Domů
Německo
Německo a Belgie plánují kvůli energetické krizi rozšíření spolupráce v energetice
Arrival LNG Ship Brunsbüttel 2023
LNG-Tanker „ISH“ liegt neben der Floating Storage and Regasification Unit (FSRU) „Hoegh Gannet“ im Brunsbütteler Elbehafen
Zdroj: RWE

Německo a Belgie plánují kvůli energetické krizi rozšíření spolupráce v energetice

Německo
1 komentář
18. únor 2023, 07:05
Jan Budín

Německo a Belgie se dohodly na propojení připravovaných vodíkových sítí, zdvojnásobení dodávek LNG z Belgie do Německa a rozvoji záměru výstavby druhého přeshraničního vedení pro přenos elektřiny či dalších energetických projektů. Země to oznámily v návaznosti na proběhlý první belgicko-německý energetický summit. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Belgický premiér Alexander De Croo a německý kancléř Olaf Scholz se společně s ministry odpovědnými za energetiku setkali 14. února, aby stanovili priority pro oblast spolupráce v energetice a zajistili jejich implementaci.

Ve společném prohlášení země oznámily, že se dohodly mimo jiné na dalším rozvoji vodíkové infrastruktury v Německu a Belgii a na propojení těchto soustav do roku 2028. Dále by mělo dojít k významnému navýšení dodávek LNG z Belgie do Německa s cílem zdvojnásobit současné objemy a k rozvoji projektu výstavby druhého přeshraničního přenosového vedení elektřiny.

Společně prozkoumat by země chtěly také příležitosti, které mohou přinést technologie na zachycování a ukládání emisí CO2.

"Spolupráce v energetice mezi Belgií a Německem se stala ještě více důležitou," uvedly země ve společném prohlášení s odkazem na probíhající energetickou krizi.

Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl, že dodávky zemního plynu z Belgie, společně s dodávkami z Norska a Nizozemska, pomohly nahradit dodávky zemního plynu, které do Německa dříve proudily z Ruska přes plynovod Nord Stream 1.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Dolák
18. únor 2023, 12:52

Hlavně aby spolkový ministr průmyslu a energetiky za Zelené nezapomněl na stranický slib pozvypínat všechny jaderné elektrárny. Mohou pak směle poradit svým belgickým soudruhům, jak na to. Zelení tam rovněž rok od roku posilují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se