Domů
Německo
McKinsey: Německo se neobejde bez nových elektráren spalujících zemní plyn
Paroplynová elektrárna Magnum
Zdroj: Vattenfall

McKinsey: Německo se neobejde bez nových elektráren spalujících zemní plyn

Německo
4 komentáře
10. březen 2023, 07:10
Jan Budín

Německo bude muset vybudovat nové plynové elektrárny a zavést další opatření, aby se vyhnulo problémům s pokrytím špičkové poptávky po elektřině. Ta by podle poradenské společnosti McKinsey měla do roku 2030 vzrůst na 120 GW, zatímco dostupný výkon řiditelných zdrojů by mezitím měl klesnout z dnešních 99 GW na 90 GW. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Poradenská společnost Mckinsey ve svém reportu hodnotícím stav probíhající transformace německé energetiky, který publikuje jednou za dva roky, uvedla, že rozvoj obnovitelných zdrojů nebude i při naplnění velmi ambiciózních cílů dostatečný k zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny.

Spotřeba elektřiny v době špičkového zatížení by totiž podle odhadů Mckinsey měla do roku 2030 vzrůst na 120 GW, zatímco dostupný výkon řiditelných zdrojů by měl do té doby klesnout na 90 GW. Odhadovaný vývoj tak ukazuje na potřebu výstavby až 30 GW nových řiditelných zdrojů.

Uvedená hodnota může být dle zprávy od McKinsey snížena dalšími opatřeními na straně výroby, jako je dovoz elektřiny, využití bateriových úložišť nebo prodloužení provozu uhelných elektráren. Pomoct by mohla také opatření na straně spotřeby, jako je "chytré" nabíjení elektromobilů nebo řízení spotřeby elektřiny využívané k vytápění.

Až 25 GW nových plynových elektráren

Závěry McKinsey ohledně potřeby výstavby nových zdrojů pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny se shodují s nedávným vyjádřením německého ministra hospodářství Roberta Habecka, podle kterého musí Německo zahájit co nejdříve plánování a výstavbu nových řiditelných zdrojů. Má se jednat zejména o elektrárny spalující zemní plyn umožňující pozdější konverzi na spalování vodíku tak, aby nebylo ohroženo dosažení klimatických cílů Německa.

Podle Habecka by ještě v letošním roce měla proběhnout první aukce na výstavbu těchto zdrojů, přičemž celkově by mělo dojít k výstavbě až 25 GW nového řiditelného výkonu do roku 2030.

Pokud by Německo uvedený plán zrealizovalo, navýšil by se instalovaný výkon německých elektráren spalujících zemní plyn zhruba na dvojnásobek ve srovnání se stávajícím stavem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Omega
10. březen 2023, 07:59

25GW nových - to je 12x Temelín - a chtějí to jen pro využití na 10% roku.

Ale pořád lepší než říkat 120GW - to je 60 Temelínů s nastavenou výrobou v 10% času. Tomu říkám vyhazování peněz oknem.

Matoo
10. březen 2023, 12:47

Ano to je přesný technologický stav OZE. Funkční pouze s obrovskou "flotilou" rychlých plynových elektráren. Ale jádro je je fuj fuj, protože moc drahé. Bohužel to zaplatí celá EU, kvůli nesmyslné ceně špičkové elektřiny, která se protlačuje i do dlouhodobých kontraktů. A to se nebavíme o CO2. Je to taková varianta na nechci slevu zadarmo...

Ivan Švančara
10. březen 2023, 08:14

- Plyn LNG 4x drahsi,

- potreba setrit plyn na nasledujucu zimu,

- potreba 12 GW riaditelneho vykonu v plyne,

- masivne nasadenie tepelnych cerpadiel.

Ako zeleni zvladnu tento zacarovany kruh, ked v skole mali problem s jednoduchym vektorovym suctom?

Michal K.
10. březen 2023, 14:42

to musi byt nejaky omyl. To nemoze byt pravda. Ved to by bolo priznaie, ze obrovske peniaze vyhodene na OZE, zdaleka neprinasaju to co by mali. Ved OZE mali sekat v Nemecku obrovske mnozstva lacnej elektriny.

Nie, nie, ta sprava nemoze byt pravdiva ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se