Domů
Německo
Montel: Německo má plán, jak se stát nezávislým na ruském plynu do roku 2024
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Montel: Německo má plán, jak se stát nezávislým na ruském plynu do roku 2024

Německo má dle serveru Montel podrobné plány, jak se do roku 2024 stát z větší části nezávislým na ruském plynu. Hlavním pilířem plánu má být nahrazení 50-60 % dodávek ruského plynu od příštího roku zkapalněným zemním plynem.

Jen dodatečný dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) přes sousední země by měl oproti roku 2021 nahradit Německu 20-30 % ruského dovozu. Dle agentury Montel to uvádí dopis německého ministerstva hospodářství a ochrany klimatu adresovaný poslanci levicové strany Die Linke.

V loňském roce Německo podle ministerstva dovezlo z Ruska 46 mld. m3 (bcm) plynu, což představuje zhruba 55 % celkového čistého dovozu plynu do Německa. Náš západní soused již nyní zvýšil dodávky plynu z Norska a Nizozemska a dovoz LNG skrze terminály okolních zemí.

Problémem pro Německo může být konkurence ostatních zemí EU, které se také snaží najít alternativy k ruskému plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Ruský Gazprom mezitím pozastavil dodávky do několika členských států EU a od minulé středy snížil toky přes plynovod Nord Stream 1 do Německa na 20 % běžných toků.

Krize přiměla členy EU, aby se dohodli na dobrovolném snížení spotřeby plynu o 15 % v období od srpna do března, zatímco v Německu již platí druhý ze tří stupňů energetické pohotovosti a vláda vyzývá všechny, aby šetřili energií, kde je to možné, a zajistili tak dostatečné zásobování v zimě.

Nové terminály pro dovoz LNG

Německá vláda si společně s energetickými společnostmi RWE a Uniper pronajala čtyři plovoucí terminály pro přímý dovoz LNG do Německa. Každý z těchto terminálů bude mít průměrnou roční dovozní kapacitu 5 bcm, přičemž špičková kapacita dosáhne 7,5 bcm, uvedlo ministerstvo.

Dva ze čtyř plovoucích terminálů mají být uvedeny do provozu na přelomu roku a další dva do konce roku 2023. Další terminály by přitom mohly zajistit i další společnosti, a to bez přímé účasti německé vlády.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Ivan Švančara
3. srpen 2022, 08:48

Ked Nemec planuje, treba si spomenut na jeho slavne eneriewende.

Ivan Švančara
3. srpen 2022, 08:49

errata: energiewende

Jakub Sevcik
3. srpen 2022, 21:52

No, vsak jo. Ceho Nemci zachteji, toho dosahnou. Maji na to. A my se jim se znacnym zpozdenim snazime priblizit. Jen oni do te energiewende omylem pridali rusky plyn. Samoze CR jadro potrebuje, jsme prilis skepticti k vetru. Pr. takove Rakousko bude do roku 2030 energeticky (elektrina) sobestacne a to ciste v OZE. A kolik ze mame my v CR? Ubohych 6% a to diky biomase. Vitr a FVE je stale u dna. Cesi se spolehaji na nove reaktory, snad asi blahove..Zaspali jsme tak asi o 20-30 let. Takze bych ty posmesne poznamky na energetiku zapadu rychle opustil. To spis my jsme 100 let za opicemi. Ted diky valce je videt, kam jsme to dopracovali..

Anton Meško
8. srpen 2022, 08:45

Nemci do energiewenge nepridali v roku 2018 ruský plyn omylom, ale čisto z ekonomického hľadiska, lebo bol lacnejší ako americký LNG, trasa NS2 tiež viedla mimo Ukrajinu, takže aj preprava bola o 40% lacnejšia. Z pohľadu naplnenia cieľov to bolo najlepšie riešenie. Lenže to bolo proti záujmom USA a terajšie riešenia sú čiste politické.

Petr prochaska
3. srpen 2022, 09:33

V článku se píše, že Německo dovezlo 46 bcm z Ruska a je to 55% spotřeby. Celkem tedy spotřeba 80 bcm. Jinde zase píší zhruba 95 bcm.

Každopádně nové LNG terminály pouze 20 bcm a ještě za několik let.

Uvidíme jak to dopadne. V Německu budou doma v 18 stupních, což je na svetr, výroba se přesune jinam a možná to dají.

Pavel
3. srpen 2022, 10:51

bohaty nemecky duchodce si v zime udela levnou dvoumesicni dovolenou v teplych krajinach a vyjde ho to levneji nez platit doma plyn, pri prumerne penzi 50 tisic CZK se o ne opravdu nebojim :)

Ivan Švančara
3. srpen 2022, 11:27

po zime sa ta spytam, nakolko si nemecky dochodca zobral k srdcu tvoje rady.

Martin W
3. srpen 2022, 12:11

To se spis podivejte kolik svahu/sjezdovek se na podzim zacne zasnezovat. Jestli jsme v krizi tak zabava by mela jit stranou. Prikladu kde vyhazujeme spoustu energie najdeme mnoho.

hellokitty
3. srpen 2022, 12:33

pokial bude treba zasnezovat, tak to znamena ze je tepla zima a menej energie treba na kurenie, takze vesmir bude v rovnovahe

inak v 18 stupnoch vo svetri je uz davno uplne bezne napr. v irsku, to iba my tu v post-sociku sme zmlsani a potrebujeme v zime po prekurenom dome behat v trenkoch

Petr prochaska
3. srpen 2022, 12:54

Zasněžovat se vyplatí až v zimě a stejně se většinou zasněžuje v noci, kdy se pouze nebudou vypínat uhelky.

