Domů
Rychlé zprávy
Německý soud rozhodne, zda plynovod Nord Stream 2 bude muset být zpřístupněn třetím stranám
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Německý soud rozhodne, zda plynovod Nord Stream 2 bude muset být zpřístupněn třetím stranám

Německý soud má 25. srpna rozhodnout, zda se na plynovod Nord Stream 2 má vztahovat evropské právo vyžadující oddělení výroby a obchodu s energií od její přepravy. Düsseldorfský krajský soud to uvedl na svém webu minulý čtvrtek.

Informaci zároveň přinesl zpravodajský server Euractiv. Ten mimo jiné konstatoval, že ve svém výsledku nebude mít rozhodnutí soudu vliv na dokončení kontroverzního projektu, jehož cílem je dovádět do Německa sibiřský plyn přivaděčem umístěným pod hladinou Baltského moře.

Rozhodnutí má pouze uvést na pravou míru, zda plánovaná provozní pravidla pro konsorcium firem, vedené ruským Gazpromem, jsou nebo nejsou diskriminační. Skupina nedávno vyzvala k vyřešení tohoto sporu soudní cestou.

Případ před vrchním krajským soudem v Düsseldorfu má vyjasnit, zda se mají aplikovat pravidla EU, která vyžadují oddělení (unbundling) subjektů, které plyn produkují, přepravují a distribuují. Ta by totiž měla na firmy začít platit, jakmile plynovod vstoupí na německé území. Pokud soud rozhodne proti zájmu konsorcia, kapacita v plynovodu by musela být předmětem aukcí, a tím tak otevřena třetím stranám.

Pravidla pro unbundling subjektů byla pozměněna v roce 2019. Konsorcium firem přitom prohlásilo, že tento krok byl ze strany Bruselu záměrný a měl znesnadnit dokončení plynovodu. Po následném zamítnutí udělení výjimky z pravidel ze strany německého energetického regulátora v květnu 2020 byl pak případ přiveden k soudu, jeho přezkoumání má na starost právě soud v Düsseldorfu.

Nord Stream 1, který přivádí ruský plyn do Evropy od roku 2011, je od pravidel oddělování subjektů osvobozen. V době svého dokončení byl totiž považován pouze za propojovací plynovod, nikoli za přímého dodavatele.

Projekt za 11 miliard dolarů s přepravní kapacitou až 56 miliard metrů krychlových v minulosti narazil na politický odpor Washingtonu, ale také Ukrajiny i Polska, přes jejichž území musí být ruský plyn v současné době přepravován na cestě do západní Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se