Domů
Rychlé zprávy
Šéf Nord Stream 2: Stavební práce budou dokončeny v srpnu. V budoucnu je reálná i přeprava vodíku
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Šéf Nord Stream 2: Stavební práce budou dokončeny v srpnu. V budoucnu je reálná i přeprava vodíku

Stavební práce na plynovodu Nord Stream 2 by měly být dokončeny v srpnu, jeho uvedení do provozu se očekává do konce roku. Rusko navíc v budoucnu počítá i s možností přepravy vodíku. V rozhovoru pro list Handelsblatt to v pondělí uvedl Matthias Warnig, generální ředitel společnosti Nord Stream 2.

Plynovod Nord Stream 2 vedoucí po dně Baltského moře z Ruska do Německa bude dle očekávání Warniga dokončen do konce srpna. Aktuálně je dokončeno 98 % plynovodu. Dvě procenta, která stále chybí, se týkají jednoho ze dvou potrubí. Druhé potrubí je kompletně dokončeno, uvedl Warnig.

Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2

Následovat budou tlakové testy a certifikace, které podle Warniga potrvají dva až tři měsíce. V případě dokončeného potrubí byl tento proces již zahájen, zkomplikován byl ovšem probíhajícími sankcemi ze strany USA, které se vztahovaly i na společnosti provádějící certifikace.

Šéf společnosti přesto dodal, že cílem je uvést plynovod do provozu "do konce tohoto roku".

"Nakonec budeme mít plynovod, který splňuje všechny požadavky a mezinárodní normy," uvedl Warnig.

Přeprava vodíku do 10 let

Společnost Nord Stream 2 aktuálně ověřuje vhodnost potrubí pro přepravu vodíku. Předběžné testy prokázaly slibné výsledky a v současné době probíhají testy materiálu.

„Celkově se zdá být velmi reálné, že nejpozději do deseti let budeme schopni přidat vodík do jedné nebo obou větví, a tak jej přepravovat,“ tvrdí Warnig.

Pokračující tranzit přes Ukrajinu

Co se týče budoucí role Ukrajiny jako tranzitní země pro ruský zemní plyn do Evropy, stávající dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou počítá s tranzitem 40 miliard m3 plynu ročně do konce roku 2024.

Warnig uvedl, že "nemá nejmenší pochybnosti" o tom, že tranzit bude "i po roce 2024 nedílnou součástí přepravy plynu z Ruska do Evropy".

Komentáře

(11)

Lukas

13. červenec 2021, 10:04

Teraz prepravuje cez Ukrajinu Rusko do EU len nutné minimum plynu aby neporušilo zmluvu. Keď sa dokonči NS2 tak to tak aj zostane a po roku 2024 kedy konči platnosť aktuálnej zmluvy, si myslím, že cez Ukrajinu nepretečie ani kvapka a ani sa Rusku nečudujem. Doteraz ma Ukrajina obrovskú sekeru za plyn, ktorú nemieni zaplatiť plus politické dôvody.

Lubos Vozar

13. červenec 2021, 11:07

Prepacte, ale je naivne si mysliet, ze Gazprom nebude chciet vyvazat plyn do europy nad ramec dnesnych dodavok. Si myslite, ze pri predpokladanom raste spotreby plynu v europe sa Rusko/Gazprom dobrovolne vzda svojho podielu?

Zadalsie, o akej sekere Ukrainy hovorite?

www. reuters. com/article/russia-ukraine-gas-debt-idUSR4N23E00F

...

13. červenec 2021, 11:23

Celkový dlh Ukrajiny je doteraz 29,477 mld. usd podľa šéfa gazpromu. Podľa jeho slov z celkovej výšky dlhu tvorí suma za dodávky z rokov 2013 a 2014 spolu 2,6 mld. usd, 200 mil. USD je dlh za dodávky plynu na juhovýchod Ukrajiny a zvyšok tvorí pokuta vyplývajúca z klauzuly, ktorá stanovuje minimálny objem plynu, za ktorý musí klient zaplatiť bez ohľadu na reálne odobraté množstvo.

Gazsporom ďalej bude využívať hlavne NS2 na maximálnu kapacitu, nič naivne v tom nie je ako píšete, Rusko neprestane vyvážať plyn do EU. A plynovod cez Ukrajinu sa bude využívať minimálne aby ich odstrihli od príjmov z tranzitu.

Lubos Vozar

13. červenec 2021, 16:21

Majstrujete tu s vyrokom Alexeja Millera z roku 2015....

Od vtedy arbitrazne sudy rozhodli v prospech Naftogazu a dokonca uz aj dostali od Gazpromu 3 mld odskodne.

Pozrite sa na mapu (link nizsie). Bez Ukrajiny, nema Gazprom sancu udrzat si podiel dovozu do EU.

www. gazpromexport. ru/en/projects/transportation/

Pavel

13. červenec 2021, 19:24

chlapče jsi opravdu hodně naivní počkej si dva roky a uvidíš a v čobolákově budete brát plyn bud od turka nebo od skopčáka dokonce i pšonek už stahuje ocas když zjistil že mu nor ani dán nic nedodají

Petr

14. červenec 2021, 09:49

Pokud se v Německu vynou JE a uhelky, tak i když NS2 pojede naplno, tak stejně bude kapacita přes Ukrajinu potřeba.

Jirka

14. červenec 2021, 09:09

Přímé dodávky RF-západní Evropa vyřadí tranzitní poplatky, mafie, překupníky, krádeže, ztráty, možnost vydírání atd...

Trasa ze severu RF do Německa (přes Balt) je řádově o 700 km kratší. Ukrajina je umělá zajížďka z časů SSSR. Má předimenzovanou síť s výhledem na populaci 50 milionů obyvatel a fungující ekonomiku. Její realita je ale naprosto opačná. V budoucnu bude mít sotva 20 milionů obyvatel. Nechť si svou plynovodní síť naplní svobodným plynem z USA.

Dušan

14. červenec 2021, 15:49

No zatiaľ nás vydierali dva krát len Rusi nie Ukrajinci : )

A Ukrajina ej síce chudobná, ale pomaly, ale isto robí reformy, pokým Rusko je skanzenom socíku .... viem o čom hovorím, poznám dosť ľudí čo poznajú ruské firmy a spolupracujú s nimi.

Ak by som mal staviť na budúcnosť tak určite skôr na Ukrajinu ako na Rusko, ktoré vďaka rope a plynu len prežíva ....

Vojtěch

14. červenec 2021, 12:55

USáci se strašně moc snažili tento plynovod zablokovat, mohli se usankcionovat. Výsledkem je, že si Němci a Rusové skočili do náruče ještě ochotněji a plynovod bez problémů dostavují. USA jsou - už zase - za imbecily.

Dušan

14. červenec 2021, 15:51

USA sú veľkosť a ťažká váha v politike, nech už je na čele hocijaký "imbecil" ... a problémy USA sú i našimi problémami ...

Rusko je mušia váha .. a jediné čo ostatných zaujíma je len to či tečie ropa a plyn ....

Jaroslav

18. červenec 2021, 15:46

Vodík si snad můžeme vyrábět sami. Nebo je nějaká povinnost být do bezvědomí na někom závislí?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.