Martin W
3. srpen 2022, 13:00

tak to jsem rad ze elektriny bude dostatek mezi temi vsemi primotopy ktere lide skoupili v nemecku a dalsich zemich

Jan Omasta
4. srpen 2022, 14:46

Vy taky věříte všemu. Bude to tak, že na podzim si Němci objednají od Ruska levný plyn za ruble. A všichni ti hlupáci v čele s Českem zůstanou mrznout, protože plynovodama víc plynu neprojde.

Dosáhnou tedy svého, že zozvrátí hospodářství konkurenčním státům a sami budou v pohodě.

Zbyněk Poisl
3. srpen 2022, 13:39

Německo má už 2o roků v plánu vyrábět veškerou elektřinu skoro zadarmo z OZE. Momentálně jejich plán přivedl celou Evropu k energetické bídě, kdy kWh stojí 10,- korun. Bravo.

hellokitty
3. srpen 2022, 17:36

no neviem, ja mam iba vysoky tarif a na fakture toto, to kde to stoji tych 10?

Celkové průměrné ceny (dodávka + distribuce) bez započtených slev a DPH:

Stálý plat: 210,20 Kč/měsíc, VT: 4,37 Kč/kWh

Jan Stehlik
3. srpen 2022, 19:05

To máte ještě ceny z minulého roku . Teď je na burze 9kč/kwh . K tomu si připočtěte distribuci , OZE a DPH . Chudák , kdo si teď chce založit novou smlouvu. To je hřebíček do rakve evropského prumyslu.

Jan Omasta
3. srpen 2022, 18:39

Německé plány mají několik sporných bodů.

1) vyplatí se tak draho trestat Rusko za to, že chrání své ruské občany na Ukrajině?

2) V roce 2024 už bude Ukrajina poražená, dávno po kapitulaci, válka bude ukončena. Jaké odůvodnění budou mít sankce?

Jan Stehlik
3. srpen 2022, 19:08

Já nepočítám s ukončením války . USA bude stále dodávat zbraně a rusáci si nemužou dovolit ustoupit . Předpokládám izraelský scenář , kdy stále se budou pouzžívat ruzné zbraně na dálku a ukrajina s krymem bude neobyvatelná.

Jiří Kelnar
4. srpen 2022, 08:44

No, sporných bodů.

1. To, že Rusko chrání své občany na Ukrajině je jenom propaganda Kremlu, které ani oni sami nevěří, možná Putin jo. Reálně jsou rusky mluvící občané zabíjeni dělostřelectvem, vražděni vojáky. Rusky mluvící lidé se v rámci Ukrajiny sjednotili se západní částí a nikdo nechce, aby ho Rusko "chránilo".

2. To, že bude poražena, neví ani největší vojenští experti, pouze Vy a opět hlásné trouby Kremlu, ty to ví samozřejmě už pár let a poraženi budou za 3 dny od vypuknutí invaze. Ty sankce jsou trestem, trestem za napadnutí sousedního území a ten trest ukončením války nezmizí. Možná se zmírní, pokud Rusko uzná svou vinu, ale je to tak, jakoby někdo ukradl 50 milionů, pak to vrátil a my se tvářili, že skutek se nestal. Pro nás má smysl se osvobodit ze závislosti na plynu z Ruska, protože to bylo krátkozraké, být závislí na jednom dodavateli.

Anton Meško
8. srpen 2022, 19:05

Vy ste prosím koho hlásna trúba? Tie dve republiky, ktoré majú vlastné ozbrojené sily a bojujú popri ruskej armáde proti Ukrajine podľa Vás neexistujú? Oni nechránia ukrajinských občanov ruskej národnosti?

Vy nevidíte, že sankcie uvalené na RF ju nedonútili ukončiť vojnový konflikt na Ukrajine majú stále vo vyššej miere dopad na rast cien elektriny a plynu v Európe?

Pozrite si ceny elektriny. V roku 2016 na rok 2017 bola cena elektriny najlacnejšia, len 25 €/MWh. Dnes sú ceny elektriny na rok 2023 viac ako 400 €/MWh. Plyn len nedávno stál 25 €/MWh, v súčasnosti pre rok 2023 atakuje cenu 170 €/MWh. Tieto ceny nie je propaganda Kremľa, ani to nehlásia trúby z Kremľa, To sú údaje, ktoré na tejto webstránke ľahko nájdete každý deň. Sú to údaje pražskej burzy!

Přemek z Mělníka
4. srpen 2022, 10:36

Zelenský začíná mít problémy......na UA chytají už i brance a odvedence přímo na ulici a odvody se věkově zvedly až na 70 let....,tedy pokud je to pravda....

Matně vzpomínám na francouzský film Fanfán Tulipán (žérard phillipe) jak hrdina prchal přad rozlíceným davem pronásledovatelů, ale podařilo se mu na poslední chvíli podepsat verbovací listinu do armády, čímž na něj už pronásledovatelé nedosáhli, už patřil armádě.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516