Německý parlament schválil regulaci cen plynu, tepla a elektřiny
Berlín 15. prosince (zpravodaj ČTK) – Německý parlament dnes schválil regulaci cen zemního plynu, dálkového tepla a elektřiny pro domácnosti, firmy i velké průmyslové podniky. Opatření, k jehož financování zřídilo Německo fond v objemu až 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč), potrvá od ledna 2023 až do konce dubna 2024. Stát bude domácnostem dotovat spotřebu do výše 80 procent podle jejich průměru z loňského roku, velkým firmám pak 70 procent. Úlev se dočkají také ti, kteří topí peletkami, topným olejem či zkapalněným plynem, na konkrétní podobě se ale ještě musejí dohodnout spolková vláda s regiony.
Domácnosti a také malé a střední podniky dostanou od dodavatelů 80 procent loňské průměrné roční spotřeby zemního plynu a tepla za 12 centů (2,90 Kč), respektive za 9,50 centu (2,30 Kč) za kilowatthodinu. Průmysloví zákazníci budou mít nárok na 70 procent předchozí spotřeby zemního plynu a tepla za sedm centů (1,70 Kč), respektive 7,50 centu (1,80 Kč) za kilowatthodinu.
Za elektřinu budou domácnosti spolu s menšími a středními podniky platit 40 centů (9,70 Kč) za kilowatthodinu, a to až do výše 80 procent jejich ročního průměru spotřeby z loňského roku. Pro průmyslové zákazníky je stanovena cena 13 centů (3,20 Kč) za kilowatthodinu do 70 procent loňské spotřeby.
Stropy navrhla vládě kancléře Olafa Scholze expertní komise. Rozdílnou regulaci pro domácnosti a velké odběratele vysvětlila tím, že ceny pro domácnosti jsou včetně všech poplatků, které naopak ty určené pro průmysl neobsahují. Velké podniky tudíž k dotované ceně budou poplatky hradit zvlášť.
Komise původně navrhovala regulaci cen pro průmysl od ledna příštího roku a pro domácnosti až od března. Spolkové země však usilovaly o to, aby stát začal s úlevami pro domácnosti už v lednu, s čímž Scholzova vláda nakonec souhlasila. Dnes schválené opatření sice začátek výplat dotací určuje na březen, zároveň ale uvádí zpětnou platnost regulovaných cen od ledna. Pro domácnosti to znamená, že nižší ceny za elektřinu, plyn a teplo uvidí ve vyúčtování od března, kdy bude rovněž zohledněna lednová a únorová dotace.
Regulované ceny jsou druhým krokem vládního balíku úlev. Jeho první částí je uhrazení prosincových záloh na plyn a dálkové teplo, které za domácnosti a menší podniky převzal stát.
Německo bude regulované ceny energií financovat ze stabilizačního fondu, který bude mít do roku 2024 k dispozici až 200 miliard eur. Část peněz pro fond si Berlín vypůjčí, další chce získat odebráním neočekávaných zisků energetických společností. To se bude týkat zejména producentů elektřiny z obnovitelných zdrojů, kterým výrobní náklady kvůli energetické krizi nevzrostly. Z vysokých cen elektřiny ale těží i provozovatelé uhelných či jaderných elektráren.
Mohlo by vás zajímat:
"Chudáci Němci", budou platit za plyn méně než domácnosti Čechů a za elektřinu přibližně stejně při zhruba trojnásobně vyšší úrovni svých platů.
Platit budou za plyn plus mínus stejně a za elektřinu více, jen menší část v účtech za energie a o to větší část ze státního rozpočtu.
U státního rozpočtu vždy záleží, které skupiny obyvatelstva plní státní kasu.
Takže domácnosti v Německu budou platit
za plyn 2,90 Kč, ale jen do výše 80% loňské spotřeby. U nás je to 3 Kč, ale na celou spotřebu.
za elektřinu 9,70 Kč, ale jen do výše 80% loňské spotřeby. U nás je to 5 Kč, ale na celou spotřebu.
To vypadá, že se náš stát zadluží ještě více.
3 a 5 Kč je u nás jen část platby, nutno připočítat poplatky, v Německu je to koncová cena (přečtěte si pozorně článek).
Ale Němci musí ušetřit 20% spotřeby, u nás je šetření dáno enormě vysokou cenou (vzhledem k platům a důchodům).
Jenže my jsme zase měli "štěstí" že nám 8 lev vládla nezodpovědná vláda, která veškeré úspory v rozpočtu rozfrcala. Takže ta současná už nemá co rozdávat.
Tady se vlády scházeji a špekulujou jak co zastropovat a za kolk, Lukašenko před 3 měsíci řekl jasně všem obchodníkům, že nesměji nic zdražit, jinak půjdou do basy, no a je inflace vyřízená, nevím proč by to u nás nešlo taky...
V Maďarsku to zkusili a došel benzín. Strop na ceny vede k nedostatku...
Očané Maďarska si jeden rok užívali cenu benzinu jen 28 Kč/l, zatímco u nás kolísala mezi 40 a 50 Kč/l. Na tom oproti nám vydělal každý automobilista cca 10-20 tisíc. A nyní krátký nedostatek rychle vyřešili, teď je benzin za přijatelnou cenu u nás i u nich.
Měnil bych ...
Jo, jo, takove chovani laka investory, kteri se tesi az je nekdo okrade.
Okorát tu díru v HU rozpočtu si vyžerou v dalších letech, třeba ochuzením důchodů nebo lékařskou péčí. Ono se to brzy vráti, nebojte. Ty peníze budou někde chybět.
Ale vám přidali 3x na důchodu, zato Maďarům nedal Orbán ani forint, jste na tom lépe, tak si nestěžujte!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se