Domů
Německo
Německo podle DPA zastropuje ceny plynu pro domácnosti již od ledna
zemní plyn

Německo podle DPA zastropuje ceny plynu pro domácnosti již od ledna

Německo
7 komentářů
22. listopad 2022, 10:57
ČTK

Německá vláda chce stanovit maximální ceny plynu a dálkového tepla pro domácnosti a menší firmy již od ledna nadcházejícího roku a ne od března, jak původně plánovala. Dnes o tom informovaly agentura DPA a web magazínu Der Spiegel, které mají k dispozici příslušný návrh zákona. Snížené ceny budou od ledna platit i průmysloví zákazníci, maximální cena se ale stejně jako v případě domácností bude týkat části průměrné roční spotřeby. Vláda tak chce povzbudit odběratele k úsporám.

Ještě před týdnem političtí představitelé hovořili o možnosti, že nižší ceny pro domácnosti by mohly začít platit od února a ne od března. Nynější návrh spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka ale počátek dotovaných cen plynu a tepla stanovuje již na leden.

„Občané a také malé a střední podniky dostanou od svých dodavatelů 80 procent spotřeby zemního plynu a tepla za 12 centů (2,90 Kč), respektive za 9,50 centu (2,30 Kč) za kilowatthodinu,“ citoval Der Spiegel z dokumentu.

„Průmysloví zákazníci dostanou 70 procent spotřeby zemního plynu nebo 80 procent spotřeby tepla za sedm centů (1,70 Kč), respektive 7,5 centu (1,80 Kč) za kilowatthodinu,“ uvádí dále návrh.

Prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm, který se jako jeden z členů expertní komise podílel na návrzích cenových brzd pro plyn a dálkové teplo, již v říjnu novinářům vysvětlil, že rozdíl cen pro domácnosti a průmysl má důvod. Cena pro domácnosti podle něj zahrnuje i různé poplatky, zatímco pro průmysl je bez poplatků, protože ty se v různých průmyslových provozech liší.

Stanovení limitu pro ceny plynu a dálkové teplo je druhou a zároveň dlouhodobou fází úlev, platit bude do jara 2024. K prvnímu kroku úlev vláda přistoupí v prosinci, kdy domácnostem a menším firmám uhradí prosincové zálohy na plyn a dálkové teplo, aby jim jednorázově kompenzovala vysoké ceny energií.

Německo bude kompenzace financovat ze stabilizačního fondu, který bude mít k dispozici 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). Z fondu bude regulována i cena elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
22. listopad 2022, 11:56

Němci se zhruba trojnásobnými platy budou mít zastropování na nižší ceně než my. Německý průmysl, mnohem výkonnější a ziskovější než náš, bude mít mnohem nižší zastropované ceny plynu než náš průmysl.

Není něco špatného na naší resp. německé politice?

Včera přišly dvě zprávy, důležité pro cenový vývoj elektřiny na burse, které zatím nikdo nekomentoval.

cituji nadpis: "Francii hrozí blackouty, nezvládá zprovoznit odpojené jaderné reaktory"

a část textu:

„Návrat francouzských jaderných reaktorů zpět do sítě během následujících čtyř týdnů se jeví jako nemožný,“ potvrdil pro Bloomberg Emeric de Vigan, který je viceprezidentem poradenské společnosti Kpler. Zároveň dodal, že momentálně ve Francii nefunguje 25 reaktorů z 56.

Zdroj: idnes.cz/ekonomika/zahranicni/francie-nemecko-plyn-energie-jaderna-energetika-zdroje.A221121_144908_eko-zahranicni_jla

a na archiv.hn.cz/c1-67140580-porouchane-francouzske-jadro-zdrazuje-elektrinu-a-ohrozuje-i-zasoby-plynu-v-cesku

cituji nadpis: "Porouchané francouzské jádro zdražuje elektřinu a ohrožuje i zásoby plynu v Česku"

Co se to děje? nefunguje 25 reaktorů z 56 !!! A to Francii pomáhají s opravami odborníci z USA a Kanady.

Je zde nějaký insider co by to mohl komentovat?

Turby
22. listopad 2022, 16:59

Take by me zajimalo jestli francouzsti svareci, nejspise z nejake byvale kolonie, neumeji svaret nebo jestli je to konstrukcni ci marialova chyba.

Vsechny moznosti ale dost zpochybnuji aktualni schopnosti francouzskeho jaderneho prumyslu.

Turby
22. listopad 2022, 16:59

Take by me zajimalo jestli francouzsti svareci, nejspise z nejake byvale kolonie, neumeji svaret nebo jestli je to konstrukcni ci marialova chyba.

Vsechny moznosti ale dost zpochybnuji aktualni schopnosti francouzskeho jaderneho prumyslu.

Emil
22. listopad 2022, 18:10

Svářeči svářet umějí, ale nemají jich dostatek s potřebnou kvalifikací pro svary na primárním okruhu, kde platí dozimetrická omezení - povolená osobní efektivní dávka je ve Francii nižší než v jiných zemích, takže mohou svářet jen omezenou dobu. I tak je ale těch zahraničních svářečů méně než 10 %

Turby
22. listopad 2022, 21:11

Tak pokud svaret umeji, kde se tedy vzaly ty chyby svaru u novejsich bloku?

U novych bloku se svarelo bez dozimetrickeho omezeni, ne?

Tolik vadnych svaru spise naznacuje systemovy problem. Tedy zde asi nedostatecne kvalifikovani svareci.

Emil
22. listopad 2022, 21:37

Problém není v kvalitě svarů ale v drobných prasklinkách v potrubí poblíž těch svarů, které jsou způsobené nevhodným trasováním potrubí bezpečnostního vstřikovacího okruhu. Kvůli této návrhové chybě po letech prasklinky postupně vznikají. Tyto bloky se dokončovaly v 90. letech, takže kvalita tehdejších svářečů nic nevypovídá o kvalitě dnešních svářečů.

Pravoslav Motyčka
23. listopad 2022, 00:10

Podle mě by se plyn neměl stropovat, alespoň ne plošně, protože vysoké ceny plynu povedou k rychlému poklesu spotřeby a tím ceny zase klesnou. U el. energie je to problém , protože ta je hůře nahraditelná , kdežto plyn se nechá nahradit právě tepelnými čerpadly pořád vyvážíme 10TWh el. energie. To stačí k pohodnu 1,4milionů tepelných čerpadel o výkonu okolo 8-9kW. Je to funkční řešení jak se zbavit části závislosti na plynu. Zejména z vytápění budov by měl být plyn vytlačen co nejdříve.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se