německu jen lehce přes 0,3
zbožné přání
Zkuste někde v Německu nebo u nás navrhnout výstavbu vodní klasické nebo přečerpávací elektrárny, hádejte kdo se první ozve s nabídkou místa nebo kapacity ? Norsko , možná Švédsko ? :)
Proč myslíte, že Němci podepsali Nord Link s Norskem ? A proč je to průchodné ? Protože těch 650 km podmořského drátu za dvě miliardy euro nepovede kolem žádného německého občana :)
Doma jim zelení, stejně jako u nás nic takového jako je přehrada nebo kopec provrtaný přečerpávačkou nepovolí... u nás se už nesmí postavit ani dva metry vysoký jez natož přehrada.
To je naprosto vpořádku, že to tak udělali a podepsali, když naši ji nechtěli ani zadarmo a proto staví na hranicích regulační trafa. To tak, aby si náš ovčan odebíral skoro zadarmo elektřinu, když ji je nadbytek!
Německo je taky v podstatě rovina a u nás ale máte pravdu, že by na každé řece by mohl být jez s elektrárnou a zdymadlem pro lodě ale to chce čas a ne demagogii, která je tu prezentována roky.
Prostě státní zájem výhodný pro stát (ne jen pro určitou firmu) a jejich občany, to tu ale zatím nefunguje tak není co řešit. K tomu musíme dojít přes těžké a drahé rozhodnutí a kroky.
Z energie, která přes nás jen protéká a čerpá naše přenosové rezervy opravdu místní občan nemá žádný zisk (jen ztrátu). A jsem rád že konečně již nebudu ovčanem co platí za to, že Němci nejsou schopni rozšířit svou přenosovou soustavu ani zrušit obchodní dohodu s Rakouskem.
Krom toho aktuální cena na trhu nemá "vůbec žádný vliv" na cenu elektřiny pro domácnosti.
Ano spousta věcí chce čas a ne demagogii se hrnout do něčeho na co nikdo není připravený.
To zase pozor, ta linka není kvůli tomu, že by někdo měl mít energii zadarmo, jedná se o placené uskladnění vyrobené energie ( mínus příslušné ztráty při transportu tam a zpět a při přeměně mínus náklady na linku ) ze kterého bude Norsko profitovat. protože Německo není schopno svou sítí tyto špičky distribuovat po celém Německu a využívá sítě okolních států tedy i těch na západ od Německa a taky se z toho tam neradují....
Ostatně i na uskladnění energie se dá vydělávat dvojmo. Typicky je rakouský přečerpávací systém fedrovaný českým jaderným nočním proudem a elektřina pak prodávána do Německa i s " ekopříplatkem" za čistý alpský proud :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se