Německá hnědouhelná elektrárna Lippendorf S zůstává odstavena kvůli tržním podmínkám
Společnost ENBW za současných podmínek panujících na energetickém trhu nevidí uplatnění pro jeden z bloků elektrárny Lippendorf s instalovaným výkonem přes 900 MW. Blok S, který je ve vlastnictví EnBW a provozován společností LEAG, tak od poloviny června nevyrábí elektřinu. Naproti tomu blok R, který je ve vlastnictví LEAGu a je vlastnicky spjat s dodavatelem uhlí pro elektrárnu, se aktuálně vyplatí provozovat.
Německá společnost EnBW, vlastník hnědouhelného bloku S elektrárny Lippendorf, minulý týden pro S&P Global Platts uvedla, že současné odstavení bloku z ekonomických důvodů může trvat ještě déle. Blok S s instalovaným výkonem 920 MW nevyrábí elektřinu již od půlky června.
„Současný klidový stav v elektrárně Lippendorf S je způsoben výhradně stavem na trhu. Současné rámcové podmínky neumožňují ekonomický provoz,“ uvedla EnBW.
Rozhodnutí nevyrábět elektřinu vychází dle EnBW čistě z ekonomických analýz a pokud se situace na trhu zlepší, je společnost připravena blok opět rychle uvést do provozu.
Elektrárna Lippendorf disponuje ještě jedním blokem, s označením R. Oba bloky provozuje společnost LEAG, která zároveň vlastní blok R. Uhlí do elektrárny dodává společnost Mibrag, přičemž společnosti LEAG i Mibrag patří do českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského.
„Blok R v Lippendorfu je plně dostupný trhu a jeho provoz je za současných podmínek ekonomický,“ uvedl mluvčí společnosti LEAG.
Elektrárna v Lippendorfu byla uvedena v provoz v letech 1999 a 2000. Kromě dodávek elektřiny (v roce 2018 vyrobila 12 TWh) zásobuje i blízké Lipsko teplem s celkovou účinností 42 %.
Rostoucí cena povolenky tlačí na výrobce z uhlí
Rostoucí ceny emisních povolenek vytváří na provozovatele uhelných elektráren značný ekonomický tlak, za poslední rok její cena vystřelila na dvojnásobek a obchoduje se zhruba za 27 EUR/t. Spolu s tím rychlejší pokles cen plynu již způsobil, že některé plynové elektrárny v merit order předběhly ty spalující černé uhlí.
Uhelná energetika je v Německu na ústupu – ještě v roce 2018 mělo hnědé uhlí největší podíl na výrobě elektřiny, a to 22 %, v prvním pololetí roku 2019 jej však předehnala výroba z větru. Během letošního prvního pololetí vyrobily německé uhelné elektrárny 53 TWh elektřiny (o 13 TWh méně v meziročním srovnání) s průměrnou výrobou 12,3 GW (o 3 GW méně než loni) .
Zdroj úvodní fotografie : LEAG
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se