Domů
Německo
Německá hnědouhelná elektrárna Lippendorf S zůstává odstavena kvůli tržním podmínkám
Zdroj: LEAG

Německá hnědouhelná elektrárna Lippendorf S zůstává odstavena kvůli tržním podmínkám

Společnost ENBW za současných podmínek panujících na energetickém trhu nevidí uplatnění pro jeden z bloků elektrárny Lippendorf s instalovaným výkonem přes 900 MW. Blok S, který je ve vlastnictví EnBW a provozován společností LEAG, tak od poloviny června nevyrábí elektřinu.  Naproti tomu blok R, který je ve vlastnictví LEAGu a je vlastnicky spjat s dodavatelem uhlí pro elektrárnu, se aktuálně vyplatí provozovat.

Německá společnost EnBW, vlastník hnědouhelného bloku S elektrárny Lippendorf, minulý týden pro S&P Global Platts uvedla, že současné odstavení bloku z ekonomických důvodů může trvat ještě déle. Blok S s instalovaným výkonem 920 MW nevyrábí elektřinu již od půlky června.

„Současný klidový stav v elektrárně Lippendorf S je způsoben výhradně stavem na trhu. Současné rámcové podmínky neumožňují ekonomický provoz,“ uvedla EnBW.

Rozhodnutí nevyrábět elektřinu vychází dle EnBW čistě z ekonomických analýz a pokud se situace na trhu zlepší, je společnost připravena blok opět rychle uvést do provozu.

Elektrárna Lippendorf disponuje ještě jedním blokem, s označením R. Oba bloky provozuje společnost LEAG, která zároveň vlastní blok R. Uhlí do elektrárny dodává společnost Mibrag, přičemž společnosti LEAG i Mibrag patří do českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského.

„Blok R v Lippendorfu je plně dostupný trhu a jeho provoz je za současných podmínek ekonomický,“ uvedl mluvčí společnosti LEAG.

Elektrárna v Lippendorfu byla uvedena v provoz v letech 1999 a 2000. Kromě dodávek elektřiny (v roce 2018 vyrobila 12 TWh) zásobuje i blízké Lipsko teplem s celkovou účinností 42 %.

Rostoucí cena povolenky tlačí na výrobce z uhlí

Rostoucí ceny emisních povolenek vytváří na provozovatele uhelných elektráren značný ekonomický tlak, za poslední rok její cena vystřelila na dvojnásobek a obchoduje se zhruba za 27 EUR/t. Spolu s tím rychlejší pokles cen plynu již způsobil, že některé plynové elektrárny v merit order předběhly ty spalující černé uhlí.

Uhelná energetika je v Německu na ústupu – ještě v roce 2018 mělo hnědé uhlí největší podíl na výrobě elektřiny, a to 22 %, v prvním pololetí roku 2019 jej však předehnala výroba z větru. Během letošního prvního pololetí vyrobily německé uhelné elektrárny 53 TWh elektřiny (o 13 TWh méně v meziročním srovnání) s průměrnou výrobou 12,3 GW (o 3 GW méně než loni) .

Zdroj úvodní fotografie : LEAG

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.