Možný nástupce Merkelové zpochybnil dokončení Nord Stream 2
Berlín 3. září (zpravodaj ČTK) – Režim ruského prezidenta Vladimira Putina opovrhuje lidskými životy, proto si případ otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného žádá jasnou a tvrdou evropskou reakci. Ve veřejnoprávní televizi ARD to prohlásil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád vystřídal na kancléřském postu Angelu Merkelovou. V rozhovoru zároveň zpochybnil brzké dokončení plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa. Naopak vlivný bavorský premiér Markus Söder, který podle analytiků na úřad kancléře rovněž pomýšlí, zatím nechce do projektu plynovodu zasáhnout.
„Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v takovéto politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo,“ řekl Röttgen, který chce vést kancléřčinu Křesťanskodemokratickou unii (CDU).
Na dotaz, zda by to nepoškodilo především německé hospodářství, odpověděl, že již nyní Německo odebírá 40 procent plynu z Ruska, takže dokončený plynovod by ještě více zvýšil německou energetickou závislost na Moskvě.
„Mohu před tím jen varovat,“ řekl Röttgen k energetické závislosti.
„Nedostatkem plynu rozhodně netrpíme,“ dodal. „Navíc opakuji, nemůžeme obchod oddělovat od agresivního jednání,“ zdůraznil.
Podle Röttgena je nyní nemyslitelné, aby vláda prezidenta Emanuela Macrona nadále udržovala s Putinem nadstandardní vztahy. „Měli bychom nyní učinit evropskou odpověď a jako Evropané se postavit za jakési minimum úcty k lidským právům,“ řekl.
„Musíme přejít k tvrdé politice a musíme odpovědět jazykem, kterému jako jedinému Putin rozumí, a to je obchod s plynem,“ řekl Röttgen.
Röttgen rovněž řekl, že se obává, že přístup Ruska se bez rázné odpovědi nezmění, což prokázal v roce 2018 incident s otravou bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém Salisbury. Podle britských vyšetřovatelů byla tehdy stejně jako v Navalného případě použita sovětská nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Londýn následně vyhostil 23 ruských diplomatů, Moskva ale okolnosti otravy nevysvětlila.
„Nyní by to mělo být jinak, ale nebude,“ řekl Röttgen k možnému ruskému vysvětlení.
„Kreml všechno popře. A jak z prvních ohlasů vidíme, hlavním podezřelým za otravu Navalného se stane dokonce Německo,“ uvedl. Nezbytná je proto evropská a nikoli pouze německá odpověď.
Bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CSU), sestry CDU, Söder se k omezení projektu plynovodu staví zatím odmítavě. „To s tím zatím z našeho pohledu nemá co dělat,“ řekl dnes Söder. Stavbu plynovodu označil za nikoli státní rozhodnutí, ale za rozhodnutí soukromého průmyslového sektoru. „Nyní je třeba učinit první krok a objasnit politické a diplomatické otázky,“ řekl. Dodal, že podporuje postoj Merkelové, která od Ruska důrazně žádá odpovědi na okolnosti otravy.
Proti pozastavení stavby plynovodu je i Oliver Hermes, který stojí v čele německé východoevropské hospodářské iniciativy OAOEV. Uvedl, že cestu sankcí, která potrestá nezúčastněné podnikatele a nevinné ruské obyvatelstvo, považuje spolek za chybnou.
Šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger dnes varoval před tím, aby bylo Rusko bojkotováno. „Rusko potřebujeme v klimatické politice, v ukrajinské politice a v řadě dalších oblastí,“ řekl.
Místopředseda německého Spolkového sněmu a liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Wolfgang Kubicki rovněž zpochybnil rychlé zablokování stavby plynovodu. Je skeptický k tomu, zda by v této fázi měl být takto velký projekt zpochybňován.
Projekt Nord Stream 2 vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie. Podle srpnového prohlášení ministrů zahraničí Ruska a Německa Sergeje Lavrova a Heika Maase, je plynovod těsně před dokončením. Plyn z Nord Stream 2 chce využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.
Mohlo by vás zajímat:
Podle meho nazoru by byla skoda projekt nedokoncit.
Jeste by si spojene staty mohly myslet, ze to bylo kvuli pohruzce sankcemi z jejich strany a ze nemecko bude skakat jak oni piskaji.
Kolik plynu ale budeme s Rusem realne obchodovat pres NS2 a zda NS2 povede k lepsi cene plynu pro vsechny v Evrope to doufam brzy uvidime.
Přesně, když je hotových 95% tak by byla blbost to nedokončit. I kdyby se prvních pár let vůbec nepoužíval!, bude to skvělá záruka že prostředí zůstane tržní. Pro stranu poptávky super, pro stranu nabídky to znamená udržovat nízkou cenu takže chápu že tranzitní země prostestují=)
Němci jsou dlouhodobí zákazníci Ruského plynu, brali od nich celou studenou válku, všechny ty krize bez přestávky. Ideologičtí nepřátele mediálně, ale business je business, nabídku a poptávku nic uplně nezastaví.
Čo bolo to bolo...
Za posledné roky sa trh s plynom úplne zmenil a dnes diktujú podmienky kupujúci, nie predávajúci.
Tržné prostredie NS2 nezmení. Skvapalnený plyn môže dodávať hocikto - i Rusi.
NS2 bol od začiatku politický projekt, ktorý riešil problematické vzťahy Ruska s Ukrajinou (ktoré boli problematické už pred rokom 2014) z pohľadu Ruska. Mal samozrejme vtedy i ekonomický zmysel, lebo vtedy ešte málokto očakával, že spotreba plynu (a hlavne cena) môže i klesnúť a že v USA bude "bridlicová revolúcia".
Ale stalo sa a dnes už ostal len politický zmysel, ekonomicky je NS2 nezmysel, resp. má zmysel dokončiť ho len preto aby sa splatil ..
Politik údajně vlastní velký sklad luštěnin a je ochoten pravidelně přispívat svými prdy do plynovodu ,proto tento zuřivý boj proti Nord-streamu.....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se