Domů
Německo
Německo čelí kritice za plány na podporu těžby plynu u pobřeží Senegalu
Offshore gas
Zdroj: piqsels

Německo čelí kritice za plány na podporu těžby plynu u pobřeží Senegalu

Německo se ve snaze zajistit alternativu k ruským dodávkám plynu v poslední době obrací na řadu exportérů napříč celým světem. Jedním z potenciálních dodavatelů plynu do Německa by se mohl stát i západoafrický stát Senegal. Německý kancléř Olaf Scholz však s těmito plány narazil na kritiku neziskových organizací, které upozorňují, že podpora rovzoje těžby plynu by nebyla v souladu s příslibem Německa ukončit podporu zahraničních investic do fosilních paliv do konce letošního roku.

Kromě tradičních dodavatelů zkapalněného zemního plynu (LNG) by evropským zemím mohli pomoci přispět ke snížení závislosti na ruském plynu i noví hráči na trhu, například africký stát Senegal. Senegal by ve snahách o rozvoj těžby plynu u jeho pobřeží mohlo podpořit i Německo, které podle svého kancléře plánuje se Senegalem zahájit spolupráci a vytvořit „klimatické partnerství“, které by rovněž spočívalo ve spolupráci v oblasti rozvoje využívání obnovitelných zdrojů.

Podle Scholze by spolupráce zahrnovala i potřebné technologické investice do nezbytné elektrárenské infrastruktury. Senegal je dle serveru Clean Energy Wire (CLEW) první zastávkou na cestě kancléře napříč Afrikou, která bude zahrnovat rovněž náštěvu Nigeru a Jihoafrické republiky.

Senegalský prezident Macky Sall dle serveru již delší dobu tlačí na EU, aby pomohla Africe v oblasti rozvoje využívání zemního plynu, jakožto čistější alternativy k uhlí. Prezident rovněž kritizoval dohodu z loňské klimatické konference COP26, v rámci které se několik zemí zavázalo ukončit podporu pro projekty spojené s fosilními palivy do konce letošního roku.

"Požádal jsem kancléře Scholze o pomoc v podobě podpory vývozu plynu a LNG do Evropy a abychom mohli využít tento plyn v našich elektrárnách pro snížení našich emisí. My máme v Senegalu zájem o dodávky plynu na evorpský trh," uvedl prezident Senegalu Macky Sall během tiskové konference v Dakaru.

Německo je právě jednou ze zemí, které se v rámci dohody zavázaly k ukončení podpory zahrančních projektů spojených s využíváním fosilních paliv do konce letoška. Dohoda dle severu CLEW zakazuje investice s výjimkou „omezených a jasně definovaných okolností, které jsou v souladu s limitem oteplení o 1,5 °C a cíli Pařížské dohody“.

Plány německého kancléře se nicméně setkaly s kritikou neziskových organizací. Například podle Bricka Medaka, vedoucího berlínské kanceláře think tanku E3G, podle něhož jednání mezi Scholzem a Mackym nespadají do těchto omezených a jasně definovaných výjimek.

Podobně se k potenciální podpoře těžby plynu v Senegalu a jeho vývozu do Německa vyjádřila i organizace Germanwatch, podle níž by podpora Senegalu v této záležitsti „nebyla kompatibilní s dohodou z Glasgow

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Maly Jarda
25. květen 2022, 18:07

větrníky budou minimálně 2x dražší, baterie budou minimálně 2 dražší, slunečníky budou minimálně 2x dražší

.. to vše díky zdražujícím fosilním palivům aby se americký plyn stal konkurenceschopným a iracionální nenávisti k jaderné energetice šířené v Evropě americkým Greenpeace

Richard Vacek
25. květen 2022, 20:22

Řešení je přitom snadné. Senegalci se obrátí na neziskové organizace s žádostí o příspěvek, který jim nahradí výpadek z příjmů z těžby zemního plynu. Neziskové organizace samozřejmě vyhoví.

Ladislav Novák
26. květen 2022, 06:36

KLIMA: Velký ruský energetický podvod

zveřejněno dnes (26. 5. 2022) na Neviditelném psu

„S rychle se přibližující zimou se Evropa ocitá v energetické krizi – a je odkázaná na milost ruského vůdce Vladimira Putina. Tuto katastrofu si způsobila Evropa sama, mnoho let na ní pracovala.“

Těmito slovy začal úvodník deníku Wall Street Journal 20. října 2021, to je ještě předtím než Rusko shromáždilo své jednotky na ukrajinské hranici a žádný analytik ani think tank si nedokázal představit, že se schyluje k nemyslitelnému. Úvodník pokračoval:

„Evropští lídři sabotovali energetiku svých zemí ve jménu klimatické agendy, která sice nebude mít žádný vliv na klima, ale zato zvyšuje ceny energií, poškozuje spotřebitele a průmysl a nyní navíc posiluje tyrany v Kremlu.“ ...

