Domů
Německo
Německo obyvatelům i menším firmám uhradí prosincové zálohy na plyn
Zdroj: Unsplash

Německo obyvatelům i menším firmám uhradí prosincové zálohy na plyn

Německo
Bez komentáře
14. listopad 2022, 13:51
ČTK
Německo obyvatelům uhradí prosincové zálohy na plyn a dálkové teplo, aby jim jednorázově kompenzovalo vysoké ceny energií. Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země, dnes tuto jednorázovou pomoc podpořila. Nárok na podporu budou mít i menší firmy. Poslanci Spolkového sněmu tuto úlevu schválili již minulý týden, nyní je potřeba jen podpis prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, což je považováno za formalitu.

Pomoc je zamýšlena pro domácnosti jako koncové odběratele plynu a dálkového tepla. Od prosincových záloh budou osvobozeny i menší a střední podniky, které mají běžné odběratelské tarify a jejichž roční spotřeba plynu je nižší než 1,5 milionu kilowatthodin. Podmínkou rovněž je, že takto dotovaný plyn nesmí být použit pro komerční výrobu elektřiny a tepla.

Úhrada prosincových záloh má domácnostem pomoci jednorázově překlenout vysoké náklady na plyn a dálkové teplo, než vstoupí v platnost dlouhodobé řešení. Tím je takzvaná cenová brzda na plyn a dálkové teplo, která by měla pro domácnosti platit od března. Vláda ale nyní posuzuje uspíšení tohoto opatření tak, aby bylo zavedeno již od února.

Premiérka Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwesigová dnes při jednání Spolkové rady vyzvala vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, aby co nejrychleji nejasnost vyřešila. „Potřebujeme znát odpovědi na leden a únor, je to v zájmu občanů,“ řekla sociální demokratka Schwesigová.

Regulovat cenu plynu a dálkového tepla chce německá vláda do roku 2024. Počítá se s tím, že nižší cenu budou domácnosti platit do výše 80 procent svého předchozího ročního odběru, aby lidé měli důvod s plynem a teplem šetřit. Financovat tuto úlevu bude Německo ze stabilizačního fondu, který bude mít k dispozici 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). Z fondu bude regulována i cena elektřiny.

Nárok na pomoc budou mít i firmy, což ostatní evropské země kritizují, neboť německé společnosti tak získají na trhu výhodu.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německé ministerstvo financí chce uvalit na energetické firmy windfall tax ve výši 33 procent
29. listopad 2022, 15:53
Cenové stropy energií v ČR a Německu jsou střetem koncepcí, míní analytici
29. listopad 2022, 13:28
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se