Domů
Rychlé zprávy
Šéf Nord Stream 2: Stavební práce budou dokončeny v srpnu. V budoucnu je reálná i přeprava vodíku
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Šéf Nord Stream 2: Stavební práce budou dokončeny v srpnu. V budoucnu je reálná i přeprava vodíku

Stavební práce na plynovodu Nord Stream 2 by měly být dokončeny v srpnu, jeho uvedení do provozu se očekává do konce roku. Rusko navíc v budoucnu počítá i s možností přepravy vodíku. V rozhovoru pro list Handelsblatt to v pondělí uvedl Matthias Warnig, generální ředitel společnosti Nord Stream 2.

Plynovod Nord Stream 2 vedoucí po dně Baltského moře z Ruska do Německa bude dle očekávání Warniga dokončen do konce srpna. Aktuálně je dokončeno 98 % plynovodu. Dvě procenta, která stále chybí, se týkají jednoho ze dvou potrubí. Druhé potrubí je kompletně dokončeno, uvedl Warnig.

Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2

Následovat budou tlakové testy a certifikace, které podle Warniga potrvají dva až tři měsíce. V případě dokončeného potrubí byl tento proces již zahájen, zkomplikován byl ovšem probíhajícími sankcemi ze strany USA, které se vztahovaly i na společnosti provádějící certifikace.

Šéf společnosti přesto dodal, že cílem je uvést plynovod do provozu "do konce tohoto roku".

"Nakonec budeme mít plynovod, který splňuje všechny požadavky a mezinárodní normy," uvedl Warnig.

Přeprava vodíku do 10 let

Společnost Nord Stream 2 aktuálně ověřuje vhodnost potrubí pro přepravu vodíku. Předběžné testy prokázaly slibné výsledky a v současné době probíhají testy materiálu.

„Celkově se zdá být velmi reálné, že nejpozději do deseti let budeme schopni přidat vodík do jedné nebo obou větví, a tak jej přepravovat,“ tvrdí Warnig.

Pokračující tranzit přes Ukrajinu

Co se týče budoucí role Ukrajiny jako tranzitní země pro ruský zemní plyn do Evropy, stávající dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou počítá s tranzitem 40 miliard m3 plynu ročně do konce roku 2024.

Warnig uvedl, že "nemá nejmenší pochybnosti" o tom, že tranzit bude "i po roce 2024 nedílnou součástí přepravy plynu z Ruska do Evropy".

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Lukas
13. červenec 2021, 10:04

Teraz prepravuje cez Ukrajinu Rusko do EU len nutné minimum plynu aby neporušilo zmluvu. Keď sa dokonči NS2 tak to tak aj zostane a po roku 2024 kedy konči platnosť aktuálnej zmluvy, si myslím, že cez Ukrajinu nepretečie ani kvapka a ani sa Rusku nečudujem. Doteraz ma Ukrajina obrovskú sekeru za plyn, ktorú nemieni zaplatiť plus politické dôvody.

Lubos Vozar
13. červenec 2021, 11:07

Prepacte, ale je naivne si mysliet, ze Gazprom nebude chciet vyvazat plyn do europy nad ramec dnesnych dodavok. Si myslite, ze pri predpokladanom raste spotreby plynu v europe sa Rusko/Gazprom dobrovolne vzda svojho podielu?

Zadalsie, o akej sekere Ukrainy hovorite?

www. reuters. com/article/russia-ukraine-gas-debt-idUSR4N23E00F

...
13. červenec 2021, 11:23

Celkový dlh Ukrajiny je doteraz 29,477 mld. usd podľa šéfa gazpromu. Podľa jeho slov z celkovej výšky dlhu tvorí suma za dodávky z rokov 2013 a 2014 spolu 2,6 mld. usd, 200 mil. USD je dlh za dodávky plynu na juhovýchod Ukrajiny a zvyšok tvorí pokuta vyplývajúca z klauzuly, ktorá stanovuje minimálny objem plynu, za ktorý musí klient zaplatiť bez ohľadu na reálne odobraté množstvo.

Gazsporom ďalej bude využívať hlavne NS2 na maximálnu kapacitu, nič naivne v tom nie je ako píšete, Rusko neprestane vyvážať plyn do EU. A plynovod cez Ukrajinu sa bude využívať minimálne aby ich odstrihli od príjmov z tranzitu.

Lubos Vozar
13. červenec 2021, 16:21

Majstrujete tu s vyrokom Alexeja Millera z roku 2015....

Od vtedy arbitrazne sudy rozhodli v prospech Naftogazu a dokonca uz aj dostali od Gazpromu 3 mld odskodne.

Pozrite sa na mapu (link nizsie). Bez Ukrajiny, nema Gazprom sancu udrzat si podiel dovozu do EU.

www. gazpromexport. ru/en/projects/transportation/

Pavel
13. červenec 2021, 19:24

chlapče jsi opravdu hodně naivní počkej si dva roky a uvidíš a v čobolákově budete brát plyn bud od turka nebo od skopčáka dokonce i pšonek už stahuje ocas když zjistil že mu nor ani dán nic nedodají

Petr
14. červenec 2021, 09:49

Pokud se v Německu vynou JE a uhelky, tak i když NS2 pojede naplno, tak stejně bude kapacita přes Ukrajinu potřeba.

Jirka
14. červenec 2021, 09:09

Přímé dodávky RF-západní Evropa vyřadí tranzitní poplatky, mafie, překupníky, krádeže, ztráty, možnost vydírání atd...

Trasa ze severu RF do Německa (přes Balt) je řádově o 700 km kratší. Ukrajina je umělá zajížďka z časů SSSR. Má předimenzovanou síť s výhledem na populaci 50 milionů obyvatel a fungující ekonomiku. Její realita je ale naprosto opačná. V budoucnu bude mít sotva 20 milionů obyvatel. Nechť si svou plynovodní síť naplní svobodným plynem z USA.

Dušan
14. červenec 2021, 15:49

No zatiaľ nás vydierali dva krát len Rusi nie Ukrajinci : )

A Ukrajina ej síce chudobná, ale pomaly, ale isto robí reformy, pokým Rusko je skanzenom socíku .... viem o čom hovorím, poznám dosť ľudí čo poznajú ruské firmy a spolupracujú s nimi.

Ak by som mal staviť na budúcnosť tak určite skôr na Ukrajinu ako na Rusko, ktoré vďaka rope a plynu len prežíva ....

Vojtěch
14. červenec 2021, 12:55

USáci se strašně moc snažili tento plynovod zablokovat, mohli se usankcionovat. Výsledkem je, že si Němci a Rusové skočili do náruče ještě ochotněji a plynovod bez problémů dostavují. USA jsou - už zase - za imbecily.

Dušan
14. červenec 2021, 15:51

USA sú veľkosť a ťažká váha v politike, nech už je na čele hocijaký "imbecil" ... a problémy USA sú i našimi problémami ...

Rusko je mušia váha .. a jediné čo ostatných zaujíma je len to či tečie ropa a plyn ....

Jaroslav
18. červenec 2021, 15:46

Vodík si snad můžeme vyrábět sami. Nebo je nějaká povinnost být do bezvědomí na někom závislí?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se