Domů
Elektřina
Posilující euro má pozitivní vliv na marže německých černouhelných elektráren
Zdroj: Vattenfall

Posilující euro má pozitivní vliv na marže německých černouhelných elektráren

Ziskovost německých černouhelných elektráren pro příští rok roste navzdory stoupajícím cenám černého energetického uhlí. Pozitivní vliv na ekonomiku provozu elektráren má podle serveru Platts zejména posilující euro, které vyvažuje růst cen uhlí obchodovaného v dolarech.

Tuna černého energetického uhlí se v minulém týdnu dostala nad 73 dolarů, nejvyšší hodnotu od počátku letošního roku. Vzhůru zamířily i ceny elektrické energie, které se vyšplhaly na maxima za poslední dva roky.

Ziskovost černouhelných elektráren hodnotí agentura Platts ukazatelem Clean dark spread (CDS), který  představuje průměrný rozdíl mezi cenou elektrické energie a náklady na palivo a emisní povolenky. V případě moderních uhelných elektráren s účinností 45 % vzrostl Clean Dark Spread podle dat Platts za poslední dva týdny z 6,02 EUR/MWh na 6,43 EUR/MWh.

Kromě nižších cen emisních povolenek, které klesly ze svého čtyřměsíčního maxima 5,5 EUR za tunu oxidu uhličitého pod 5,3 EUR/t, elektrárnám pomáhá zejména silnější euro, kdy kurz vůči dolaru vzrostl na 1,16, tedy nejvyšší hodnotu od začátku roku 2015.

Uhlí má nad plynem stále navrch

Opačná je však situace v případě plynových elektráren, jejichž ziskovost popisuje ukazatel Clean Spark Spread (CSS). Ve stejném období klesly marže německých plynových elektráren o účinnosti 50 % z letošního maxima -1,98 EUR/MWh na -2,37 EUR/MWh.

V letních měsících se plynové zdroje podle analýzy Platts v merit orderu umisťují před nejstaršími uhelnými elektrárnami, v případě kontraktů pro budoucí rok se však před moderní plynové zdroje s 50% účinností dostávají i staré černouhelné elektrárny (účinnost 35 %), a to navzdory růstu cen uhlí a současnému poklesu cen zemního plynu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Střet o blokádu Kaliningradu: Kreml hrozí, Litva očekává odpojení od ruské elektřiny
23. červen 2022, 05:02
‚Odpověď nebude diplomatická, ale praktická.‘ Litva očekává, že ji Rusko odpojí od dodávek elektřiny
22. červen 2022, 20:54
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se