Domů
Elektřina
Vattenfall zvažuje prodej německé uhelné elektrárny Moorburg
Zdroj: Vattenfall, černouhelná elektrárna Moorburg.

Vattenfall zvažuje prodej německé uhelné elektrárny Moorburg

Švédská státní energetická společnost Vattenfall bude zřejmě pokračovat v odprodeji svých německých uhelných aktiv. V následujících letech by se společnost mohla zbavit jedné ze svých nejmodernějších černouhelných elektráren, Moorburg.

Po prodeji hnědouhelných dolů a elektráren českému EPH na jaře letošního roku Vattenfall rovněž zvažuje prodej elektrárny Moorburg, jedné ze svých nejnovějších a nejúčinnějších černouhelných elektráren. Agentuře Reuters to sdělil generální ředitel společnosti.

„Moorburg dlouhodobě vlastnit nepotřebujeme. Velmi dobře si dokážeme představit jiné, lepší vlastníky. Stále elektrárnu upravujeme, takže to není na stole dnes, ale zcela jistě bude v následujících pěti letech.“

Magnus Hall, generální ředitel Vattenfall

Elektrárna Moorburg přitom zahájila svůj komerční provoz na prvním bloku teprve v únoru loňského roku, na druhém následovně v polovině téhož roku. Zdroj o celkovém výkonu 1 548 MW se svou roční výrobou okolo 11 TWh dokáže pokrýt až 90 % poptávky po elektrické energii v nedalekém Hamburku.

Elektrárna se rovněž pyšní vysokou účinností výroby elektrické energie, která dosahuje 46,5 %. Podle společnosti Vattenfall tak elektrárna při výrobě elektrické energie produkuje až o 25 % méně množství CO2 ve srovnání se staršími bloky.

Zdroj úvodní fotografie: Vattenfall

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
14. srpen 2022, 15:31
Vodík místo plynu. Vídeň přestavuje elektrárnu. Když se přestavba povede, bude to šance pro dalších 115 turbín po celé Evropě
14. srpen 2022, 13:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
21. září 2016, 11:30

Mám kamaráda pracujícího přímo pro Vattenfall. Říkal, že tahle byla jediná jejich uhelná elektrárna, která má provozní zisk. Je to pološpičkový zdroj s pružnou výrobou a je kogenerační.

Považoval bych to za jednu z mála dlouhodobě smysluplných "ekologický nik" pro uhelné elektrárny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se