Michal K.
26. květen 2022, 09:37

ale ved europska komisia povedala, ze zemny plyn je udrzatelny zdroj a zelena investicia

Emil
26. květen 2022, 09:46

Evropská komise řekla jen to, že zemní plyn je přechodné palivo a stanovila poměrně přísné podmínky, za jakých zemní plyn po přechodnou (a to poměrně krátkou) dobu považuje za udržitelný.

Michal K.
27. květen 2022, 10:25

europa.pravda. sk/aktuality/clanok/615530-eurokomisia-odklepla-plyn-a-jadro-ako-zelene-investicie/

mozte argumentovat, ze je to docasne, ale to je klamanie samebo seba.

plyn cisty zdroj proste nie je.

ani docasne, ani na veky.

Emil
27. květen 2022, 10:35

Já jsem nepsal že je plyn čistý a netvrdí to ani Evropská komise, takže to není žádné klamání. Evropská komise pouze říká, že je to po přechodnou dobu a pouze za určitých přísných podmínek udržitelné palivo při přechodu k nízkoemisním (nebo chcete-li čistým) zdrojům.

Michal K.
27. květen 2022, 10:38

text z clanku:

Európska komisia schválila dočasné zaradenie jadra a plynu medzi čisté zdroje energie

A otazka je co znamena vyraz udrzatelne palivo v ich hatlanine

Emil
27. květen 2022, 10:45

Když něco napíše novinář, neznamená to, že jde o písmo svaté. Novináři mají rádi zkratky a toto je jedna z nich. Četl jste ten návrh taxonomie? Já ano, a víte kolikrát se v něm vyskytuje slovo čisté? Přesně jednou, a není to v souvislosti s plynem, cituji: "Renewables will play a fundamental role in meeting the EU climate and environmental

goals. In this light, investments in renewables need to scale-up to meet the needs of EU

energy market for more renewable and clean energy."

Nikde jinde se tam o ničem čistém nepíše, natož o plynu.

Michal K.
27. květen 2022, 11:00

to malo ist sem:

Když něco napíše euro-komisar, neznamená to, že jde o písmo svaté. Euro-komisari mají rádi blbosti a toto je jedna z nich. Urcite dalsia perla ducha, co ma tak napada z ich dielne bola podpora bioapaliv prvej generacie ako pridavok do uhlovodikovych paliv.

Preco sa teda Rakusko a Luxembursko proti tomu ohradili a chcu podavat zaloby ? Ci tiez maju radi skratky ?

Emil
27. květen 2022, 11:18

Popravdě nevím o čem a s kým teď polemizujete. Tvrdíte že "plyn cisty zdroj proste nie je. ani docasne, ani na veky". Nic takového netvrdím ani já, prokazatelně ani eurokomisaři v taxonomii, tak co konkrétně z toho, o čem byla řeč, je jedna z blbostí, jak tvrdíte?

Rakousko a Lucembursko se "proti tomu ohradili a chcu podavat zaloby" proto, že jsou ostře proti čemukoliv co zahrnuje slovo "nuclear", s plynem to žádnou souvislost nemá.

Michal K.
27. květen 2022, 11:53

Polemizujem s vami a napriklad aj s vasim ministerskym predsedom:

Návrh Evropské komise zařadit jádro a zemní plyn mezi čisté zdroje energie je dobrý signál, je to jeden z klíčů k energetické soběstačnosti, uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

zpravy.tiscali. cz/evropska-komise-navrhuje-mezi-zelene-investice-zaradit-jadro-a-zemni-plyn-525984

ct24.ceskatelevize. cz/svet/3436710-evropska-komise-schvalila-podminky-pro-oznaceni-jadra-a-plynu-za-zelene-investice

www.novinky. cz/ekonomika/clanek/potvrzeno-evropska-komise-zaradila-jadro-a-plyn-do-zelenych-investic-40385891

www.ceskenoviny. cz/zpravy/evropska-komise-navrhuje-zaradit-jadro-a-plyn-mezi-zelene-investice/2139780

www.zscr. cz/clanek/evropska-komise-docasne-zaradila-jadro-a-plyn-k-zelenym-investicim-rakousko-a-lucembursko-kvuli-tomu-komisi-zazaluji-7012

oenergetice. cz/evropska-unie/plynove-zdroje-by-mohly-byt-eu-oznaceny-za-zelene-investice-musi-vsak-splnit-prisne-podminky

atd.

Michal K.
27. květen 2022, 10:59

Když něco napíše euro-komisar, neznamená to, že jde o písmo svaté. Euro-komisari mají rádi blbosti a toto je jedna z nich. Urcite dalsia perla ducha, co ma tak napada z ich dielne bola podpora bioapaliv prvej generacie ako pridavok do uhlovodikovych paliv.

Preco sa teda Rakusko a Luxembursko proti tomu ohradili a chcu podavat zaloby ? Ci tiez maju radi skratky ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se